První týdny života mláděte přitom nebyly bezproblémové. Šiška sice měla obstojnou poporodní váhu – mládě vážilo 135 gramů, byla zdravá a nechyběla jí chuť do života. Chovatelé ho ale museli zpočátku kvůli nedostatku mateřského mléka dokrmovat. V současné době má Šiška přes 1700 gramů, chovatelé ji dvakrát denně krmí luskouní kaší, jejíž základ tvoří larvy včelích trubců. Podle zástupců zahrady mladá luskounka obratně šplhá ve větvích expozice v Indonéské džungli a za nedlouho bude tak velká, že ji matka neuveze na svém hřbetu. „Odchov Šišky je zásadní nejenom proto, že byl spojen s řadou úskalí, ale také z toho důvodu, že jde o první mládě luskouna odchované v Evropě,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek a současně zdůraznil, že tito šupinatí savci žijící v subsaharské Africe a jižní Asii jsou vysoce ohrožení nelegálním lovem a obchodem.
„Šiška se těší nejen pozornosti návštěvníků či médií, ale je o ní mimořádný zájem i ve světě zoologických zahrad. Její příběh sledují i světové osobnosti ochrany přírody, jako je Jane Goodall. Názornější důkaz významu tohoto odchovu si nedokážu představit,“ dodal.
Pražská zoo pár těchto savců získala před rokem z tchajpejské zoologické zahrady na základě partnerské smlouvy mezi Prahou a tchajwanskou metropolí. Šiška se narodila 2. února samici Run Hou Tang. Chov luskounů je poměrně náročný hlavně kvůli zajištění dostatečného množství vhodné potravy. V přírodě luskouni používají při získávání potravy silné drápy, kterými rozhrabávají mraveniště a termitiště. Kořist pak vybírají lepkavým jazykem. V zoo denní krmná dávka pro jednoho luskouna obsahuje mimo jiné 100 gramů včelích larev, moučné červy, směs pro hmyzožravce, jablko, žloutek, zeminu a další přísady.
Sto/ČTK