V Mladé Boleslavi je největší populace divokých králíků u nás. I králíci ale mají své epidemie

Během podzimu musí městská policie v Mladé Boleslavi prakticky každý den sbírat uhynulé divoké králíky v ulicích, parcích a na dalších veřejně přístupných místech.

Podle odboru životního prostředí časté úhyny má na svědomí myxomatóza, kterou přenášejí komáři nebo další hmyz sající krev. Ta se letos rozvinula ve větší míře kvůli vhodným klimatickým podmínkám. Magistrát řeší průběžně problém přemnožených divokých králíků i ve spolupráci se sokolníky a chovateli fretek. Tato redukce byla naplánována i letos. Vzhledem k tomu, že hlavní oblastí výskytu králíků je Radouč, bylo ale nutné počkat, až se uloží k zimnímu spánku zdejší velmi četní syslové.

Díky neukázněným lidem, kteří neustále tato divoká zvířata přikrmují, se snižují základní obranné reakce přežraných syslů. Stali by se tak velmi lehkou kořistí dravců v případě příliš brzy načasované redukce králíků.

Výskyt divokých králíků v Mladé Boleslavi je zaznamenán už víc než sto let. Jedná se o největší a přirozeně se udržující populaci divokých králíků v republice.

Mladoboleslavsko je centrem automobilového průmyslu i místem turistických radostí. Teď o něm vyšly dvě knihy

Myxomatóza je virové onemocnění domácích i divokých králíků. Léčba myxomatózy bohužel neexistuje, naprostá většina králíků onemocnění podlehne. Jedinou účinnou ochranou je v případě domácích králíků pravidelná vakcinace. Lidi, jiná divoká zvířata nebo domácí mazlíčky tato choroba neohrožuje.

Městská policie potvrzuje, že největší počet králíků je na Radouči a v přilehlé zástavbě, můžete je ale vidět na celém sídlišti nebo třeba u třídy Václava Klementa. Strážníci každoročně na podzim registrují větší úhyny divokých králíků, ale letos je to víc než v minulých letech. Strážníci sbírali v listopadu králíky každý den při běžné kontrolní činnosti, ale také při několika cílených akcích za účasti více strážníků, především přímo v místě největšího výskytu králíků na Radouči.

Podle ředitele městské policie Tomáše Kypty bylo jen za prvních 17 dní listopadu nasbíráno 382 mrtvých králíků. Kadávery strážníci na místě sesbírají, odvezou na služebnu do speciálního mrazicího boxu a nárazově se pak předávají k likvidaci do kafilerie.

Zdroj: Boleslavan

králíci you
(YouTube)
Včera, 11:50
Středočeští celníci odhalili na dálnici D10 na Mladoboleslavsku při kontrole auta drogové dealery. U sebe...
Včera, 06:40
Ve čtvrtek Muzeum Českého ráje v Turnově zpřístupnilo dosud utajovanou výstavu s názvem KLENOTY NA...
10.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
10.6.2021
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto ruší kvůli nedostatku dílů další směny. Dodávky komponentů aut se podle...
7.6.2021
Vnitřní okruh zříceniny hradu Drábské světničky je z rozhodnutí správce památky, Lesů ČR, z důvodu...
7.6.2021
Zajištění maximální bezpečnosti všech zúčastněných je hlavní prioritou organizačního týmu Rally Bohemia. Zabezpečení rychlostních zkoušek,...
4.6.2021
Díky zlepšující se epidemiologické situaci se konečně i mladoboleslavské divadlo otevře svým divákům.
1.6.2021
Nově otevřená služebna je šestým dálničním oddělením ve středních Čechách. "Tato lokalita a postavení oddělení...
11.5.2021
Projekt Mentoři do škol, který cílí zejména na školy v mladoboleslavském regionu, vznikl v reakci...
28.4.2021
V úterý večer najelo auto v Mladé Boleslavi před 11. bránou automobilky Škoda Auto ve...
28.4.2021
Situace v nemocnici v Mladé Boleslavi v souvislosti s koronavirem se zlepšuje. Řada oddělení se...
Reklama