„Docela velké divadlo“ v Litvínově uvedlo hru Sarkofág Černobyl

„Docela velké divadlo“ v Litvínově na Mostecku nazkoušelo inscenaci Sarkofág Černobyl. Režie hry inspirované textem Vladimíra Gubareva a Světlany Alexijevičové se ujal umělecký šéf divadla Jurij Galin. Premiéra byla 11. října.

Impulsem k vzniku inscenace byla touha mladých členů souboru se vyjádřit k tématu, které v poslední době oživil seriál televize HBO. „Chceme tak říci k této havárii, ale i k těm dalším, které se v Rusku odehrály v poslední době, své slovo. Vyjádřit se k tématu, jež je v České republice, která řeší, kdo bude stavět nový jaderný blok, aktuální,“ řekl ČTK Galin. Umělecký šéf divadla žil v době černobylské havárie na území tehdejšího Sovětského svazu v Nižním Novgorodu.

Autoři vzali 30 let starou Gubarevovu hru, kterou nově přeložil Milan Dvořák. „Hodně jsme s hrou pracovali a vytvořili svůj originál,“ uvedl režisér. Děj se odehrává na klinice, kam se vozí ozáření lidé z Černobylu. Na scéně se objevuje řada skutečných postav. Na kliniku následně přichází prokurátor, který otvírá svůj pohled na průběh události.

Hru podle Galina pochopí i člověk, který o havárii z roku 1986 nic neví. „Chceme, aby přišli do divadla mladí lidé, aby se dozvěděli něco z historie a popřemýšleli o budoucnosti. Je pro nás důležité, aby se současný občan zastavil a uvědomil si souvislosti,“ uvedl Galin, který se podobně jako další dozvěděl o katastrofě s velkým zpožděním. „Je to příběh o nebezpečí lži, zatajování a nezodpovědnosti vedoucí k tragédii, na kterou byly pravda, láska a schopnosti obyčejných lidí příliš krátké,“ shrnul režisér.

Černobylská havárie kontaminovala více než 200.000 kilometrů čtverečních evropského území. Radioaktivní spad nejvíce zasáhl Bělorusko, vítr ho donesl ale i do tehdejšího Československa. Evakuováno muselo být asi 330.000 lidí, oblast kolem elektrárny je veřejnosti nepřístupná dodnes.

OMH, ČTK

Dnes, 13:27
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
26.5.2020
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
26.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
26.5.2020
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
23.5.2020
V Ústeckém kraji se ve větších městech otevřou aquaparky i koupaliště většinou příští týden. Umožňuje...
20.5.2020
Závody evropského seriálu NASCAR se na Autodromu Most uskuteční v polovině listopadu. Podle původního plánu...
18.5.2020
V Ústeckém kraji za týden stoupl počet potvrzených nákaz novým typem koronaviru o 20 na...
16.5.2020
Do řeky Bíliny nedaleko přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě rybáři vypustili na 400...
11.5.2020
V Litvínově na Mostecku na podzim začne demolice mostu nad Mezibořskou ulicí. Nový vznikne podle...
6.5.2020
Rada města Mostu odvolala kvůli stížnosti učitelek vedoucí MŠ v Hutnické ulici Petru Nováčkovou. Radní...
5.5.2020
Řidičům poteče průjezdem Bílinou méně nervů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo stavební povolení na...
Reklama