Demonstranti vyjádřili nesouhlas se stěhováním mostecké knihovny

Několik desítek lidí se v úterý sešlo před Městskou knihovnou v Mostě, aby vyjádřilo svůj nesouhlas se stěhováním knihovny do budovy Repre v centru města.

Vadí jim, že vedení města neví, co s objektem dosavadní knihovny bude dál. Podle Adama Komendy, opozičního zastupitele (Piráti) a organizátora demonstrace, se okolo knihovny dějí věci připomínající éru před listopadem 1989.

K demonstraci se pojí i petice proti přestěhování knihovny, kterou podepsalo 1100 lidí. „My jsme umístili petici v knihovně, to umožňuje petiční právo, v jakékoli veřejné budově umístit petici,“ řekl  Komenda. Petice byla i na magistrátu. V obou případech někdo petici přesunul na místo, kde ji mohli občané jen těžko najít a v jednom případě zmizela. „Přišli jsme asi o 40 podpisů,“ řekl Komenda. Dodal, že na něj dnes někdo zavolal policii, když rozdával letáčky k pořádání demonstrace.

„To, co se kolem toho dělo, mi připomíná v náznacích to, co se dělo před rokem 1989,“ řekl Komenda. Chtěl by demonstrací motivovat lidi, aby dávali najevo svůj nesouhlas. „Na zastupitelstvu nyní budu usilovat o to, aby ve všech veřejných budovách byla určena místa pro petice,“ řekl Komenda.

Budova byla postavena v 80. letech čistě pro knihovnické účely. Lidé se obávají toho, že většina knih skončí kvůli nedostatku místa ve skladech. „Neberte mi knihy“, hlásaly transparenty. Demonstrantům rovněž vadí, že se město nezeptalo občanů, zda souhlasí se stěhováním knihovny. Někteří z nich drželi transparenty s nápisem „Referendum o knihovně“.

Primátor Mostu Jan Paparega (ProMOST) dnes ČTK řekl, že se knihovna stěhuje proto, aby se do centra města vrátil život. „V rámci celkové rekonstrukce (Repre) byla zadána projektová dokumentace právě i se záměrem přesunutí knihovny,“ uvedl. Dodal, že se město zabývá i budoucností současného objektu knihovny. „Řešíme několik záměrů, které chceme blíže rozpracovat a poté se bavit s veřejností o tom, co by si v té budově představovala,“ řekl. Momentálně jsou čtyři varianty využití budovy, primátor je ale prozatím nechtěl specifikovat. Uvedl, že Repre má velké zázemí, takže nebude problém s umístěním všech knih.

Budova knihovny je ve špatném technickém stavu, rekonstrukce by byla podle města nákladná. Stěhování se části mostecké veřejnosti nelíbí.

Knihovna byla pro veřejnost otevřena v roce 1985, pyšní se mimo jiné nejdelším lustrem v evropských knihovnách. Dvojitá šroubovice ze skleněných trubic se vine nad knižními policemi po celé délce budovy. Dílo uměleckého skláře Vladimíra Procházky koresponduje s velikostí otevřených prostor, které se tehdy stavěly.

ČTK

23.5.2020
V Ústeckém kraji se ve větších městech otevřou aquaparky i koupaliště většinou příští týden. Umožňuje...
20.5.2020
Závody evropského seriálu NASCAR se na Autodromu Most uskuteční v polovině listopadu. Podle původního plánu...
18.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
18.5.2020
V Ústeckém kraji za týden stoupl počet potvrzených nákaz novým typem koronaviru o 20 na...
16.5.2020
Do řeky Bíliny nedaleko přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě rybáři vypustili na 400...
11.5.2020
V Litvínově na Mostecku na podzim začne demolice mostu nad Mezibořskou ulicí. Nový vznikne podle...
6.5.2020
Rada města Mostu odvolala kvůli stížnosti učitelek vedoucí MŠ v Hutnické ulici Petru Nováčkovou. Radní...
5.5.2020
Řidičům poteče průjezdem Bílinou méně nervů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo stavební povolení na...
5.5.2020
Poplatek za svoz komunálního odpadu i za psy mohou Chomutovští zaplatit do 31. října. Důvodem...
4.5.2020
Pohonné hmoty v Ústeckém kraji zlevnily. Cena za litr benzínu klesla na 25,95 koruny. Nafta...
3.5.2020
Mostecká slavnost se letos neuskuteční. Důvodem zrušení největší městské akce, která byla naplánována na 12....
Reklama