• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mladí výtvarníci představují svá díla v obchodním centru

  25.7.2022
  Renata Říhová

  I z nakupování lze mít doslova kulturní zážitek. Součástí Obchodního centra Šestka u Letiště Václava Havla je totiž neotřelý výstavní prostor Sky Gallery Šestka. Po několika vážených českých sochařích a výtvarnících propůjčil své ochozy nejen mladým nadějím z řad studentů Soukromé střední umělecké školy designu z nedalekých Řep, ale i jejich zkušeným pedagogům. Výstava potrvá do 31. srpna.

  Ateliéry designu oděvu, malby a grafického designu Soukromé střední umělecké školy v Řepích produkují každý rok širokou škálu zajímavých uměleckých děl, která by byla škoda nepředstavit veřejnosti. „Přemýšleli jsme, kde bychom prezentovali studijní výsledky našich šikovných studentů i jejich učitelů, protože věříme, že si zaslouží pozornost. Dávalo nám smysl oslovit prostor nám blízký, Sky Gallery Šestka v OC Šestka, kde už vystavovala řada českých uznávaných umělců. Pro mnohé žáky se jedná o naprosto první zkušenost s vystavováním mimo školu, a tím pádem komunikací se širší diváckou veřejností,“ vysvětlil ředitel Soukromé střední umělecké školy designu v Řepích Zbyněk Linhart.

  Ve Sky Gallery Šestka jsou tedy k vidění monumentální obrazy pedagogů školy, kteří představí vzorek rozmanitých přístupů k nahlížení na současnou malbu. Jedinou výjimkou je velkoformátový tisk prezentující dílo vizuální umělkyně Barbory Kotěšovcové, vedoucí ateliéru oděvu. V dalších poskytnutých prostorech pro prezentaci školy jsou vystavena studentská díla od obrazů přes grafické práce až po práce designérů oděvů. Celá expozice staví zejména na klauzurních a maturitních pracích napříč všemi ročníky jednotlivých ateliérů. „Jsme rádi, že jsme mohli naši galerii propůjčit mladým talentovaným umělcům a jejich vyučujícím. Našim cílem je představovat zákazníkům obchodního centra nejen uznávané české a evropské autory, ale právě i šikovné studenty, z jejichž děl čiší mladistvé nadšení a nový závan inspirace,“ uvedla Lenka Šátková z OC Šestka.

  První vystavená díla ve Sky Gallery Šestka patřila soudobým umělcům – malíři Lubomírovi Typltovi a sochařům Janu Kováříkovi a Ondřeji Filípkovi. Následovala výstava profesora Jiřího Načeradského představující reprezentativní výběr jeho malířské tvorby z 80. let minulého století, která je mimo jiné typická zaměřením na lidské tělo s někdy až erotickými motivy. Ještě před pár dny potěšil oči návštěvníků pohled na výběr pěti velkoformátových maleb ze zralého období nedávno zesnulého Ivana Ouhela, malíře světového kalibru.

  „Umění chceme dávat co nejvíce prostoru, proto jsme Sky Gallery Šestka rozšířili o výstavní stěnu ve fitcentru Gymstory. Aktuálně tam můžete vidět cartoon a pop art díla autora Pasty Onera, který platí za jednoho z nejsvébytnějších představitelů současné české umělecké scény. A proč zrovna výstava ve fitcentru? Protože věříme, že sport a umění jdou společně ruku v ruce,“ dodala Lenka Šátková.

  Zdroj: TZ OC Šestka


  Témata:

  Nepřehlédněte