V Mladé Boleslavi je největší populace divokých králíků u nás. I králíci ale mají své epidemie

Během podzimu musí městská policie v Mladé Boleslavi prakticky každý den sbírat uhynulé divoké králíky v ulicích, parcích a na dalších veřejně přístupných místech.

Podle odboru životního prostředí časté úhyny má na svědomí myxomatóza, kterou přenášejí komáři nebo další hmyz sající krev. Ta se letos rozvinula ve větší míře kvůli vhodným klimatickým podmínkám. Magistrát řeší průběžně problém přemnožených divokých králíků i ve spolupráci se sokolníky a chovateli fretek. Tato redukce byla naplánována i letos. Vzhledem k tomu, že hlavní oblastí výskytu králíků je Radouč, bylo ale nutné počkat, až se uloží k zimnímu spánku zdejší velmi četní syslové.

Díky neukázněným lidem, kteří neustále tato divoká zvířata přikrmují, se snižují základní obranné reakce přežraných syslů. Stali by se tak velmi lehkou kořistí dravců v případě příliš brzy načasované redukce králíků.

Výskyt divokých králíků v Mladé Boleslavi je zaznamenán už víc než sto let. Jedná se o největší a přirozeně se udržující populaci divokých králíků v republice.

Mladoboleslavsko je centrem automobilového průmyslu i místem turistických radostí. Teď o něm vyšly dvě knihy

Myxomatóza je virové onemocnění domácích i divokých králíků. Léčba myxomatózy bohužel neexistuje, naprostá většina králíků onemocnění podlehne. Jedinou účinnou ochranou je v případě domácích králíků pravidelná vakcinace. Lidi, jiná divoká zvířata nebo domácí mazlíčky tato choroba neohrožuje.

Městská policie potvrzuje, že největší počet králíků je na Radouči a v přilehlé zástavbě, můžete je ale vidět na celém sídlišti nebo třeba u třídy Václava Klementa. Strážníci každoročně na podzim registrují větší úhyny divokých králíků, ale letos je to víc než v minulých letech. Strážníci sbírali v listopadu králíky každý den při běžné kontrolní činnosti, ale také při několika cílených akcích za účasti více strážníků, především přímo v místě největšího výskytu králíků na Radouči.

Podle ředitele městské policie Tomáše Kypty bylo jen za prvních 17 dní listopadu nasbíráno 382 mrtvých králíků. Kadávery strážníci na místě sesbírají, odvezou na služebnu do speciálního mrazicího boxu a nárazově se pak předávají k likvidaci do kafilerie.

Zdroj: Boleslavan

králíci you
(YouTube)
Včera, 17:51
Případ, kdy ani rozchod partnerů neřeší násilné chování jednoho z nich a domácí násilí pokračuje...
Včera, 04:00
Podle statistik policie došlo v loňském roce na Mladoboleslavsku k poklesu kriminality o 257 případů.
3.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
3.3.2021
Nemocnice v Benešově a Mladé Boleslavi vyhlásily stav hromadného postižení osob. Během dneška či čtvrtka...
1.3.2021
„Rozpočet Mladé Boleslavi je v posledních letech sestaven tak, že na investice a velké opravy...
1.3.2021
Šestkové výročí dnes slaví chráněná krajinná oblast Český ráj, která byla vyhlášena 1. března 1955...
23.2.2021
Největší a nejsledovanější investicí letošního roku v Mnichově Hradišti je druhá etapa revitalizace náměstí. Ta...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
28.1.2021
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto kvůli přetrvávajícímu nedostatku některých dílů zastavila výrobu v několika provozech a...
Reklama