Hygienici z Vysočiny zkontrolovali od loňského září do 1. března 190 provozoven školního stravování, udělili 32 sankcí, nejčastěji kvůli nedodržení doby spotřeby potravin. Při kontrolách se zaměřili i na obsah soli v jídlech pro děti, většinou jí bylo v jídle příliš. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Jana Böhmová.
„Ze 30 odebraných vzorků vykazovalo 16 vysokou koncentraci soli a v 11 vzorcích byla zjištěna zvýšená koncentrace soli,“ uvedla Böhmová.
Kontroly hygienici dělají ve školních jídelnách, školních vývařovnách, výdejnách, ve školních kantýnách a v provozovnách ostatní stravovací služby pro děti včetně dětských skupin. „Mezi nejčastěji zjištěné závady patřilo nedodržení doby spotřeby potravin. Dalším pochybením bylo křížení vykonávaných činností, čímž nebyla zajištěna ochrana potravin a pokrmů před kontaminací. Často nebyla zajištěna sledovatelnost potravin, tedy chyběly doklady o jejich původu. V některých případech jsme zjistili, že provozovatel nedodržuje či nemá vůbec zavedeny postupy založené na zásadách HACCP. Od začátku roku 2023 byla již ve třech školních jídelnách nařízena likvidace většího množství potravin s prošlým datem spotřeby,“ uvedla Kamila Hodačová, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých krajské hygienické stanice.
HACCP (Hazard analysis and critical control points) představuje soubor preventivních opatření uplatňovaných před výrobou, během i po skončení výroby pokrmů.
Podle Hygienické služby ČR používá devět z deseti školních kuchyní při vaření víc soli, než je zdravé. Z jídel kontrolovaných na Vysočině byly pouze tři vzorky s doporučeným množstvím soli. „Bohužel se v praxi stravovacích zařízení pro děti ukazuje, že je-li přesolená polévka, pak i hlavní chod je slanější, než by měl být. Dítě tedy přijme jen konzumací oběda množství soli, které je doporučené na celý den, v některých případech ještě daleko více,“ uvedla Böhmová.
Slaná chuť je návyková, nadbytek soli přitom škodí zdraví. Způsobuje vysoký krevní tlak, který nese riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Příjem přesoleného jídla může být příčinou karcinomu žaludku. „Krajští hygienici pracovníkům školních jídelen při kontrolách průběžně doporučují sledovat zejména složení používaných dochucovadel a vyhýbat se těm s vysokým obsahem soli,“ uvedla Böhmová.
Zdroj: ČTK