9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Mohou s námi komunikovat mimozemšťané? A jak? Známe názor předního odborníka!

Další fotky

Setkáním s vesmírnou civilizací se zabývá žánr science fiction i seriózně míněné publikace záhadologů. Je to fikce, nebo se budeme připravovat na hosty z hlubin kosmu?

Reklama

Profesor Abraham (Avi) Loeb, astrofyzik a vedoucí katedry astronomie na Harvardské univerzitě, se dlouhá léta zajímá o hledání života ve vesmíru. Koncem roku 2018 publikoval v časopise Scientific American článek o tělese nazvaném Oumuamua (Průzkumník či Posel). První mezihvězdný objekt, který se kdy objevil v naší sluneční soustavě, byl zpozorován v říjnu roku 2017. Během jednoho roku proplul naším systémem a pokračoval do hlubin kosmu.

Světový den UFO připomíná zvláštní úkazy. Patřily trosky nalezené před 71 lety mimozemšťanům?

Nepodařilo se pořídit jeho snímek, údaje o rozměrech (délka cca 400 m) byly určeny podle množství světla, které odrážel.  Předpokládá se, že těleso bylo doutníkovitého tvaru. Absence kometárního chvostu vylučovala, že by se jednalo o kometu. Vyšší rychlost, značná svítivost a její pravidelné změny neodpovídaly asteroidu.  Otázky kromě neobvyklé formy a nejednoznačné klasifikace objektu vzbuzovalo také relativně náhlé zrychlení v době, kdy Oumamua opouštěl solární systém, nestandardní hyperbolická trajektorie a skutečnost, že se v pravidelných intervalech otáčel kolem osy rotace. Průlet tmavě červeného tělesa oživil atraktivní vizi kontaktu s mimozemskými civilizacemi.

Planety, kde by mohl být život a kam by se mohli obyvatelé planety Země v budoucnosti přesunout...

Letenka přímo do vesmíru. Na kterou planetu se přesuneme, až to tady bude k nevydržení?

Profesor Loeb argumentuje, že pozorování dovolují další výklad. Oumuamua, který měl výrazně lesklý povrch, mohl se podobat velmi tenké plachtě. To koresponduje s hypotézou, že se Oumuamua pohyboval pomocí slunečního větru. A solární (fotonová) plachta využívá tlaku slunečního světla na zrcadlový povrch kosmické lodi. Podle Avi Loeba by to znamenalo, že těleso, ať už bylo kosmickou lodí nebo její dislokovanou částí, bylo vyrobeno mimozemskou civilizací. Třeba sama již v této chvíli neexistuje, ale její sonda putuje kosmem; vždyť i my jsme vyslali do vesmíru umělá tělesa. Kolem desítek miliard hvězd v naší galaxii se vyskytují exoplanety s podmínkami příznivými pro život, jehož evoluce může postupovat obrovským množstvím odlišných cest.

Vzhůru na Měsíc! Kosmická sonda Luna 1 začala před 60 lety psát novou kapitolu kosmického výzkumu

„Pravěcí lidé by mobil považovali za pouhý valoun, možná magický,“ říká Loeb. „Podobně pro nás je Oumumua (či byl, protože znovu zmizel v hvězdném prostoru) kusem skály. Ale jestliže vyloučíme všechno nemožné, pak zbylé eventuality, třebaže zdánlivě nereálné, musí být správné.

FOTO: Kontakt s mimozemšťany

Kontakt s mimozemšťany - oumuamua-asteroid-space-ESO-1120Kontakt s mimozemšťany - sfOumuamua2Kontakt s mimozemšťany - Professor-Avi-Loeb-CfA-Profile-of-LoebKontakt s mimozemšťany - 4878894-img-oumuamua-v2Kontakt s mimozemšťany - file-20180102-26160-1fyd9h8
Další fotky
Kontakt s mimozemšťany - OumuamuaKontakt s mimozemšťany - stažený souborKontakt s mimozemšťany - Tech Explorist

Vesmír nás překvapuje stále novými objevy, až fantastickými v porovnání s dosavadními názory. Zkoumáme temnou hmotu, látku, kterou jsme nikdy neviděli. Nikdo z mainstreamu nemá problém s multivesmírem nebo teorií strun. Proč by měla být myšlenka jiné civilizace nevědecká?“

Před 1 hodinou
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 3 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama