25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Motorizovaní pomocníci pro záhony ušetří dřinu

Jarní dny vyženou nejednoho nedočkavého zahrádkáře mezi záhony. Kdo chce sklízet úrodu, musí připravit půdu a zasít. Místo rýče nebo motyky můžete využít techniku, která ušetří spoustu namáhavé práce.

Reklama

Půdu je vhodné připravit už na podzim. Podzimní rytí záhonu má výhodu v lepším zadržení vláhy a šetří práci, protože mráz hroudy hlíny rozruší. Na jaře pak příprava záhonu zabere méně práce. Kdo to nestihl na podzim, má nejvyšší čas. Půdu je vhodné připravit na sázení a setí, když její teplota dosáhne teploty kolem sedmi stupňů Celsia. Pro některé druhy zeleniny ale platí teplota vyšší.

Příprava záhonu je pořádná dřina. Kdo jí nechce projít místo tréninku nebo návštěv fitness centra, může si pořídit motorizovaného pomocníka. Řešením jsou motorové kultivátory a rotavátory. Kultivátor je víceúčelový stroj, díky nástavbám se k němu dá připojit i radlice, přívěsné vozíky a další příslušenství. Naproti tomu rotavátor je jednoúčelový stroj, který zpracuje půdu, vpraví do ní hnojivo nebo kompost a je cenově dostupnější než kultivátor.

Pěstujeme rajčata a papriky ze semínek

Mnoho práce na zahradě dokážou ulehčit oba stroje, podstatná pro výběr je velikost obdělávané půdy. Malý záhon zvládne bez problému připravit levnější rotavátor, zahradníci s většími pěstitelskými plochami by už měli přemýšlet spíše o kultivátoru. Rotavátor je obratnější v menších zahradách, případně sklenících, kde není dostatek prostoru pro manipulaci s větším strojem.

Benzin, nebo elektřina?

Jako u všech ostatních zahradních pomocníků jsou na výběr stroje poháněné elektřinou nebo vybavené motorem. Verze na elektřinu jsou levnější – už kolem 2000 korun, mají ovšem omezení v podobě elektrického kabelu. Ceny se odvíjejí od značky, šířky záběru a síly motoru v rozmezí 800 – 1500 W. I v tomto segmentu zahradních pomocníků už výrobci nabízejí akumulátorové provedení, stroje poháněné baterií jsou výrazně dražší.

V posledních letech ubylo kosů černých. Proč mizí kdysi tak rozhojnění ptáci?

Multifunkčnost

Oproti jednoduššímu a levnějšímu rotavátoru mají kultivátory výhodu multifunkčnosti. K jednomu stroji pak už jen podle potřeby dokupujete příslušenství jako bubnovou sekačku pro kosení vzrostlé trávy nebo přídavný vozík. Kultivátor tak zastane práci malého traktoru, který je schopný odvézt zahradní odpad, dříví nebo stavební materiál. V zimě pak díky radlici můžete nechat lopatu na sníh odpočívat v kůlně.

Základní kultivátor s benzinovým motorem stojí v rozmezí od 10 do 30 tisíc korun. Cenové rozpětí je velké a opět záleží na značce a výkonu. Příslušenství se dokupuje zvlášť, v konečném důsledku ale můžete ušetřit.

Před 22 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Reklama