Nadační fond ŠKODA AUTO pomáhá organizacím na Mladoboleslavsku zvládnout koronavirovou epidemii

Další fotky

Jarní i podzimní epidemie koronaviru významnou měrou zasáhla do fungování veřejně prospěšných organizací, které stojí v první linii a pomáhají potřebným. V mladoboleslavském regionu se opatření výrazně dotkla i provozu Denního centra pro seniory JIZERA, z. s., jehož klienti patří mezi nejohroženější skupiny. Společně se spolkem Kořeny života a řadou dalších organizací se proto provozovatelé Centra zapojili do letní grantové výzvy Nadačního fondu ŠKODA AUTO. Ten podpořil v prvním kole svého Krizového fondu, určeného právě těm, kteří ani během nouzového stavu nepřestali pomáhat, celkem třináct organizací v mladoboleslavském regionu částkou dosahující téměř 600 000 korun. Nadační fond ŠKODA AUTO je připraven podporovat lokální dobročinné instituce i dále, druhé kolo Krizového fondu bylo spuštěno začátkem října.

Péče o seniory by měla být prioritou

Denní centrum pro seniory JIZERA poskytuje už více než deset let ambulantní sociálně aktivizační služby v Bakově nad Jizerou a provozuje denní stacionář v Mnichově Hradišti. Z důvodů rozhodnutí vlády byli provozovatelé nuceni obě centra začátkem března 2020 až do konce června uzavřít. Na jeho službách je přitom závislá celá řada klientů z řad seniorů a zdravotně postižených. Provozovatelé centra se ze dne na den museli přeorientovat na jiné činnosti a přizpůsobit svůj provoz dané situaci. Co nejdříve tak byl zahájen provoz terénní pomoci, jejímž prostřednictvím zajišťovali doma uvězněným seniorům nákupy potravin a drogerie, vyzvedávání léků, poradenství, rozvoz jídla, úklid, venčení psů nebo jen sociální kontakt.

„Nebyl čas na dlouhé rozmýšlení. Tak jak situace a opatření postupovaly, museli jsme se flexibilně přizpůsobit,“ říká Marcela Friedrichová, zakladatelka Denního centra JIZERA. „Stejně jako zbytek světa jsme nevěděli, co tato situace způsobí. Senioři navíc patří do rizikové skupiny a péče o ně by měla být prioritou pro celou naši společnost.“

Za běžného provozu tento spolek poskytuje sociální služby v denním stacionáři a pravidelným i občasným návštěvníkům prostor pro neformální setkávání a aktivní trávení volného času. Pořádají se tu také přednášky, workshopy, počítačové kurzy, tréninky paměti pro seniory nebo kulturní akce, jako například středeční filmové odpoledne. Dohromady se pracovníci Centra věnují na pětačtyřiceti uživatelům. Terénní pomoc využili i další potřební senioři, kteří o ni požádali. Denní centrum JIZERA je připraveno pomáhat i během podzimu.

„Naši nabídku služeb jsme už uveřejnili na webových stránkách, na Facebooku i v podzimním vydání našeho čtvrtletníku. Rádi pomůžeme každému, kdo o to požádá, pokud to bude v našich silách,“ dodává Marcela Friedrichová.

Některé pracovnice byly v terénu, jiné se staraly o chod organizace a vymýšlely domácí aktivity, další šily nezbytné roušky, které pak Centrum zdarma rozdávalo všem potřebným. Prioritou však zůstává sociální kontakt a vlídné slovo. Senioři byli izolování od rodin a přátel doma pouze ve společnosti médií, která na ně denně chrlila nepříznivá čísla a špatné zprávy. Psychický stav některých z nich byl opravdu vážný, zejména kvůli strachu o zdraví a život.

