Mohl mít miliony, musel emigrovat. A přišel o Nobelovu cenu

22.4.2020
Václav Pavlík
Další fotky

Vladimír Vladimírovič Nabokov (22. 4. 1899 – 2. 7. 1977) pocházel ze staré, bohaté, šlechtické rodiny žijící v Petrohradě. Tam rodina vlastnila honosný dům a léto trávila na svém venkovském sídle. Dobré vzdělání bylo samozřejmě poskytnuto jak budoucímu spisovateli, tak jeho dvěma sestrám a bratrům. Nabokov se od raného dětství učil francouzštinu a angličtinu. Anglicky uměl dokonce psát dřív než rusky. Vzdělání získal na „Těniševské škole“ v Petrohradě a během studia publikoval první sbírku básní. Vedle literatury si oblíbil i entomologii, pro kterou se nadchl již v dětství díky knihám německé přírodovědkyně a ilustrátorky Marie Sibylly Merianeové (1647 – 1717). Objevil je v rodinné knihovně a v pozdějších letech se specializoval na motýlí čeleď modráskovitých.

Věčný tulák světem. Duševně nemocný spisovatel, který inspiroval Franze Kafku

Na podzim roku 1916 Nabokov zdědil po svém strýci z matčiny strany, Rukavišnikovi panství Rožděstvěno a spolu s ním i miliony rublů. O rok později do jeho života krutě zasáhla bolševická říjnová revoluce. Nabokovovi šťastně uprchli na Krym a když ho v roce 1919 bolševici dobyli, navždy Rusko opustili. Podařilo se jim vzít s sebou nějaké šperky a usadili se v Berlíně. Vladimír odjel do Anglie, kde navštěvoval univerzitu v Cambridge. Pokračoval ale i v psaní básní v ruštině a přeložil do ruštiny „Alenku v říši divů“ od Lewise Carolla.

Slavný ruský spisovatel v životě chyboval a pochyboval. Stejně jako jeho hrdinové

V březnu 1922 byl Nabokovův otec zabit během přednášky v budově berlínské filharmonie, když se pokoušel zabránit vraždě ruského historika Miljukova, údajně za urážku carevny. V témže roce se Vladimir přestěhoval do Berlína, a v novinách a nakladatelstvích provozovaných ruskými emigranty mu jeho díla vycházejí pod pseudonymem „Sirin“. Nabokov se tam také ještě téhož roku zasnoubil se Světlanou Siewertovou, ale hned začátkem následujícího rodina nevěsty toto zasnoubení zrušila vzhledem k tomu, že Nabokov nemohl najít trvalé zaměstnání.

Zradil SSSR, působil ve Svobodné Evropě a přišel jen o občanství. Spisovatel Někrasov měl štěstí, že ho to nestálo krk

V roce 1925 si Nabokov vzal za ženu Věru Slonimovou (1902 – 1991). Páru se narodilo jen jedno dítě, syn Dmitrij (1934 – 2012), který pak překládal a vydával otcova díla. Nabokov brzy dokončil svůj první román „Mášenka“ a do roku 1937 napsal rusky osm románů, velmi úspěšně přijatými ruskou emigrací. Po nástupu nacismu Nabokovi přesídlili do Francie a roku 1940 uprchli před postupující německou armádou do Spojených států. Do roku 1958 přednášel na Cornellově univerzitě ruskou a světovou literaturu a pracoval v entomologické laboratoři Harvardského muzea.

Kontroverzní spisovatel získal Nobelovu cenu, i když morálně více než pochybil

V USA Nabokov začíná psát své prózy anglicky, ale komerčního úspěchu se ze začátku nedočkal. Celosvětovou slávu a finanční zajištění mu přinesl až román „Lolita“, který nejprve vyšel roku 1955 v Evropě a pak teprve v USA. V roce 1960 se Nabokov vrátil do Evropy a žil ve Švýcarsku, kde pokračoval v literární tvorbě. V červenci 1975 spisovatel ve švýcarských horách upadl při sběru motýlů tak nešťastně, že se vážně zranil. Zemřel dva roky potom, 2. července 1977.

Od 60. let se šířily zvěsti o možné nominaci Nabokova na Nobelovu cenu. Skutečně na ni také byl čtyři následující roky (1963 – 1966) nominován, ale neuspěl. Je pravidlem, že průběh nominačního řízení zůstává tajný ještě 50 let od udělení cen v tom kterém roce a potom se zveřejní. Když v roce 2014 Švédská akademie zveřejnila dokumenty týkající Nabokovovy nominace, vyšlo najevo, že stálý člen Švédské akademie, básník a spisovatel Anders Österling (1884 – 1981) zamítl Nabokovu kandidaturu s tím, že „autora nemorálního a úspěšného románu „Lolita“ nelze za žádných okolností považovat za kandidáta na Nobelovu cenu“.

