Hrobka rodiny Hendrichovy a Švermovy v severozápadní části mnichovohradišťského hřbitova patří mezi dominanty hřbitovního areálu. Město převzalo tuto drobnou stavbu, vybudovanou v roce 1870, do své péče před deseti lety od Bedřišky Kopoldové, která ji městu věnovala. V závěru roku 2012 byla hrobka, vystavěná v neogotické stylu, vyhlášena kulturní památkou. Město v letošním roce dokončuje několikaletý proces postupného restaurování hrobky.
Akademický sochař a restaurátor Jan Vích se do práce pustil v červnu a postup prací je vidět na první pohled. Vnější plášť kamenné stavby byl očištěn, zbaven nevhodných výplní a konzervován, chybějící části kamenných bloků byly doplněny, spáry mezi nimi vyplněny vápennou maltou. Na střeše už září měděný hřebenáč, obnovený dle fragmentů originálu. Restaurátor rovněž zajistil střechu, aby do interiéru nezatékalo. Obnoven byl okapový chodník z kamenných desek a některé části byly opatřeny hydrofobizací.
Hrobka zásadně prokoukla, její exteriér má o několik odstínů světlejší odstín a vzhledem k tomu, že restaurátor už odstranil lešení, ji mohou návštěvníci hřbitova obdivovat. Dokončit a doplnit zbývá už pouze kovové prvky hrobky a několik dalších drobností, definitivně hotovo má být do konce září.
Městu se na opravy kulturní památky podařilo získat bezmála dvousettisícovou dotaci ze středočeského fondu kultury a obnovy památek, celkové náklady činí 846 tisíc korun.
V kryptě hrobky jsou uloženy ostatky dvou starostů Mnichova Hradiště, Antonína Švermy a Františka Valenty, a také novináře a politika Jana Švermy. Právě posledního jmenovaného připomíná pamětní tabulka Jan Šverma, národní hrdina, která bude před koncem stavebních prací demontována. Nahradí ji nová skleněná tabulka s neutrálním popiskem: Hrobka rodiny Hendrichovy a Švermovy. U hrobky a v jejím interiéru bude rovněž na podzim umístěn panel s informacemi o zde pohřbených osobnostech.
Zdroj: Mnichovo Hradiště