3℃
Dnes je 8. prosinec , svátek má Květoslava

Mohla bitva u Rakovníka v roce 1620 změnit osud naší země?

Památnou bitvu na Bílé hoře zná snad každý žák základní školy, ale méně se již hovoří o střetu, který se odehrál jen několik dní před rozhodujícím bojem u obory Hvězda. Tato bitva se odehrála poblíž města Rakovníka, u obcí Olešná, Senomaty a Lišany. 27. října roku 1620 se české stavovské vojsko pod vedením Kristiána I. Anhalta pokusilo zastavit vojsko císaře Ferdinanda II. podporované vojsky Katolické jednoty. O vyrovnanosti šancí obou protivníků svědčí fakt, že na každé straně stálo úctyhodných 50 tisíc vojáků. Tři armády rozprostřely svá vojenská ležení mezi již zmíněnými obcemi a začalo vzájemné ostřelování a šarvátky. Padlé můžeme počítat pravděpodobně sice jen na desítky až stovky, ale přesto se pro obě strany jednalo o velmi vyčerpávající střet. Zraněn byl rovněž velitel císařského vojska hrabě Buquoy. Na bojiště se dokonce přijel podívat i sám Fridrich Falcký.

Zdálo se, že armády budou muset přezimovat a ke konečnému měření sil dojde až na jaře. 5. listopadu 1620 se však kvůli nedostatku jídla a blížící se zimě začala stahovat císařsko-ligistická armáda ku Praze. Stavovské vojsko se zprávu dozvědělo až 6. listopadu ráno a opustilo své obranné pozice, aby se co nejrychleji také dostalo do Prahy. Začala tak nesmyslná honička, při níž se v křivoklátských lesích dokonce na jeden den královské armádě stavovské vojsko ztratilo, aby pak armádu o den předběhlo a do Prahy dorazilo 7. listopadu ráno. I tento rychlý postup si však vybral svou daň, protože vojáci postupovali bez odpočinku celou noc.

České stavovské vojsko dorazilo do Prahy demotivované a vyčerpané. Navíc již čtyři měsíce vojáci nedostávali slíbený žold a ani vyhlídka blížící se zimy zřejmě těmto mužům příliš nepřidala na náladě a odhodlání. Dalším hřebíčkem do pomyslné rakve byly spory mezi jednotlivými veliteli a nejednotný postup. Všechny tyto vlivy se samozřejmě podepsaly i na vývoji bitvy na Bílé hoře. Když potom méně vyčerpané a funkčnější císařsko-ligistické vojsko dorazilo v neděli 8. listopadu na bojiště, mělo tak už štěstí na své straně.

Nejkrvavější bitvu třicetileté války předcházelo podle pověsti tajemné znamení. Víte jaké?

Bitvu na Bílé hoře, která trvala jen krátce přes dvě hodiny, netřeba rozebírat. Její tragický výsledek ovlivnil dějiny naší země na mnoho let. Štěstěna někdy bývá vrtkavá a leckdy stačí málo, aby se dějiny ubíraly zcela jiným směrem.

FOTO: Bitva u Rakovníka

Bitva u Rakovníka - Bitva u RakovníkaBitva u Rakovníka - Bitva u RakovníkaBitva u Rakovníka - Bitva u RakovníkaBitva u Rakovníka - Bitva u RakovníkaBitva u Rakovníka - Fridrich Falcký

V roce 2010, v rámci příprav k 390. výročí rakovnické bitvy, započal významný projekt archeologických výzkumů rakovnického bojiště, kde bylo nalezeno velké množství artefaktů. Dnes se po stopách bitvy můžeme vydat z Rakovníka do Olešné po naučné stezce kopírující pěší cestu s cyklotrasou. Podél cesty jsou rozmístěny informační panely a v lese dodnes můžeme spatřit terénní pozůstatky po vojenských leženích.

 

Včera, 18:30
Proslavil se jako malíř orientálních až pohádkových scén, v nichž hrají hlavní roli víly, bohové...
Včera, 17:44
Další podzimní prodejní Pražská výstava nožů se odbude tuto neděli na Novoměstské radnici. Už stabilně...
Včera, 17:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 17:00
Jekatěrina Pavlovna Bagrationová se 7. prosince 1783 narodila jako hraběnka Skavronská do vyhlášeného ruského šlechtického rodu...
Včera, 15:37
Pražští vysokoškoláci Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský spolu tvořili folkové duo hrající humorné písně. V...
Včera, 12:30
V Londýně byla tehdy hluboká noc a spánek britského premiéra Churchilla jistě nebyl klidný. Invaze...
Včera, 11:44
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Včera, 11:00
Jeho jméno, Jan Blažej Santini Aichel, pro nás neznamená jenom naprosto unikátní architekturu, ale také...
Včera, 09:00
Největší vánoční výzvou je poctivá domácí vánočka a chutné křehké cukroví. Příjemně máslová vůně linoucí...
6.12.2019
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
6.12.2019
Slavnou obsáhlou příručku o čarodějnicích, nutnosti boje proti nim a způsobech, jak tento boj svádět...
Reklama