V Mladé Boleslavi vznikne centrum, které pomůže cizincům

V Mladé Boleslavi má vzniknout sociální a integrační centrum pro cizince. Pomůže jim orientovat se v českém prostředí, na úřadech, vzdělávat se v českém jazyce nebo společensky žít, informovala mluvčí ČSSD Barbora Gavenda.

Centrum Svět má pomoci vyřešit situaci v Mladé Boleslavi, kde roste kriminalita. Vedení města to přisuzuje právě cizincům, kteří do města přijíždějí za prací, především do automobilky Škoda Auto.

V Mladé Boleslavi žije asi 15.000 cizinců. Nové centrum má vzniknout v budově bývalého kina. Kromě cizinců ho budou moct využívat také lidé, kteří se dostanou do právně nebo finančně složité situace a potřebují poradit. Fungovat by mělo začít v prosinci příštího roku.

„Ze zaměstnávání cizinců firmy bohatnou, mnozí lidé v regionu díky tomu vydělávají slušné peníze a stát vybírá daně, ale veškeré náklady nese město. Ať už to jsou náklady na bezpečnost nebo na úklid a svoz odpadu, který často pronajímatelé bytů vůbec neplatí,“ řekl náměstek primátora Mladé Boleslavi Robin Povšík (ČSSD).

V novém centru by mohly najít zázemí také instituce států, jejichž obyvatelé na Mladoboleslavsku pracují. Do Mladé Boleslavi míří především pracovníci z východu. Na stavbě se bude podílet město, ministerstvo vnitra, personální agentura i automobilka Škoda Auto.

Nemalá část dětí cizinců podle Povšíka neumí česky, což přináší další komplikace na základních školách. Na některých z nich tyto děti dosahují až 20 procent z celkového počtu žáků. Centrum proto nabídne i prostory aktivitám pro matky s dětmi, servis pro matky předškoláků v jejich jazyce nebo informační materiály v různých jazykových mutacích.

Bezpečnostní situaci ve městě má pomoci vyřešit také řada dalších opatření. Pomáhají například smíšené policejní hlídky, české policisty doplňují jejich zahraniční kolegové. „Zahraniční policisté působí na své krajany velkou autoritou a odpadá jazyková bariéra, což velkou část problémů ulehčuje. Jsem rád, že tento projekt bude pokračovat i do budoucna,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Stavba nového centra se má financovat především ze státních prostředků, pomocí evropských dotací a z příspěvků firem. „Řešení musí zaplatit ten, kdo na agenturním zaměstnávání vydělává. Tedy státní rozpočet, soukromé firmy a evropské fondy. Náš vklad spočívá v myšlence, organizaci vzniku a provozu tohoto centra,“ řekl Povšík.

Obyvatele Mladé Boleslavi znepokojují především vysoké počty přestupků a drobné kriminality, projevy opilství, rvačky, krádeže a další incidenty. Cizinci podle primátora Raduana Nwelatiho (ODS) ve městě spáchají asi 90 procent evidovaných přestupků. Každý třetí pracující v Mladé Boleslavi je podle Nwelatiho cizinec.

Hlídky městské policie v Mladé Boleslavi doplňují zaměstnanci bezpečnostní agentury, zvýšil se díky tomu počet hlídek. Se současnou agenturou má město smlouvu do konce února, následně musí vyhlásit výběrové řízení na firmu, s níž bude spolupracovat další roky.

ČTK

Včera, 12:17
Smyslem projektu Nevyhazuj to je dát nepotřebným věcem nový domov a darovat je lidem, kteří...
Včera, 11:40
Nový babybox byl instalován na přání nemocnice v Mělníku v pavilonu T, který je vlevo...
Včera, 10:52
Zvýšení bezpečnosti provozu a současně zkrácení jízdních dob vlaků umožní právě dokončovaná rekonstrukce celkem šesti...
Včera, 10:10
Hlasování o návrzích, jak bude naloženo s milionem korun z rozpočtu Prahy 22, je ukončeno....
Včera, 08:06
Ministerstvo školství rozhodlo s ohledem na aktuální situaci o tom, že letošní zápisy do prvních...
28.3.2020
Kutná Hora, která patří k oblíbeným turistickým cílům, je v těchto dnech neobvykle vylidněná a...
28.3.2020
Město Nymburk upraví v roce 2020 ceny nájemného v městských bytech. Ty se nezvyšovaly od...
28.3.2020
Kutná Hora odpustí podnikatelům, kteří mají pronajaté městské prostory nebo pozemky, nájem za tři měsíce. Rozhodli o tom...
28.3.2020
Málokdo to věděl, ale na půdě pod střechou západního křídla Žerotínského paláce se ukrývala velká...
28.3.2020
Nejčastějšími příčinami zdlouhavého povolování staveb jsou chyby v žádostech, nekompletní dokumentace, chybějící souhlasy státních úřadů...
Reklama