27℃
Dnes je 22. červenec , svátek má Magdaléna

Morava opět v českých rukách. A Uhři si na ni museli nechat zajít chuť

Další fotky

Pochopili to 12. července 1315 u hradu Holíč, kde se s nimi v bitvě utkal český král Jan Lucemburský a porazil doslova na hlavu uherského magnáta Matúše Čáka Trenčianský. Ten tehdy fakticky ovládal celé západní Slovensko a začal krutě plenit Moravu.

Reklama

Ta tím pochopitelně velmi trpěla, protože Uhrové se na jejím území dopouštěli násilností, loupili, zakládali požáry a odváděli její obyvatele do zajetí. Český král Jan Lucemburský proto sebral vojsko o zhruba 1500 mužích, sestavené jak z českých, tak z cizích bojovníků, které se 21. května 1315 vydalo na pochod z Prahy směrem do Uher, tj. na dnešní Slovensko.

Jan Lucemburský 11. března 1332 tvrdě narazil v bitvě u Mailbergu a Evropa se rozdělila

Na hranicích Moravy s Uherskem postavili Uhři obranné tvrze, ale když se dozvěděli o postupu Janova vojska, sami je spálili. Jakmile královo vojsko vstoupilo na uherskou půdu a přišlo k prvnímu hradu, Veselí, podařilo se mu ho dobýt. Dalším postupem a po dobytí hradu Belus se za minimálních ztrát (jeden mrtvý, čtyři ranění) dostalo 12. července k hradu Holíč. Matúš Čák Trenčianský se svými lidmi se však proti Janovu vojsku postavil v poli a překvapivě na něj zaútočil. Naštěstí se někteří šlechtici v králově vojsku za podpory vojenského oddílu pražského biskupa, Jana IV. z Dražic dokázali rychle zorganizovat a přejít do efektního protiútoku, kterým nepřátelské vojsko rozrazili, a tak si zajistili vítězství. Dokonce tak výrazné, že podle kronikáře ten den padlo na dvě stě Uhrů a jen jeden Čech.

Osudový okamžik našich dějin. Jan Lucemburský u Ferrary ztratil severní Itálii, jeho syn Karel získal Čechy

Jan Lucemburský tak upevnil vládu v zemi a zas na nějaký čas vymanil Moravu z uherského vlivu. Obraz tohoto jeho zásahu se však během doby změnil. Za slovenského národního obrození se osoba Matúše Čáka Trenčianského přetransformovala do podoby romantického hrdiny, který založil jakýsi předobraz samostatného slovenského státu, zvaný tehdy „Matúšova zem“. I když obyvatelé jeho držav žili v relativní nezávislosti na Uhersku, sám Matúš je zbídačoval častými bitvami a tvrdým uplatňováním feudálních pořádků, které brzdily hospodářský rozvoj kraje.

FOTO: Bitva u Holíče 1315

Bitva u Holíče 1315 - Novinky.czBitva u Holíče 1315 - Matúš Čák Trenčianský – fiktivní podoba publikovaná v 19. století – wikipedieBitva u Holíče 1315 - Zadný vstupBitva u Holíče 1315 - Domény maďarských oligarchů – wikipedieBitva u Holíče 1315 - Hrad Holíč – opevněná terasa s jihovýchodní vežičkou – wikipedie
Další fotky
Bitva u Holíče 1315 - Hrad Holíč byl zabrán Matúšem Čákem Trenčianským a 12. července 1315 dobyt českým králem Janem Lucemburským – wikipedieBitva u Holíče 1315 - Jan Lucemburský – Security magazínBitva u Holíče 1315 - Zámek Holíč – západní křídlo s bránou – wikipedie

Na Moravě museli čeští panovníci zasahovat poměrně často. Jan Lucemburský tak musel jednou učinit již dříve, roku 1312. V období předchozích nepevných vlád českých králů tam byli lupiči zvyklí plenit a drancovat a obyvatele Moravy proto prosili krále o ochranu. I toto tažení bylo úspěšné, král dobyl řadu hradů těchto zemských škůdců, které popravil či „jinak zahubil“. Jindy zase čeští panovníci na Moravě s větším či menším úspěchem odráželi různé nápory rakouské šlechty, která se čas od času pokoušela o expanzi tímto směrem.

Před 2 hodinami
Jednalo se vlastně o největší aféru celého 18. století, v níž hlavní roli hrál unikátní...
Před 3 hodinami
Před třiceti lety se většině z nás ani nesnilo o tom, že budeme jednou létat...
lednice
Dnes, 08:00
Většina potravin má v lednici své trvalé místo. Jogurty nahoře, zelenina v krabicích dole a mléko s vajíčky...
Včera, 17:30
Lee Jun Fan, narozen v San Franciscu otci čínského a matce německého původu. Stal se...
Včera, 17:04
Středočeská města se obávají připravované reformy financování škol. Podle vedení Kladna a Slaného reforma pro...
Včera, 16:00
Jeho jméno nepatří v historii druhé světové války mezi ta „velká“ nebo dokonce úplně největší....
Včera, 15:30
Ve středních Čechách přibývá měst, která omezují sekání trávy. Důvodem je mimo jiné lepší zadržování...
Včera, 14:00
Jak dobře si pamatujete podrobnosti a fakta o lidech? Každého překvapí a potěší, když se...
Včera, 13:30
Středočeští hygienici dali v letošním prvním pololetí restauracím 392 pokut v celkové hodnotě 1,33 milionu...
Včera, 11:30
Neznám lepší lék na smutek, než zalistovat ve starých sešitech a začíst se do hlášek...
Reklama