Mlýn z pohádky Princezna ze mlejna byl jen iluzí, zmatení byli i turisté

17.9.2021
Jaroslav Svoboda

Měl si zahrát i Větrovec, nakonec jsme ho ale stejně slyšeli

Roli Sedláka Vondrovce si v pohádce zahrál Milan Hrubý, ochotník z Rýnarce u Pelhřimova. Původně si Troška pro tuto roli vybral Josefa Větrovce, ten ale nabídku odmítl ze zdravotních důvodů. Nakonec se ale v pohádce přeci jen objevil, Hrubému totiž v postsynchronech propůjčil svůj hlas.

Další zajímavostí pohádky je, že byla prodána do více jak dvaceti států celého světa, vysílala se například i v Singapuru či Hongkongu.

Nejstarší motorka jezdila na páru, před 136 lety pak vyjela do ulic první benzinová

Jednou z hlavních postav pohádky je i čert. Postavy čertů má Zdeněk Troška rád, vystupují totiž nejen v Princezně ze mlejna, ale i v dalších jeho pohádkách, jako například Z pekla štěstí nebo Čertova nevěsta.

Pohádka se dočkala i druhého pokračování, kterého se zúčastnil takřka celý štáb původního filmu, ovšem takové popularity už nedosáhla.

Mlýn, který mátl kolemjdoucí

Představitelka hlavní role Elišky Andrea Černá po čase prozradila, že mlýn, ve kterém se děj odehrává, byl postaven jen kvůli natáčení. Byl však tak věrohodný, že mátl i místní. „Jeden pán se u něj zastavil a podivoval se, že sem jezdí už čtyřicet let na houby a nikdy si ho nevšiml,“ zavzpomínala.

Před 97 lety poprvé vzlétla vzducholoď Los Angeles. Loď, která na rozdíl od jiných nehavarovala

Sama Andrea Černá byla tehdy pouze začínající herečkou. Režisér Troška si ji tenkrát našel přímo na konzervatoři a tak se mu líbila, že jí roli hned dal. Jen chtěl do pohádky spíše blondýnu, a tak musela mít po celou dobu na hlavě paruku.

Tato zkušenost se jí ale do života hodila, ještě v době studií na konzervatoři tak začala hrát v Divadle J. K. Tyla. Dodnes vyniká jak v rolích komediálních, tak i dramatických.

Andrea Černá se narodila 13. ledna 1977, je svobodná a žije v Plzni.

Zdroj: CSFDNepřehlédněte