„Kulhavý pikhart“ přinesl první mapu Čech i porodnickou příručku

Velikým českým učencem, lékařem, kartografem a tiskařem 16. století byl i dnes opomíjený Mikuláš Klaudián. Jeho jméno je v současnosti spojeno především s nemocnicí v Mladé Boleslavi, ovšem jeho přínos vědě a společnosti ani zdaleka nekončí na hranici středních Čech.

Lékař a myslitel

První zmínky o Mikulášovi máme z počátku 16. století, kdy se objevuje v jednotě bratrské jako muž učený a podnikavý, jemuž byly svěřovány důležité úkony. Prakticky od začátku se snažil spojit lékařskou vědu a techniku tisku. Své kontakty s tiskařskými dílnami v Norimberku udržoval dlouhá léta, což se mu, jak se nakonec ukázalo, velmi vyplatilo. Založil zde totiž dokonce spolek na tištění českých knih a vytiskl třeba Knihu lékařskou, kteráž slove herbář aneb zelinář od Jana Černého nebo Zprávu člověku věrnému, pracujícímu k smrti od dalšího člena jednoty bratrské bratra Lukáše. Obojí v roce 1517.

Pivaře provede po Středočeském kraji nová mapa

Mapa zastínila všechno ostatní

Ve stejném roce, ve kterém proběhl tisk zmíněných dvou knih, získal od městské rady v Norimberku souhlas s tiskem mapy království Českého. Práce byly dokončeny až o rok později, avšak to nemění nic na tom, že se jednalo o první samostatnou mapu, na níž bylo zobrazeno celé území Českého království.

Mapa byla ještě v roce 1517 vyřezána do dřeva a poté následoval v roce 1518 tisk v Norimberku. Zachycuje asi 280 míst a je orientována jihem nahoru, tedy opačně, než jsme dnes zvyklí. V bohaté ilustrační výzdobě najdeme také vyobrazení vozu, do něhož jsou zapřaženi koně z obou stran, takže se nemůže pohnout z místa, což byla alegorie Čech jakožto „rozděleného“ království. Dále pak zobrazení přepadení kupeckého vozu loupežnickou bandou.

Mapa zobrazuje kromě měst, osad, hradů a zámků i opevněné kláštery nebo pohraniční hory, lesní celky i říční síť. Popis názvů je česky, což je na svou dobu zcela zásadní.

Jeho mapu pak používali i další autoři. Někdy i bez uvedení zdroje, jako to udělal například německý kartograf Sebastian Münster v roce 1550 ve své Kosmografii. Nahrazena byla až v roce 1568 modernější mapou Jana Crigingera, vydržela tak rovných padesát let jako nejkvalitnější vyobrazení Českého království.

Aktovka v čase a historii. Vyměnili byste dnešní batoh za historickou brašnu?

Spolupracoval s Erasmem Rotterdamským

Klaudiánovy styky nekončily ani zdaleka hranicemi Českého království. Je doloženo, že cestoval dokonce za známým Erasmem Rotterdamským pro posvěcení činnosti pro jednotu bratrskou v českých zemích.

V Mladé Boleslavi má dodnes nemocnici

Svou tiskárnu založil v roce 1518 i v Mladé Boleslavi, kde sídlil. Vydával zde také knihy, a jaké jiné jako lékař než lékařské. Například v roce 1519 vydal svou porodnickou příručku Zpráva a naučení ženám těhotným a babám pupkořezným.

Bývalá Klaudiánova tiskárna se nacházela na místě domu Na Karmeli č. 77 asi 150 m od bývalého Sboru jednoty bratrské; ulice poblíž nese jméno Klaudiánova. Stejně tak, jako současná mladoboleslavská nemocnice.

FOTO: Klaudiánova mapa

Klaudiánova mapa - Klaudiánova mapa

Proč byl „kulhavý“?

Jméno se píše Klaudyán nebo Klaudián, latinský též Claudianus, což v překladu znamená kulhavý. Mohlo to být jak jméno, odvozené od tělesného postižení, ale mohla to být i v té době módní „latinizace“ celkem běžného českého příjmení Kulhavý. Také proto mu v Norimberku přezdívali „kulhavý pikhart“.

31.5.2020
Mladá Boleslav od pondělí rozšíří provoz městských autobusů, který je omezený kvůli pandemii koronaviru. Linky...
31.5.2020
Po uvolnění koronavirových opatření se opět otevírají i muzea nebo hrady či zámky. Na Mladoboleslavsku...
16.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
16.5.2020
Po koronavirové krizi se konečně otevírají brány hradů, zámků a dalších turistických cílů. Pro milovníky...
Ilustrační foto
13.5.2020
Na neděli 3. května připadl Mezinárodní den lesních mateřských škol. S ohledem na pandemická opatření...
5.5.2020
Ve středočeských městech obnovují provoz mateřských škol uzavřených kvůli koronavirové pandemii. S otevřením od příštího...
3.5.2020
Mladoboleslavský trenér Jozef Weber se už nemůže dočkat, až se po koronavirové přestávce znovu rozběhne...
2.5.2020
Státní zámek v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku musel kvůli pandemii koronaviru odložit plánovanou výstavu připravovanou...
27.4.2020
Obnovení výroby v automobilce Škoda Auto po odstávce kvůli pandemii koronaviru doprovodí více než 80...
25.4.2020
Mladá Boleslav neplánuje zprovoznit svou MHD zastavenou kvůli epidemii koronaviru ani po obnově výroby ve...
22.4.2020
Požár penzionu v obci Střehom, která patří pod Dolní Bousov na Mladoboleslavsku, v úterý odpoledne...
Reklama