„Abychom naše uživatele aspoň trochu rozptýlili, vymysleli jsme tréninky paměti na doma, kdy jsme cvičné listy zasílali našim uživatelům e-mailem, nebo donášeli osobně,“ říká Marcela Friedrichová. „Velmi nás dojala jedna naše uživatelka, se kterou jsme se v rámci domácích aktivit domluvili, že pro naši organizaci vyšije obrázky motýlů. Vyšila jich desítky, opravdu krásných, a přidala k nim dojemný vzkaz, že právě tito motýli a tato ruční práce jí pomohly zvládnout krizi v nouzovém stavu. V takových okamžicích vidím, že naše práce má smysl, i když nemusí být na první pohled vidět.“

Kromě toho, že spolek musel svá centra uzavřít, epidemie koronaviru jej uvrhla do finanční nejistoty. Denní centrum JIZERA se proto po náročném jarním období rozhodlo využít grantový program Nadačního fondu ŠKODA AUTO, který organizaci podpořil finančním příspěvkem na nové vybavení prostor. Vedení organizace díky přiděleným financím objednalo mimo jiné nové stoly, židle, skříň, komodu nebo postel do odpočinkové místnosti a už se jen čeká, kdy bude moci svá centra znovu otevřít.

„Měli jsme velikou radost, že nás Nadační fond podpořil. Vybavení jsme objednali na internetu a nyní čekáme, neboť dodací lhůty trvají i několik týdnů. Velmi se těšíme, až naše uživatele uvítáme v novém prostředí, kde se budou, jak doufám, cítit komfortně, bezpečně a pohodlně,“ uzavírá Marcela Friedrichová.

Všichni v lese najdeme se

Spolek Kořeny života a jejich Lesní klub Sovička organizuje originální program pro děti i celé rodiny na čerstvém vzduchu. Pro tyto aktivity spolek postupně vybudoval týpí a jurtu v lesoparku Důně v obci Kněžmost, díky nimž se tu děti mohou scházet za každého počasí. Jarní karanténní opatření provozovatelům znemožnila se o týpí a jeho okolí starat, čímž došlo ke zhoršení stavu jeho plachty, kterou bude následně potřeba vyměnit.

Lesní klub Sovička založila vystudovaná inženýrka ekonomie Barbora Stehlíková před pěti lety. S manželem mají tři děti a o klub se starají společnými silami. Její vizí bylo pořádat tu skupiny jak pro menší, tak pro starší děti, kterým chtěla poskytnout prostor najít sebe sama během času stráveného v přírodě jen v úzkém kruhu přátel, což vystihuje i heslo klubu: Všichni v lese najdeme se.

„Lesopark byl jedním z prvních míst, které mě na Kněžmostu zaujalo, a bylo mi líto, že se do něj děti se školkou nebo družinou dostanou jen zřídkakdy. Je to dáno tím, že děti opouštějí družinu v různých časech, ať už na autobus nebo třeba na kroužky, proto není téměř možné výpravu do parku s dětmi naplánovat,“ říká Barbora Stehlíková.

Od letošního jara mají navíc maminky s těmi nejmenšími dětmi možnost potkávat se společně v jurtě, která jim poskytuje pohodlné zázemí. Během posledních pár let se totiž Kněžmost rozrostl a chybělo tu místo, kde by se maminky s dětmi mohly setkávat. K dispozici tu nebyl ani prostor, který by se pro takové účely dal od města pronajmout. A tak provozovatelé Lesního klubu vlastními silami a s finančním podporou Nadačního fondu ŠKODA AUTO ve volném čase během zimy postavili na pronajatém pozemku jurtu.

Odpolední Lesní klub je určen pro děti od pěti do dvanácti let. Průvodci vyzvedávají předškoláky ve školce a školáky v družině, kam je po skončení programu přivedou zpět. Program je různý a většinou se odvíjí od toho, co chtějí děti zrovna dělat. Základem je pobyt a pohyb venku, při němž se děti řádně ušpiní, a také tvoření a hraní, které zrovna umožní počasí.

„Během programu je vždy přítomný někdo, kdo je pro práci s dětmi vyškolen, ať už chůva, pedagog nebo sociální pracovník. Nejdůležitější pro mě však stále je, aby tento člověk měl hezký vztah k dětem,“ vysvětluje Barbora Stehlíková, která momentálně absolvuje kurz pedagoga volného času.

Karanténní opatření na jaře však i Lesní klub Sovička na nějakou dobu uzavřela. Vlivem nepřiznivého počasí, vlhkosti, a nakonec i neopatrným zacházením některého z návštěvníků došlo ke zhoršení stavu plachty týpí. Spolek obvykle vykazuje jen minimální příjmy a během krizového stavu se organizace ocitla úplně na nule, nové vybavení si tak majitelé nemohli dovolit. Výrobu nové plachty, která se začala šít během října, i tentokrát podpořil Nadační fond ŠKODA AUTO ve své grantové výzvě.

