Lidé kradou záchranné prvky u jezů, tonoucího to může stát život

Státní podnik Povodí Odry se pravidelně potýká s krádežemi záchranných prvků umístěných u nebezpečných jezů v regionu. Každoročně si jich zloději odnesou několik. Riskují tak životy tonoucích. Lano se záchrannou podkovou chybělo i u splavu ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde se během prodlouženého víkendu utopili tři mladíci. Pokud by tam prvek byl, šance na záchranu tonoucích je vždy větší.

V Moravskoslezském kraji je 15 jezů, které vodohospodáři společně s hasiči vytipovali a označili za nebezpečné. Ten ve Frýdlantě nad Ostravicí, kde se tragédie v pátek stala, patří mezi ně. „V povodí je ale dalších tisíc jezů. Každý z nich může být za určitých okolností nebezpečný,“ doplnila mluvčí povodí Šárka Vlčková. Dodala, že všech 15 nebezpečných jezů pracovníci vybavili po dohodě s hasiči právě lanem a záchranným prvkem ve tvaru podkovy.

„Investice do vybavení nás vyšla na 300 tisíc korun. Záchranné prvky se ale pravidelně na některých místech ztrácejí. Lidé je kradou, i když si musejí být vědomi, že slouží k záchraně lidí, kteří se ve vodě dostanou do problémů,“ řekla Vlčková. Loni podle ní někdo ukradl devět z 15 záchranných prvků. Vodohospodáři provádějí pravidelné kontroly vždy na jaře a prvky doplňují. „Chybějící prvky ale doplňujeme i během roku, když se o krádeži dozvíme,“ řekla.

Manuál pro vodáky: Nástupní místa na Berounce

Událost se u jezu ve Frýdlantu nad Ostravicí stala v pátek odpoledne. Skupina mladých lidí trávila čas na břehu řeky. Čtyřiadvacetiletý mladík podle policie skočil do vody a začal se topit. Dva kamarádi skočili za ním a chtěli mu pomoci. Utopili se všichni. Těla dvou se našla ještě v pátek. Třetí oběť našli potápěči následující den dopoledne. Zda v případě této tragické události sehrál svou roli alkohol, ještě není jasné. Potvrdí či vyloučí to nařízené pitvy.

adp/ČTK

9.4.2021
Ostravská univerzita připravila na příští týden třídenní on-line kariérní festival nazvaný Za kariérOU. Kromě nabídek...
31.3.2021
Festival Colours of Ostrava nebude ani letos. Pořadatelé dnes oznámili, že ročník přesouvají na červenec...
25.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
25.3.2021
Policie obvinila třicetiletého ostravského obchodníka s ojetými vozy. Podle nich u nabízených aut systematicky přetáčel...
23.3.2021
Nový domov pro seniory s kapacitou 84 lůžek by se mohl v září začít stavět...
23.3.2021
Studenti a další příznivci tradičního ostravského Majálesu letos o tuto akci kvůli pandemie koronaviru znovu...
19.3.2021
Škodu minimálně 500 tisíc korun způsobil podle policie gang zlodějů, který se v okolí Třince...
18.3.2021
Opavský magistrát od 20. března otevře dětská hřiště, kterých je ve městě 40. Město je...
15.3.2021
Opavští senioři a všichni další obyvatelé, kteří si nedokážou zajistit v době epidemie koronaviru stravování,...
15.3.2021
Před 82 lety začala okupace zbytku Čech a Moravy německými vojsky, tímto krokem tak zanikla...
12.3.2021
V městské sportovní hale Slávie v Havířově na Karvinsku vznikne velkokapacitní centrum pro očkování proti...
Reklama