Po stopách šlechtických rodů. Zámek v Mnichově Hradišti odložil výstavu o Valdštejnech

Státní zámek v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku musel kvůli pandemii koronaviru odložit plánovanou výstavu připravovanou k Valdštejnskému roku, který letos pořádá Národní památkový ústav, řekl kastelán Radovan Chmel.

Národní památkový ústav věnoval letošní rok rodu Valdštejnů. Jde o jubilejní desátý ročník dlouhodobého cyklu památkového ústavu s názvem Po stopách šlechtických rodů. Cyklus by měl vyvrcholit na konci srpna Hradozámeckou nocí, hlavní stan má letos být právě v Mnichově Hradišti.

V pátek 1. května měla na zámku začít výstava, která byla k Valdštejnskému roku připravena. Kromě připomínky Valdštejnů mapuje také dění na zámku v posledních 100 letech. „Původní termín zahájení výstavy byl 1. května, ale to samozřejmě nepřichází v úvahu. S největší pravděpodobností ho přesuneme na 8. června, ale zatím to nevíme jistě,“ řekl Chmel.

Plánovaná výstava bude ve velké vstupní hale zámku. Ačkoli je připravena k Valdštejnskému roku, má se stát součástí stálé expozice a zůstat zde i do budoucna.

Další výstavu zámek připravuje na Hradozámeckou noc. „U nás měla Hradozámecká noc proběhnout jako vlajková loď památkového ústavu. To je samozřejmě ve hvězdách, jestli budou tyto akce povolené. Počítali jsme tam s 500 až 1000 lidí,“ uvedl Chmel.

Česko podle odborníků epidemii zatím zvládá. Roste počet vyléčených

Součástí cyklu o Valdštejnech jsou podle kastelána i další drobnější úpravy. „Nechali jsme zrestaurovat asi pět nebo šest obrazů, měly by být potom součástí expozice. Byla to výjimečná akce v rámci Valdštejnského roku,“ uvedl Chmel.

Barokní zámek v Mnichově Hradišti je původně renesanční sídlo Václava Budovce z Budova založené roku 1606. Od roku 1622 byl zámek v majetku Valdštejnů, do barokní podoby byl přestavěn na počátku 18. století. Zestátněn byl v roce 1946, dnešním majitelem je stát.

Národní parky se připravují k běžnému provozu

V rámci cyklu Valdštejnové – Lvi ve službách císařů připravil Národní památkový ústav řadu odborných přednášek a komentovaných prohlídek. Rod bude letos prezentován prostřednictvím nové instalace duchcovsko-litomyšlské větve na zámku Duchcov. Zavede do rozšířených expozic hrobky Albrechta z Valdštejna, valdštejnských interiérů a divadla na zámku Mnichovo Hradiště a pomocí on-line prezentace představí duchcovskou obrazárnu z roku 1823. Některé plánované akce musely být kvůli koronaviru zrušeny.

vera/čtk

Dnes, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
Včera, 13:35
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Včera, 12:58
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Reklama