Tuny bahna a vyplavené domy. Opavsko zasáhly povodně

Tuny bahna na silnicích, v zahradách a ve spodních patrech desítek rodinných domů. Bouřka doprovázená ve středu večer i přívalovým deštěm napáchala takové škody v Šilheřovicích na Opavsku. Hasiči museli dokonce před bahnitou vodou do bezpečí evakuovat seniorku a malého chlapce.

Voda se v obci vylila z místního potoka, který přetekl, když do něj stekla bahnitá voda z přilehlých polí. Podle hasičů přetekly i dva rybníky. Na nohou byl od brzkého rána starosta obce Radek Kaňa. „Voda a bahno zasáhly desítky domů. Bahno je i na silnicích. Nyní začneme s jeho postupným odstraňováním,“ řekl starosta. Dodal, že na úklidu se budou podílet dobrovolní i profesionální hasiči.

Podle něj ale lokální povodeň větší škody nenapáchala. Vyjma poškozených zahrad a vybavení vyplavených sklepů. „Žádná nemovitost naštěstí není poškozena tak, že by byla neobyvatelná,“ řekl . Vyplavené sklepy a spodní patra začali jejich obyvatelé vyklízet ještě v noci. Hasiči v Šilheřovicích zasahovali od 20:00. Celkem tam dorazilo devět jednotek hasičů.

Meteorologové varují: Česko zasáhnou silné bouře a hrozí povodně

Podle starosty takovéto přívalové deště působí v Šilheřovicích problémy dlouhodobě. Vedení obecního úřadu podle něj už čtyři roky řeší přípravu protipovodňových opatření. Ty mají být založeny na budování suchých poldrů pro zachycení vody a budování hrází. „Momentálně jednáme s vlastníky pozemků. Je jich okolo 130. Řešíme s nimi směny jejich pozemků za jiné v okolních katastrech,“ řekl.

Hasiči v souvislosti s vodou zasahovali i v dalších regionech kraje. Evidovali pět desítek takových výjezdů. V Městské nemocnici Bohumín na Karvinsku hasiči déle než dvě hodiny odčerpávali vodu, která ve sklepě s elektrorozvodnou dosahovala až metrové výšky. Vodu hasiči čerpali hlavně v okresech Opava, Karviná a Frýdek-Místek, bahno odklízeli především v okolí Hlučína na Opavsku.

adp

8.6.2021
V Opavě v pondělí utonul jedenáctiletý chlapec. Hocha, kterého vpodvečer hledali policisté a hasiči, po...
7.6.2021
Městská nemocnice Ostrava (MNO) ukončila provoz poslední covidové jednotky. Péči o pacienty s covidem-19 převzala...
7.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
7.6.2021
Krnovská radnice chce přilákat turisty, pokračuje proto s programem výhod. Za nocleh v ubytovacích zařízeních...
1.6.2021
Téměř 2 500 kilometrů, 20 tisíc nastoupaných metrů a minimálně 800 hodin chůze během tří...
24.5.2021
Frenštát pod Radhoštěm na Novojičínsku podpoří podnikatele, kteří kvůli koronavirovým opatřením museli ve městě zavřít...
21.5.2021
Většina dětí, které byly hospitalizovány v Ostravě-Vítkovicích a Olomouci měla nedostatek vitamínu C. Z výsledků...
21.5.2021
Karvinští policisté se zabývají případem fingovaného únosu. V květnu jim svědek na tísňovou linku oznámil,...
13.5.2021
Do Fakultní nemocnice v Ostravě dnes z Polska převezli českého diplomata, který se v Indii...
10.5.2021
Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie uvedla, že masivnímu požáru...
7.5.2021
Opavský majáles bude mít letos kvůli protiepidemickým opatřením podobu autokoncertu. Programem bude návštěvníky provázet opavský...
Reklama