Mohou přijít další uprchlíci. Praha pro ně nemá nouzové ubytování

15.11.2022
Simona Knotková

Praha nemá kapacitní nouzové ubytování pro případné nové uprchlíky z Ukrajiny. Bezpečnostní rada města zároveň požaduje po vládě, aby vytvořila pravidla umisťování dalších uprchlíků rovnoměrně mezi všechny kraje. Na svém twitteru to uvedl dosluhující primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti). Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Praze denně odbaví několik stovek uprchlíků. Od začátku války na Ukrajině jím prošlo více než 100 tisíc lidí.

„Dnes zasedla bezpečnostní rada hlavního města Prahy, aby projednala aktuální uprchlickou situaci a připravenost města na možnou další migrační vlnu. Konstatovala mimo jiné, že ubytovací kapacita nouzového ubytování v Praze je již vyčerpána,“ uvedl v úterý Hřib.

V souvislosti s tím proto podle primátora bezpečnostní rada apeluje na vládu, aby při přípravě na možnou novou vlnu vytvořila mechanismus rovnoměrného přerozdělení uprchlíků mezi kraje České republiky. „Po tom mimochodem voláme od března letošního roku. Je také nutné, aby vláda sdělila krajům strategii pro případ nové migrační vlny,“ dodal primátor.

V metropoli fungovala dvě stanová městečka, v Troji a v Malešicích, která nabízela uprchlíkům nouzové dočasné ubytování. Ve stanech našli azyl zejména romští uprchlíci z Ukrajiny, kteří původně nocovali na hlavním nádraží. Každé městečko nabízelo 150 lůžek a zázemí s příslušenstvím. V létě byla obě sloučena do Troje a na konci září pak bylo uzavřeno.

Pražský magistrát ve spolupráci s Dětským fondem OSN (UNICEF) do konce roku spustí další centrum pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny zaměřené na ty z nich, kteří již jsou v metropoli delší dobu a řeší problémy například s bydlením nebo vzděláváním. Bude fungovat paralelně s KACPU ve stejné budově ve Vysočanech. KACPU bude dále nabízet dosavadní služby pro nově příchozí uprchlíky, kterých nyní odbaví asi 200 až 300 denně.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte