Moravskoslezsko investuje do studentů. Na stipendia vyčlenilo 13 milionů

Moravskoslezský kraj chce i v příštím školním roce pokračovat se stipendii, jejichž cílem je zvýšit zájem o technické obory. Kraj je vyplácí čtvrtým rokem a zájem budoucích středoškoláků o řemesla a technické obory vzrostl. 

„Krajská stipendia mají zvýšit zájem o vybrané obory u absolventů základních škol. Mají pak také motivovat středoškoláky k lepšímu prospěchu a zodpovědnějšímu přístupu ke vzdělávání. Pozitivní výsledky jsou více než zřejmé. Zvýšil se zájem o podporované obory a podle ředitelů škol se zlepšil přístup středoškoláků ke studiu,“ uvedl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny (ODS). Stipendia jsou určena pro vytipované obory středních škol zřizovaných krajem.

„Bez nadsázky lze říct, že stipendia v našem kraji zachránila některá řemesla. Zánik hrozil například oborům klempíř nebo pokrývač. Před čtyřmi lety se na klempíře hlásilo jen pět žáků, vloni jich ke studiu nastoupilo 14. O pokrývače byl před stipendii zájem na nule, teď je v tomto oboru celkem 27 žáků, z toho šest nově přijatých. Výraznější rozdíly jsou i u truhlářů nebo montérů suchých staveb,“ uvedl Folwarczny. Upřesnil, že po zavedení stipendií se počty přijatých žáků každoročně zvyšují v průměru o 25 procent. Původně kraj stipendii podporoval 16 oborů vzdělávání, nyní jich je 27.

Feťáci pohazují jehly, kde se dá. Policie v Ostravě sesbírala přes tisíc stříkaček

Krajské stipendium obsahuje v závislosti na oboru vzdělání motivační a prospěchovou složku nebo jen prospěchovou složku stipendia. „Motivační stipendium má žáky přimět k zodpovědnosti, pravidelné docházce a celkovému aktivnímu přístupu. Pokud žák plní všechny nastavené podmínky, může získat 700 korun měsíčně. Prospěchové stipendium je odstupňované podle studijních výsledků,“ doplnil náměstek. Za jedno pololetí tak žák může dosáhnout až na 5 tisíc korun.

V prvním roce vyplatil kraj na stipendiích 3,1 milionu korun. V následujícím školním roce to bylo 6,6 milionu, ve školním roce 2019/2020 šlo na krajská stipendia 10,4 milionu korun. Pandemie koronaviru stipendia neovlivnila, středoškoláci na ně měli nárok i během distanční výuky. V aktuálním školním roce by mělo být vyplaceno odhadem 13 milionů korun, pro příští školní rok kraj v rozpočtu vyčlenil stejnou částku.

adp/ČTK

8.6.2021
V Opavě v pondělí utonul jedenáctiletý chlapec. Hocha, kterého vpodvečer hledali policisté a hasiči, po...
7.6.2021
Městská nemocnice Ostrava (MNO) ukončila provoz poslední covidové jednotky. Péči o pacienty s covidem-19 převzala...
7.6.2021
Krnovská radnice chce přilákat turisty, pokračuje proto s programem výhod. Za nocleh v ubytovacích zařízeních...
1.6.2021
Téměř 2 500 kilometrů, 20 tisíc nastoupaných metrů a minimálně 800 hodin chůze během tří...
24.5.2021
Frenštát pod Radhoštěm na Novojičínsku podpoří podnikatele, kteří kvůli koronavirovým opatřením museli ve městě zavřít...
21.5.2021
Většina dětí, které byly hospitalizovány v Ostravě-Vítkovicích a Olomouci měla nedostatek vitamínu C. Z výsledků...
21.5.2021
Karvinští policisté se zabývají případem fingovaného únosu. V květnu jim svědek na tísňovou linku oznámil,...
13.5.2021
Do Fakultní nemocnice v Ostravě dnes z Polska převezli českého diplomata, který se v Indii...
13.5.2021
Tuny bahna na silnicích, v zahradách a ve spodních patrech desítek rodinných domů. Bouřka doprovázená...
10.5.2021
Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie uvedla, že masivnímu požáru...
Reklama