V Mostě začne fungovat rehabilitační oddělení. Pomůže s postcovidovým syndromem

S postcovidovým syndromem se pacienti léčí i řadu měsíců. Dýchací potíže, problémy s mobilitou a návratem do běžného života pomáhají řešit zdravotníci v nemocnici následné péče v Mostě Zahražanech. Díky lepší epidemické situaci se tady připravují na obnovu rehabilitačního oddělení.

Rehabilitační oddělení začne fungovat opět v pondělí. Personál se vrátil tento týden po tři čtvrtě roce z nemocnice, kde sloužil na covidových jednotkách. „Je to krásný pocit vrátit se zpátky. Tam jsme měli radost, že někdo odešel domů. Začátky byly opravdu krušné, nebylo to na psychiku dobré, naštěstí se tam kolektiv semkl,“ řekla rehabilitační sestra Alena Nedvědová. „Ale nakonec jsem ráda, že jsme tam šli, protože se člověk zase přiučil něčemu novému,“ poznamenala.

Sestry připravují celkem 29 lůžek. „Už začaly znovu ortopedické operace, výměny kloubů, proto logicky přichází i následná péče a rehabilitaci samozřejmě využívají i lidé s postcovidovým syndromem,“ řekl primář Tomáš Zelenka..

Problémy po prodělání covidu se často objeví až se zpožděním několika týdnů. „Covidová jednotka byla od podzimu až do dubna i tady u nás, permanentně bylo 20 lůžek obsazeno. Doteď jsme řešili hlavně covid, teď řešíme následky. Pacienti mají psychické potíže, trpí ztrátou mobility, soběstačnosti, chutě do života, mají dechové, kardiální potíže,“ popsal primář.

Luhačovické lázně nabízí doléčení po covidu. Pobyt je plně hrazen z pojištění

U starších ročníků je podle primáře hlavním problémem ztráta svalové síly. „Lidé leželi třeba měsíc kvůli covidu. Mladší ročníky mají kde brát sílu, starší to musí nacvičit. Snažíme se vrátit 90 procentů pacientů do života před covidem. Ale u některých jsou rezervy vyčerpané, když jim nastíníme, že doma už třeba nezvládnout udělat všechno jako dřív, upadají někteří do deprese,“ uvedl Zelenka. Nutná je podle něj spolupráce rodiny.

V nemocnici následné péče funguje ergoterapie a sestry jsou zvyklé být nápomocny nejen fyzicky, ale i psychicky. „Pokud pacient vidí pokroky, většinou chce spolupracovat,“ uvedla Nedvědová. V Zahražanech se léčí i Alena Pazderová, která prodělala koronavirus v březnu. „Překvapilo mě, jak náhle to přišlo, musela jsem do nemocnice, kde jsem si léčila oboustranný covidový zápal plic, pak mě převezli na internu, kde jsem dostala infekci a musela na operaci. A teď jsem tady,“ řekla. „Doma bych to nezvládla, tady se učím znovu chodit. Před covidem jsem normálně s pomocí chodila, teď udělám sotva krůček. Jsem moc ráda, že mi tady pomohou,“ dodala.

vlb/ČTK

30.7.2021
Ústecká Krajská zdravotní, která spravuje sedm nemocnic v kraji, má nedostatek sester. Péče o pacienty...
26.6.2021
Do vytěžení poslední tuny uhlí v lomu ČSA zbývají zhruba tři až čtyři roky. Území...
15.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
černí andělé
15.5.2021
O český titul si popáté za sebou zahrají házenkářky Mostu a Slavie. Mostecké šampionky, jež...
13.5.2021
Včera v noci se čtveřice z Mostecka rozhodla ukrást dřevěného medvěda. Jejich pokus však překazil...
23.3.2021
Krach na newyorské burze 24. října 1929 byl spouštěčem několik dalších let trvající hospodářské krize,...
8.3.2021
Ve strategické průmyslové zóně Joseph v Havrani u Mostu bude v nejbližší době zahájena výstavba...
1.3.2021
Město Most vydává seniorům nad 65 let respirátory zdarma. Vyzvednout je může i blízký člověk...
1.3.2021
Pašovaní takzvané červené nafty z Německa je příhraničích oblastech stále v kurzu. Dovoz červené nafty,...
1.2.2021
Mostecký soud potrestal za řízení pod vlivem alkoholu soudkyni ústeckého krajského soudu Markétu Lehkou podmínkou....
9.1.2021
Sociokulturní centrum Libuše, které vzniká v litvínovském Janově, má již dvoje trvalé „nájemníky“- kluky, co...
Reklama