11℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Mládí pomine, všecko pomine! Herec Vladimír Hrubý by se dnes dožil pětadevadesátky

Další fotky

Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali. Herec Vladimír Hrubý se narodil 23. března 1924 v Praze, dětství a mládí strávil v Hradci Králové.

Reklama

Jeden rok (1942/3) studoval na pražské konzervatoři, načež byl totálně nasazen do pražské pobočky německé letecké továrny Junkers. Mezitím hrál v Šolcově divadelní společnosti, v letech 1945-47 pracoval jako elév činohry Národního divadla a v sezóně 1947/1948 byl členem Studia ND režiséra Jindřicha Honzla (1894 v Humpolci – 1953 v Praze). Po jeho zániku byl s několika dalšími členy angažován od sezóny 1948/1949 do činohry první scény, kde působil do 30. listopadu 1950. Odtud odešel do Divadla E. F. Buriana (1950-55), pak do Divadla satiry (1955-57) a Divadla ABC (1957-62), později Městských divadel pražských (1962-66).
Od roku 1966 byl hercem na volné noze.

Před filmovou a televizní kamerou ztvárnil Vladimír Hrubý okolo sta rolí, většinou menších. Debutoval v Krškově životopisném filmu o vynálezci Josefu Božkovi (Vladimír Ráž) Posel úsvitu v roce 1950. V prvních filmech představoval vojáky, dělníky různých profesí, prodavače, sluhy nebo zcela bezejmenné postavy.
Většími úkoly jej pověřil pouze Milan Vošmik (1930 v Chrudimi – 1969 v Praze), tvůrce filmů pro děti a mládež, v dětské detektivce Zpívající pudřenka a v tetratolgii o detektivu Martinovi; v těchto dnes již zapomenutých kriminálních příbězích hrál Hrubý po boku populárního Jaroslava Víznera (*1937 v Praze), jehož kariéru ukončila okupace a následná emigrace do Švýcarska.

Poděbradský pivovarník Dostal měl umělecky založenou rodinu. Jeho děti vtiskly tvář Národnímu divadlu

„Na divadelních prknech a zejména ve filmu se stal skvělým představitelem menší rolí různých blázínků, poťouchlých lidiček a podivných lidských existencí. Pro něho byla charakteristická štíhlá vysoká postava, zajímavě stavěná lebka a tvář a zejména komicky vysoký skřípavý hlas.“ charakterizuje Hrubého Jaroslav Krib Lopour.

Z pozdější filmografie si můžeme Vladimíra Hrubého připomenout v dodnes oblíbených komediích Já to tedy beru, šéfe…! (náborář), Marečku, podejte mi pero! (vrátný v továrně), Fešák Hubert (skořápkář), vidět jsme jej mohli také v pohádkách, hrál už zmíněného vojenského vysloužilce – flašinetáře v Lipského Třech veteránech nebo Luciferova pobočníka v Bočanově snímku S čerty nejsou žerty.

Premiéry jeho poslední filmu Páni Edisoni, kde sehrál dědu Roubánka, se už nedožil, zemřel 30. července 1986 v Praze ve věku šedesáti dvou let.

Velkou část herecké činnosti Vladimíra Hrubého zaujímal rozhlas, televize a dabing, mj. propůjčil hlas Eddie Arrentovi v roli vášnivého sběratele motýlů lorda Castlepoola v německých Mayovkách.

Zdroj: argenson – FDb; Jaroslav „Krib“ Lopour – Československá filmová databáze

FOTO: Vladimír Hrubý

Vladimír Hrubý - 1 kinoboxVladimír Hrubý - 2 když mramor oživne 47 s ludmilou burešovouVladimír Hrubý - 3 krvavá svatba leonard 46Vladimír Hrubý - 4 makar dubrava, trofim golub, 49 luba skořepováVladimír Hrubý - 5 loď dobré naděje, frane velebníček 48
Další fotky
Vladimír Hrubý - 8b sluha dvou pánů 7 50Vladimír Hrubý - 9 DSC09323Vladimír Hrubý - 0 FDb
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama