Oblíbené Drábské světničky jsou uzavřeny, skalní hrad ničí turisté

Vnitřní okruh zříceniny hradu Drábské světničky je z rozhodnutí správce památky, Lesů ČR, z důvodu kritického stavu části objektu uzavřen. Pískovec se zkrátka drolí… Bude-li hrad letos ještě zpřístupněn, o tom se jedná.

Drábské světničky jsou pozůstatky původně dřevěného hradu na pískovcových blocích na území Dneboha u Mnichova Hradiště. Nacházejí se v přírodní rezervaci Příhrazské skály. Opevněné sídlo bylo podle archeologických pramenů založeno někdy ve druhé třetině 13. století.

Drábské světničky s blízkou Klamornou a opevněním Staré Hrady u Příhraz alespoň zpočátku plnily funkci strážních bodů, střežících klášterní území i část pojizerské stezky. Početné archeologické nálezy dokládají existenci hradu až do 14. století a jen nevýrazně v 15. století, kdy byl patrně obnoven během husitských válek.

Prosečská rozhledna je oázou klidu, teď i hudby. Zahrají Mňága a Žďorp i Xavier Baumaxa

Hrad byl vybudován na pěti respektive sedmi skalních blocích, oddělených úzkými puklinami. V několika výškových úrovních 15 až 40 metrů vysokých skal jsou dochovány dvě desítky tesaných prostor různých funkcí, zbytky pěti chodeb, tesané základy po sedmi dřevěných stavbách a pěti mostních konstrukcích a tesaný žlab, dokládající ukotvení dřevěné palisády. Na okrajích skal lze místy rekonstruovat dřevěné ochozy, mezi bloky jsou dochované dráže po uzavření puklin. Dominantou celé dispozice byla mohutná roubená věž chránící vstup do hradu po visutém nebo padacím mostě. Největší místností hradu je kaple – světnice s tesaným oltářem, odkrytým v roce 1921.

Drábské světničky jsou vyhledávaným cílem turistů. Dnešní turistický přístup vedený odspodu přitesanou skalní spárou vznikl nejspíše roku 1830, schodiště bylo rozšířeno ve 20. letech 20. století Klubem československých turistů. Dnes je hlavní část vrcholových partií skalních bloků propojena soustavou žebříků a mostů. Prohlídková trasa začíná dřevěnou vstupní brankou, zrekonstruovanou v roce 2016. Tato část památky byla pro návštěvníky přístupná vždy od 1. dubna do 31. října.

Navštivte hrad Valdštejn! Dozvíte se, k čemu se užívaly čajové panenky

Pro nás, majitele závratí, není zpráva o uzavření hradu nijak zdrcující, osobně jsem se na Drábské světničky drápat odmítl. Mnohem bezpečnější zážitek nabízí turistická stezka Příhrazskými skalami.

Je tu skalní hrad Klamorna s rozpoznatelnou zříceninou Píčova statku z 16. století. Jsou tu Staré Hrady, někdy zvané Stará Hrada, aby se nepletly se stejnojmenným zámkem na Jičínsku. Je tu skalní hrad Hynšta, vlastně jen ve skále vytesaná světnička, rozšířená v 17. století na modlitebnu; využívali ji čeští bratři, kteří se zde ukrývali.

Turistická značka vás dovede až ke zřícenině hradu Valečov, který ze dřeva po roce 1300 vystavěli Valečovští z Valečova. Protože rod patřil později k přívržencům Jana Žižky z Trocnova, byl hrad po husitských válkách dobyt a vypálen. Pak byl postupně přestavěn z kamenů. Šlechta zde nebydlela, sloužil jim jako správní středisko a v roce 1652 byl uváděn jako zpustlý. Ještě v 19. století v některých skalních světničkách přebývali místní chudí. Tady vám závratě nehrozí.

Stejně tak si lze vyšlápnout na vrch Mužský, nejvyšší bod okresu Mladá Boleslav, nebo na Krásnou vyhlídku, kde je příjemná restaurace a malé zoo.

14.6.2021
Příznivci automobilových soutěží se mohou v nadcházejícím ročníku Rally Bohemia těšit na několik zajímavých novinek,...
11.6.2021
Středočeští celníci odhalili na dálnici D10 na Mladoboleslavsku při kontrole auta drogové dealery. U sebe...
11.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
11.6.2021
Ve čtvrtek Muzeum Českého ráje v Turnově zpřístupnilo dosud utajovanou výstavu s názvem KLENOTY NA...
10.6.2021
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto ruší kvůli nedostatku dílů další směny. Dodávky komponentů aut se podle...
7.6.2021
Zajištění maximální bezpečnosti všech zúčastněných je hlavní prioritou organizačního týmu Rally Bohemia. Zabezpečení rychlostních zkoušek,...
4.6.2021
Díky zlepšující se epidemiologické situaci se konečně i mladoboleslavské divadlo otevře svým divákům.
1.6.2021
Nově otevřená služebna je šestým dálničním oddělením ve středních Čechách. "Tato lokalita a postavení oddělení...
11.5.2021
Projekt Mentoři do škol, který cílí zejména na školy v mladoboleslavském regionu, vznikl v reakci...
28.4.2021
V úterý večer najelo auto v Mladé Boleslavi před 11. bránou automobilky Škoda Auto ve...
28.4.2021
Situace v nemocnici v Mladé Boleslavi v souvislosti s koronavirem se zlepšuje. Řada oddělení se...
Reklama