26℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Most, odkud je pohled na nejúžasnější panorama města na světě. Mystérium Kamenného mostu

Další fotky

Vltava rozhodně nepatří mezi světové veletoky. V noci, třetího února 1342, však i ona předvedla, že její síla si dovede poradit s každým lidským dílem. Tentokrát to odnesl Juditin most, který byl vystavěn v letech 1158 až 1172. Byl jedním z nejstarších ve střední Evropě, spolu s mostem v Řezně a Drážďanech. Zbytky jeho pilířů a oblouků se dodnes skrývají ve sklepeních domů, o několik desítek metrů severněji, než současný most Karlův. Pokud je nízký stav vody, lze jeho pilíře na dně řeky spatřit i dnes.

Reklama

Středověký člověk si byl dobře vědom pomíjivosti všeho pozemského. Snažil se proto stavět pro věčnost a vyhovět tak vyššímu, Božímu řádu. Podle prastarých antických nauk považoval i čísla za podobné vyjádření a rozhodl se je vtělit i do nového mostu, který se rozhodl vystavět, císař Karel IV. Císař byl velkým příznivcem podobné mystiky a sám se zamýšlel nad stejným problémem. Ono mystérium se skrývá v pěti lichých číslicích, seřazených vzestupně a sestupně, které měly určovat optimální okamžik k založení mostu. Roku 1357, devátého července, v pět hodin a třicet jedna minut. 135797531.

Když legendy ožívají. Tradiční pouť vejconošů z Velvar směr Karlův most

Zde bychom se měli zamyslet. Ono datum vypadá velmi zajímavě, nicméně stanovit tak přesný čas, je myslím již za hranicí možného. Nezmiňují jej ani soudobí kronikáři. V polovině 14. století nebylo zkrátka technicky možné, vyrobit mechanický stroj podobné přesnosti. Každé sluneční hodiny, na zdi měšťanského domu, ukazovaly čas přesněji. Astrologie byla v tomto směru přeci jen přesnější. Vhodná doba byla v okamžiku konjunkce Slunce a planety Saturn, o které bylo přesně známo, kdy nastane. Saturn byl odjakživa planeta nepříjemná a v astrologii přinášela smůlu. Její eliminace Sluncem byla tedy velmi žádoucí. Ke konjunkci došlo v ascendentu Lva, který je symbolem Českého království. Další příznivá konstelace.

FOTO: Mystérium Kamenného mostu

Mystérium Kamenného mostu - Pohled z Karlova MostuMystérium Kamenného mostu - západ Slunce o letním slunovratuMystérium Kamenného mostu - položení základního kamene, představa autoraMystérium Kamenného mostu - Segment Juditina mostuMystérium Kamenného mostu - Reliéf Juditina věž
Další fotky
Mystérium Kamenného mostu - Karlův most 2Mystérium Kamenného mostu - PanoramaMystérium Kamenného mostu - povodeň 1872Mystérium Kamenného mostu - Bradáč

Základní kámen byl položen v místech, odkud je o letním slunovratu vidět západ Slunce, nad katedrálou svatého Víta. Toto datum připadá na 15. června, tehdy však bylo vše v naprostém pořádku. Platil totiž ještě juliánský kalendář a v té době mezi Sluncem a kalendářem činil rozdíl již sedm dní. Proto ten posun. Karlův most však není ten nejstarší. Má téměř o sto let staršího kolegu na řece Otavě, v jihočeském městě Písku. Petru Parléři se podařilo naplnit císařovy představy bez zbytku. Jeho génius vystavěl most, odkud je pohled na nejúžasnější panorama města na světě.

Před 1 hodinou
Neznám lepší lék na smutek, než zalistovat ve starých sešitech a začíst se do hlášek...
Před 1 hodinou
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině....
Před 2 hodinami
Jmenoval se Vasilij Danilovič Sokolovskij (21. 7. 1897 – 10. 5. 1968) a jeho jméno...
Dnes, 08:00
Tehdy bylo půl čtvrté ráno, když jsem byl probuzen. Nikdy jsem tak brzy nevstával, a...
Včera, 17:30
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Včera, 16:00
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Včera, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Včera, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Včera, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Reklama