Mléko pijeme odpradávna. Je nám opravdu prospěšné, nebo zadělává na problémy?

V současné době koluje mnoho článků o zdraví prospěšném mléku, které dodává našemu tělu vápník. Ten když chybí, může způsobit řadu nechtěných onemocnění jako osteoporózu, zhoršení chrupu, vypadávaní vlasů a nebo lámavost nehtů. Jak to ale doopravdy s mlékem je?

Mléko je výživa jen pro novorozence

Otázkou je, proč člověk jako jediný tvor na Zemi, konzumuje mléčné výrobky od cizího tvora, po celý svůj život? Vysoce organizovaný mléčný průmysl s jeho kampaněmi nás vede již odjakživa k teorii, že mléko je zdraví prospešné. Doba se mění a s ní příchází i nové poznatky přímo od lékářských autorit. Tvrdí, že konzumace mléčných výrobků je pro člověka naprosto nepřirozená.

10 potravin, které obsahují nejvíce cukru, i když se tváří jako zdravé

Mateřské mléko je výživou jenom dokud se anatomie nevyvine pro asimilaci stravy, která je určená pro konkrétní živočišný druh. Tak jak kravské mléko je určeno pro tele, tak matěřské, lidské mléko je určeno pro lidské dítě. Kravské mléko obsahuje o 30% více kaseinu než to lidské. Je to z důvodu, že tele zvětší svůj objem dvojnásobně za 6 až 8 týdnů. Kděžto malý človíček to dosáhne za 6 až 8 měsíců. Pití kravského mléka u dětí může způsobit velice rychlý a neproporciální nárast kostry.

Mléko a lidské zdraví

Mléčné produkty mají tendenci vytvářet v organismu hlen. Ten se ukládá ve střevech, plících, tkáních, v nosní a čelní dutině a také v lymfě. Mléko způsobuje špatné vstřebávání živin a jejich průnik do krve, alergie, hromadění se tukových zásob v ledvinách a v žlučníku.

Výrazným problémem je i kasein, což je mléčna bílkovina, která je pro člověka těžko stravitelná. Více než 50% dětí tuto bílkovinu nedokáže strávit. Je potvrzeno, že krávy produkují dva kaseiny a z betakaseinu jedna chybným trávením může vznikat kazomorfin, který se řadí mezi opiáty zasahující mozek a funkce centrálního nervového systému.

Tajemství podzimních detoxů. Rýžový vás nadchne a ještě po něm zhubnete

Život krávy

Továrny na mléko, jak se dnes říká velkým firmám s mléčným průmyslem se tváří, že pohoda a zdraví krav jsou pro ně na prvním místě. Na výrobcích mléčných produktů často můžete vidět spokojenou pasoucí se krávu v nádherné přírodě. Také určitě neprohlédnete kreslenou, usměvavou a veselou krávu, která Vás nabáda koupit si vynikající a plnotučný sýr. Donutit krávu aby produkovala až 75% více mléka než normálně, kvůli zisku, je pro samotného živočicha devastující. Její strava je energetizovaná, a k tomu aby měla mléka víc je potřeba ji uměle a pravidelně oplodňovat.

Paraořechy hoří jako svíčka. Oblíbené „zobání“ k nám přišlo z Bolívie

Oplodnění se opakuje přibližně po 2-3 měsíců. Táto obrovská zátěž činí z dojených krav nejvytíženejší hospodářské zvíře na Zemi. Dojnice trpí nejčastěji nemocemi vemen a chodidel. Jednou z nejčastejších chorob je mastitida. Je to infekce, která se projevuje oteklým a zaníceným vemenem. Když nastane doba, že dojnice, které neprodukují dostatek mléka podle tabulek, jsou se svým číslem v kolonke určena na jatka. Délka života průměrné krávy v přirozených podmínkách je kolem 20-30 let. V průmyslové farmě se jejich život zkrátí na 4-5 let.

Odebíraní telete

Telátka jsou téměř ihned po narození od svých matek odebíraná, aby jejich místo nahradily dojící stroje. Mezi matkou a teletem je silné pouto. Porušení tohoto krátkého střetnutí způsobuje stres a smutek. Je prokázáno, že dojnice volají své telata několik dní a jsou schopny je hledat i dlouhou vzdálenost, pokud jim to je umožněné. Telata jsou po odebrání umístněné do malých kotců, kde jsou krmena umělou náhražkou.

Není med jako med. Ten kvalitní je zázračná superpotravina. Jak poznat ten správný?

Přibližně o 4 měsíce dříve než je přirozené, je jim podávaná tuhá strava co způsobuje zažívací potíže, průjmy a infekce. Pokud je telátko samička, skončí stejně jako její matka a čeká jí stejný osud. Když se narodí samec, pro mléčný průmysl je zbytečný a tak putuje na jatka,
jako velmi oblíbené telecí.

Čím mléko nahradit?

Máte na výběr spoustu variant, či už zvolit hotové rostlinné mléko ze supermarketu, nebo si ho můžete vyrobit přímo v pohodlí domova. Nejen že jsou tyto alternativy mléka výživná, ale jsou i lahodná a dá se s nimi dobře pracovat. Na našem trhu je k dostání mléka sojová, rýžová, mandlová, ovesná, kokosová, pohanková a další.

Jeřabiny patří k podzimu. Udělejte si z nich léčivý čaj nebo lahodný likér

Makové mléko je velmi oblíbené kvůli vysokému obsahu vápníku. Obsahuje cca 200 mg vápníku na 100ml. Je také bohaté na bílkoviny a minerály.

Mandlové mléko obsahuje také vápník, magnesium, selen, mangan a vitamín E. Má jemnou oříškovou příchuť.

Rýžové mléko je oblíbené mezi sportovci. Je v něm spousta sacharidů (asi 10g na 100ml), ale skoro žádné tuky.

Ovesné mléko je bohaté na vitamín E a B. Můžete si ho vyrobit přímo z ovsa, nebo z ovesných vloček. Nechybí v něm magnesium, selen, měď, mangan a dokonce i železo.

Konopné mléko je bohaté na omega 3 a 6 mastné kyseliny. Ve 100ml mléka jsou 2 gramy kvalitních bílkovin. Toto mléko podporuje imunitní systém a snižuje cholesterol.

Mléko ze semínek slunečnic má velké množství bílkovin, vitamínů E a minerálů. Obsahuje např. hořčík, selen, zinek a železo. Má výraznou zemitou chuť.

Včera, 17:30
Muž bez morálky a citu, patologická osobnost se sadistickými choutkami a zvrácenou sexuální touhou. Od...
Včera, 16:00
Pán můj, král Assar, ti posílá meč, princi. Takový najdeš jen ve zbrojnici nejmocnějšího vládce....
Včera, 15:11
Narodil se 26. února 1930 v Košicích, kam jeho tatínek, kantor, odešel za prací. V...
Facebook Pavol Seriš: Samko Tále
Včera, 14:55
Symbolicky necelé dva týdny před slovenskými parlamentními volbami (uskuteční se v sobotu 29. února), jejichž...
Včera, 14:00
Jak také jinak, když se tento zatvrzelý kacíř, Martin Húska, nechtěl svých bludů vzdát? A...
Včera, 11:30
Vytvořili jste si doma jarní atmosféru nákupem kvetoucích jarních cibulovin? Drobné narcisy, krásné tulipány či...
Včera, 10:13
Současná česká spisovatelka Eva Filipová se hlavně věnuje tématu společenského chování a gastronomie. Je nejen...
Včera, 10:00
A to přesto, že kulomet Gatling nepatří mezi zbraně automatické. K nabíjení a odhozu vystřelené...
Včera, 08:00
Vedení domácnosti není žádná legrace. Proto se musí všechno řádně naplánovat, aby to doma šlapalo...
25.2.2020
Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů...
Reklama