„I když jsou plachty celoroční a impregnují se, jsou náchylné k vlhnutí a plísním. Po skončení karantény navíc ještě někdo plachtu nejspíš nechtěně svým neopatrným zacházením poničil. Už se těšíme, jak bude týpí slušet nová plachta, kterou jsme mohli pořídit díky příspěvku Nadačního fondu,“ uzavírá Barbora Stehlíková.

V podzimní grantové výzvě uvolní Nadační fond ŠKODA AUTO až 900 000 korun

Ve druhém, právě probíhajícím kole Krizového fondu počítá Nadační fond ŠKODA AUTO s rozdělením částky přesahující 900 000 korun. O finanční příspěvek se mohou přihlásit organizace působící v mladoboleslavském regionu v oblasti zdravotní a sociální péče, vzdělávání nebo ekologie a také humanitární a charitativní organizace, a to až do konce listopadu.

Peníze by měly být organizacemi použity zejména na zavádění nových přístupů, technologií nebo pro přizpůsobení jejich činnosti změněným podmínkám, a to nejpozději do 30. dubna 2021. Minimální výše nadačního příspěvku činí 25 000 Kč, maximální výše 50 000 Kč. V případě mimořádně přínosného projektu je možná i podpora přesahující stanovený limit.

„Krizový fond není jedinou formou podpory veřejně prospěšných organizací v mladoboleslavském regionu, kterou u nás v Nadačním fondu do konce letošního roku chystáme. V nejbližší době připravujeme program propagující zdravý životní styl, v jehož rámci by o podpoře projektů mohli rozhodovat sami obyvatelé regionu, a dále chystáme grant na podporu občanské společnosti, jehož smyslem je oživení komunitního života,“ dodává Ladislav Kučera.

PR

FOTO: Nadační fond ŠKODA AUTO pomáhá organizacím na Mladoboleslavsku

Nadační fond ŠKODA AUTO pomáhá organizacím na Mladoboleslavsku - Nadační fond ŠKODA AUTONadační fond ŠKODA AUTO pomáhá organizacím na Mladoboleslavsku - Nadační fond ŠKODA AUTONadační fond ŠKODA AUTO pomáhá organizacím na Mladoboleslavsku - Nadační fond ŠKODA AUTONadační fond ŠKODA AUTO pomáhá organizacím na Mladoboleslavsku - Nadační fond ŠKODA AUTONadační fond ŠKODA AUTO pomáhá organizacím na Mladoboleslavsku - Nadační fond ŠKODA AUTO
Další fotky
Nadační fond ŠKODA AUTO pomáhá organizacím na Mladoboleslavsku - Nadační fond ŠKODA AUTONadační fond ŠKODA AUTO pomáhá organizacím na Mladoboleslavsku - Nadační fond ŠKODA AUTO
11.5.2021
Projekt Mentoři do škol, který cílí zejména na školy v mladoboleslavském regionu, vznikl v reakci...
28.4.2021
V úterý večer najelo auto v Mladé Boleslavi před 11. bránou automobilky Škoda Auto ve...
28.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
28.4.2021
Situace v nemocnici v Mladé Boleslavi v souvislosti s koronavirem se zlepšuje. Řada oddělení se...
27.4.2021
V Mladé Boleslavi budou 6. a 18. května testovat na infekční nemoci lidi, kteří nemají...
26.4.2021
Paní Hanu tížily hrozící exekuce na jejím majetku, a to kvůli dluhům dcery, která je...
21.4.2021
Od dubna se v Liberci rozjely sdílené elektrické koloběžky platformy Bolt, jsou jich dvě stovky...
19.4.2021
S ohledem na pandemickou situaci nejen v naší republice se organizátoři rozhodli přesunout 13. Dobový...
19.3.2021
Početná populace syslů obecných se probouzí do nové sezóny. Čilí hlodavci přitahují pozornost a jsou...
19.3.2021
V sobotu 20.3. proběhne volba vedení OFS Mladá Boleslav a nálada v okrese je rozpolcená....
13.3.2021
Jedním z mnoha umělců, kteří se narodili v Itálii, ale svůj umělecký i rodinný život...
Reklama