Merle a Malevil. Nepříjemné vize budoucnosti

Co bylo na „Lolitě“ tak kontroverzního? Nejenže popisuje doslova posedlost jinak seriózního literárního vědce k teprve dvanáctileté dívce Dolores přezdívané Lolita, ale především ten fakt, že k fyzickému naplnění tohoto vztahu dojde z dívčiny iniciativy. Přes zcela zjevně dosud ještě dětské zájmy a záliby nejde totiž o žádné nevinné stvoření, jak hrdina příběhu, a nakonec i čtenář nejprve předpokládá. Všechny hlavní postavy příběhu končí tragicky a z různých příčin zemřou. První filmovou adaptaci „Lolity“ v roce 1962 natočil režisér Stanley Kubrick se Sue Lyonovou (1946 – 2019) v titulní roli. Dívky jako Lolita potom do obecného povědomí vstoupily jako „lolitky“.

Stále záhadný krysař z Hamelnu. Dávná pověst může mít pozadí reálné i ezoterické

Základní námět Lolity, tj. záliba dospělých mužů v dosud nedospělých dívkách, nymfičkách, přitom vychází z reality. Mladým dívkám systematicky dával přednost např. Charlie Chaplin. Jeho první žena Mildred Harris ho v roce 1909 zaujala, když jí bylo osm let a jemu dvacet. Jeho druhá manželka, Lita Grey, mu „padla do oka“ už v roce 1914, když jí bylo sotva šest let a od jejích 12 let s ní již zkoušel první sexuální aktivity. Podobně polský režisér Roman Polanski byl roku 1978 obviněn ze zneužití nezletilé, k čemuž se přiznal, a z obavy před uvězněním opustil Spojené státy.

Tragický konec ruských emigrantů v Československu. Proč s prvními dny míru začali mizet lidé?

Zatímco dnes takové chování vnímáme jako excesy, podle historických dokladů bylo Mohamedově nejmilejší manželce Áiše v době jejího sňatku s Mohamedem šest let a manželsky spolu žili od jejích devíti let. Manželství s tak mladými dívkami nebylo v tehdejší beduínské společnosti žádnou výjimkou, naopak bylo ceněno, protože tak bylo jisté, že nevěsta je opravdu pannou. Podobně i Ghándí žil se svou stejně starou manželskou ve zcela naplněném manželském svazku od 13 let. A abychom nechodili jen do ciziny, v záznamech rožmberského panství ze 17. století je popsán obřad otvírání studánek na jaře, kdy jedna z dívek, nahá a panna, vstoupí do čerstvě vyčištěné studánky a do jejího okolí z ní vylévá vodu, aby tak během nadcházejícího jara a léta přivolala déšť a zažehnala sucho. A aby bylo jisté, že ona dívka je skutečně pannou, nesmělo jí být víc než osm let.

FOTO: Vladimir Nabokov

Vladimir Nabokov - Rusko, Nabokov, literatura, spisovatel Vladimir_Nabokov_1973Vladimir Nabokov - herečka, film, blondánka Sue_Lyon_Tony_Rome_1967Vladimir Nabokov - NabokovVladimir Nabokov - Rusko, Petrohrad, Nabokov, literatura, spisovatel 800px-St-Petersburg._Nabokovs_houseVladimir Nabokov - panství. Rusko, venkov
Další fotky
Vladimir Nabokov - dívka, fotografie, literatira Lewis Carroll portrét Alice Liddellové, 1858 330px-Alice_Liddell_2Vladimir Nabokov - herečka, film, Chaplin, Lita_Grey_in_The_KidVladimir Nabokov - Rusko, Nabokov, literatura, spisovatel  pomník, památník 800px-Monument_Nabokov_Montreux_23.12.2006Vladimir Nabokov - dívka, květiny léto Fotka od Adina Voicu z Pixabay girl-1319114

Do jaké míry trpěl slabostí pro takto mladé dívky sám Nabokov? Jestli ano, zřejmě se mu podařilo touhu uspokojit pouhým psaním a napsáním Lolity. Ledacos ale napoví i to, že do ruštiny přeložil právě „Alenku v říši divů“, kterou Lewis Carrol napsal pro mladičké dcery svého přítele, univerzitního děkana Liddlea.

 Nepřehlédněte