V Mladé Boleslavi vznikne centrum, které pomůže cizincům

V Mladé Boleslavi má vzniknout sociální a integrační centrum pro cizince. Pomůže jim orientovat se v českém prostředí, na úřadech, vzdělávat se v českém jazyce nebo společensky žít, informovala mluvčí ČSSD Barbora Gavenda.

Centrum Svět má pomoci vyřešit situaci v Mladé Boleslavi, kde roste kriminalita. Vedení města to přisuzuje právě cizincům, kteří do města přijíždějí za prací, především do automobilky Škoda Auto.

V Mladé Boleslavi žije asi 15.000 cizinců. Nové centrum má vzniknout v budově bývalého kina. Kromě cizinců ho budou moct využívat také lidé, kteří se dostanou do právně nebo finančně složité situace a potřebují poradit. Fungovat by mělo začít v prosinci příštího roku.

„Ze zaměstnávání cizinců firmy bohatnou, mnozí lidé v regionu díky tomu vydělávají slušné peníze a stát vybírá daně, ale veškeré náklady nese město. Ať už to jsou náklady na bezpečnost nebo na úklid a svoz odpadu, který často pronajímatelé bytů vůbec neplatí,“ řekl náměstek primátora Mladé Boleslavi Robin Povšík (ČSSD).

V novém centru by mohly najít zázemí také instituce států, jejichž obyvatelé na Mladoboleslavsku pracují. Do Mladé Boleslavi míří především pracovníci z východu. Na stavbě se bude podílet město, ministerstvo vnitra, personální agentura i automobilka Škoda Auto.

Nemalá část dětí cizinců podle Povšíka neumí česky, což přináší další komplikace na základních školách. Na některých z nich tyto děti dosahují až 20 procent z celkového počtu žáků. Centrum proto nabídne i prostory aktivitám pro matky s dětmi, servis pro matky předškoláků v jejich jazyce nebo informační materiály v různých jazykových mutacích.

Bezpečnostní situaci ve městě má pomoci vyřešit také řada dalších opatření. Pomáhají například smíšené policejní hlídky, české policisty doplňují jejich zahraniční kolegové. „Zahraniční policisté působí na své krajany velkou autoritou a odpadá jazyková bariéra, což velkou část problémů ulehčuje. Jsem rád, že tento projekt bude pokračovat i do budoucna,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Stavba nového centra se má financovat především ze státních prostředků, pomocí evropských dotací a z příspěvků firem. „Řešení musí zaplatit ten, kdo na agenturním zaměstnávání vydělává. Tedy státní rozpočet, soukromé firmy a evropské fondy. Náš vklad spočívá v myšlence, organizaci vzniku a provozu tohoto centra,“ řekl Povšík.

Obyvatele Mladé Boleslavi znepokojují především vysoké počty přestupků a drobné kriminality, projevy opilství, rvačky, krádeže a další incidenty. Cizinci podle primátora Raduana Nwelatiho (ODS) ve městě spáchají asi 90 procent evidovaných přestupků. Každý třetí pracující v Mladé Boleslavi je podle Nwelatiho cizinec.

Hlídky městské policie v Mladé Boleslavi doplňují zaměstnanci bezpečnostní agentury, zvýšil se díky tomu počet hlídek. Se současnou agenturou má město smlouvu do konce února, následně musí vyhlásit výběrové řízení na firmu, s níž bude spolupracovat další roky.

ČTK

Včera, 18:51
Malostranská beseda v červenci absentuje, přesněji se soustředí na program na Střeleckém ostrově. Muzika ale...
Včera, 18:19
První část silnice tvořící severní obchvat Slaného mezi napojením na silnici I/7 a Žižicemi byla...
Včera, 16:15
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
Včera, 15:42
Nový zookoutek v lesoparku v Kamýku přivítal první návštěvníky. Celý areál prošel zásadní proměnou, během...
Včera, 14:40
Do pěti let propojí Prahu 6, Troju a Prahu 8 lanová dráha. Zastupitelstvo hl. m....
Včera, 14:08
V průběhu neděle 5. července došlo k odstranění dopravních omezení vzniklých v souvislosti s komplexní...
Včera, 13:22
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hl....
Včera, 12:12
Výjimečně zajímavou expozici pro vzpomínky i poučení připravilo unhošťské Melicharovo vlastivědné muzeum.
Včera, 11:39
Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich na Benešovsku se v pondělí večer převrátila plachetnice, poříční...
Včera, 11:09
Synagoga v Čáslavi je otevřena a láká návštěvníky na komentované prohlídky a výstavu. Zakladatel a...
Reklama