• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Most motivuje myslivce k odlovu přemnožených divočáků odměnou 800 korun za ulovené zvíře

  12.5.2023
  Doris Drienová

  Most chce motivovat myslivce k odlovu přemnožených divočáků. Za jeden zastřelený kus dostane lovec odměnu 800 korun. Město tak chce ve svém katastru snížit počet divokých prasat, z nichž mají někteří místní obavu. Střílet se bude pouze mimo obydlené čtvrti. Novinářům to v pátek řekl primátor Marek Hrvol (ProMOST).

  S velkým množstvím černé zvěře bojuje město podle primátora dlouhodobě. Doposud využívalo odchytové klece, nyní chce zkusit odchytové sítě. „Bavili jsme se o částce za odlovený kus, původní návrh byl 500 korun, nakonec jsme se rozhodli částku navýšit na 800 korun, což se setkalo s velkým ohlasem, proto věříme, že poskytování odměny pomůže zvýšit počet odlovených kusů,“ uvedl Hrvol. V rozpočtu má město na odměny 250.000 korun, což odpovídá vyplacení příspěvku za 300 prasat.

  Odměna za zastřeleného divočáka platí od pátka. Primátor upozornil, že ji dostanou pouze ti, kteří mají k takové činnosti oprávnění. Střílet se bude ve vybraných honitbách, popřípadě na nehonebních pozemcích na základě povolení odboru životního prostředí. Nedávno takto odbor umožnil odstřel divočáků na městském hřbitově a u sběrného dvora, kde se skupiny prasat pohybují.

  Divočáci ztrácejí plachost a objevují se stále častěji i v centrech měst. Myslivecký spolek Most-Ressl zejména v jarních měsících soustředí veškeré úsilí k odlovu přemnožených divokých prasat, aby ochránil obyvatele a zamezil škodám. Nejoblíbenější lokality divočáků, které přiléhají k honitbě Ressl, jsou podle spolku tenisové kurty, lesopark Hrabák, autodrom, okolí městského starého hřbitova, Souš, Široký vrch a jezero Matylda. Za loňský rok odlovili myslivci na Mostecku 318 divočáků. „Odchytové klece jsou sice účinné, ale myslivcům tento způsob jejich likvidace nepřipadá příliš humánní, proto chceme vyzkoušet odchytové sítě a motivovat k odstřelu příspěvkem,“ uvedl Hrvol.

  Odchytové klece na divočáky jsou také v Ústí nad Labem. Tady se bachyně se selaty objevují i v samém centru města. Odstřel za mimořádných opatření se koná občas i v obydlených částech. Příspěvek za jedno zastřelené zvíře je 500 korun. Myslivecké spolky však musí dosáhnout stanoveného minimálního počtu odlovených divočáků.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte