-2℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Modernost v duchu tradice. Bludný kámen v norských Alpách

Chladné počasí a moderní prosklené fasádní konstrukce se díky nejnovější technologii vysoce izolačních rámů s trojitým zasklením už vzájemně nevylučují. Důkazem je soukromá horská rezidence „Black Lodge“ v Sunnmøre Alpách. Excelentní funkční vlastnosti fasád, oken a dveřních systémů umožnily realizovat nečekané, přitom energeticky rozumné prosklené plochy, a to navzdory proměnlivému a často velmi studenému klimatu v této krásné horské oblasti.

Reklama

Region kolem Ålesundu je jednou z nejoblíbenějších turistických oblastí v Norsku. Kromě proslaveného seznamu míst světového dědictví UNESCO, kam patří Geirangerfjord či zasněžené vrcholy Hjørundfjordu, přitahuje návštěvníky z celého světa právě i pohoří Sunnmøre Alp, jehož vrcholky vyčnívají téměř 2000 metrů nad fjordy. Rekreační objekt Black Lodge se nachází uprostřed tohoto velkolepého přírodního prostředí a na mírném svahu vypadá tak trochu jako bludný balvan. Nepravidelný tvar fasády a střešních povrchů budovy, připomínající okolní skály, je zdůrazňován neobvyklými materiály: ocelovými plechy Corten s rezavou patinou a smrkovými panely v kombinaci s dřevěným obkladem interiéru. Velkoplošné zasklení s tenkými hliníkovými profily umožňuje z některých místností působivý a dokonce až panoramatický výhled. Současně boří vizuální hranice mezi venkovní nedotčenou přírodou a vnitřní pohostinnou atmosférou s hřejivým teplem u rodinného krbu.

Vizitka, která může rozhodnout. Předsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí

Koncept tří budov

Uspořádání interiéru jednopatrové rezidence vychází z myšlenky dvou objektů přecházejících, respektive splývajících do větší, třetí budovy. Vchod ji rozděluje a mění se ve větší otevřený prostor. Samostatné ložnice pro majitele horské chaty a hosty se nacházejí po obou stranách vstupní haly. Pokoje připravené až pro dvanáct osob jsou vybaveny patrovými postelemi a velkorysou koupelnou s přímým vstupem k venkovní horké koupeli. Centrální obývací prostor jako otevřená společenská zóna s různými funkcemi zahrnuje i jídelnu a malou ostrůvkovou kuchyň. Dispozice s rohovým zasklením nabízí nejkrásnější panoramatický výhled na okouzlující alpskou scenérii.

Elektický interiér dává majiteli svobodu. S oblibou boří téměř všechna pravidla

Transparentnost versus soukromí

Ve svém jedinečném návrhu norské studio Invit Arkitekter rozvinulo hlavní myšlenku v podobě oddělení a současně vzájemného propojení vnitřních a vnějších prostor na několika úrovních. Téma transparentnosti a intimity se odvíjí od fasády, která díky průsvitům různé intenzity, od úzkých vodorovně a vertikálně uspořádaných pásů oken až po obrovské otevřené prosklené plochy, vykazuje variabilní míru průhlednosti či úplného soukromí. V centrálním obývacím pokoji se nachází dokonce kombinace zasklení od podlahy ke stropu se shrnovacím systémem posuvných dveří. Vizuální obdobu této myšlenky lze najít i v barevném provedení interiéru, který osciluje mezi jasnějšími a tmavšími dřevěnými konstrukcemi pro stěny, stropy, podlahy a nábytek.

Nejvyšší izolační standardy

Oblast Sunnmøre má vzhledem ke svému specifickému zeměpisnému profilu velmi proměnlivé klima. Ve fjordských oblastech a v horách napadne každý rok několik metrů sněhu. Letní období může být horké, s teplotami dosahujícími téměř třicítek, mohou však klesnout i k 10 stupňům Celsia. Rychlé změny počasí jsou tu běžné po celý rok. O to důležitější je energetický koncept, který spolehlivě a navíc ekonomicky udržuje pokojové teploty v komfortním rozmezí, bez ohledu na měnící se povětrnostní podmínky. Použití rozsáhlého zasklení proto vyžaduje nejvyšší izolační standardy jak z hlediska pohodlí, tak i spotřeby energie. Sloupko-příčková fasáda Schüco FW 50+.SI, použitá v Black Lodge, certifikovaná pro pasivní domy, splňuje náročné požadavky tím, že kombinuje nejnovější technologii vysoce izolačních rámů s trojitým zasklením. Zásadně tak snižuje energetické ztráty v zimě a současně chrání proti slunečnímu teplu v horkých dnech. Navzdory použití materiálů, které nabízejí maximální tepelnou izolaci, umožňuje koncepční volnost a jednoduché a racionální zpracování. To nejlépe dokazuje geometricky složité zasklení obývacího pokoje od podlahy ke stropu. Bezrámově je propojeno se shrnovacím posuvným dveřním systémem, který rovněž disponuje nejvyššími izolačními standardy. Současně svou funkční flexibilitou v teplých dnech šetří prostor při otevření vstupu na terasu.

FOTO: Bludný kámen v norských Alpách

Bludný kámen v norských Alpách - Norsko horská chataBludný kámen v norských Alpách - Norsko horská chataBludný kámen v norských Alpách - Norsko horská chataBludný kámen v norských Alpách - Norsko horská chataBludný kámen v norských Alpách - Norsko horská chata
Další fotky
Bludný kámen v norských Alpách - Norsko horská chata

Modernost v duchu tradice

Zatímco výrazný tvar budovy, ocelový obklad Corten s patinou rzi a hliníkové a skleněné prvky odrážejí trendy moderní architektury, dřevěný obklad fasády s černě mořenými smrkovými plochami odkazuje na klasické pojetí, typické pro tradiční horské chaty v Norsku. Nicméně tepelný komfort s elektrickým podlahovým vytápěním, elektrickým topením v koupelnách či krbovými kamny na dřevo pro „přirozené“ vytápění a atmosféru respektuje moderní požadavky. Stejně tak během teplejších období optimalizuje vnitřní prostředí klimatizační systém, zajišťovaný tepelným čerpadlem.

Horská chata Black Lodge, Ålesund (Norsko)
Architektonický návrh: Invit Arkitekter, Ålesund
Partner společnosti Schüco pro výrobu a montáž: Straumsheim Glass og Fasade, Straumgjerde
Dřevěné konstrukce: Gingabygg, Ålesund
Celková obytná plocha: 165 m²
Realizace: 2013 – 2015

Text: Alena Müllerová

Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Včera, 11:30
Je sice teprve únor, přesto se už nyní vyplatí rozhodnout, u kterého moře strávíte letní...
Vila Bertramka
Včera, 10:00
Klasicistní vila z 18. století se nachází na Smíchově a dnes již slouží jen jako...
Včera, 08:00
Jistě se pousmějete. A přece se točí!! Co jiného by řekl, to určitě ví každý,...
14.2.2019
Následujte instinkt. Pokud cítíte, že dnes je ten den, kdybyste měli projevit své láskyplné city...
14.2.2019
Tedy jen částečně, ale stejně. Dnes jsou někteří Havajci na tento čin svých předků hrdí....
14.2.2019
Oslavy jara a plodnosti patří nejspíš mezi nejstarší rituály lidské civilizace vůbec. Mohou však mít...
14.2.2019
Již šestý díl komediálního seriálu Most! odvysílala v pondělí Česká televize. K obrazovkám přilákal 1,68...
Reklama