6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Mrakodrap nebo zlaté vejce v historickém centru Prahy? I to bude možné!

Proti novele stavebního zákona, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj se bouří odborníci na ochranu kulturního dědictví. Podle nich připravované nové znění zákona úplně rezignuje na ochranu památek. „Sdílíme Váš názor, že je zapotřebí hledat cestu, jak urychlit proces přípravy nové výstavby. Nemůžeme však nahradit současný a příliš složitý systém procesem, jenž umožní stavby mrakodrapů v historických centrech měst a nezřízené demolice památkově chráněných objektů,“ píše poradní orgán UNESCO premiérovi Andreji Babišovi. Nabízí i pomocnou ruku, ať se může chyba napravit.

Reklama

„Dovolte nám, abychom z titulu našeho poslání vyjádřili mimořádné znepokojení nad obsahem záměru rekodifikace stavebního práva Ministerstva pro místní rozvoj a Hospodářské komory. Důvodem našeho znepokojení je fatální opomenutí ochrany kulturního dědictví a památek, kterou přitom Vy osobně podporujete,“ píše ICOMOS, což je poradní orgán UNESCO.

Na historická centra měst jako Český Krumlov, Telč, Praha a další památky zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, má podle novely stavebního zákona dohlížet bezejmenný úředník s pravomocí povolit jakoukoliv výstavbu.

„S velkým údivem konstatujeme, že předložený věcný záměr rekodifikace stavebního práva zcela ignoruje celou oblast péče o památky, …ruší institut závazných stanovisek a podřizuje orgán památkové péče a jeho činnost rozhodování stavebního úřadu.“ píše prezident ICOMOS Václav Girsa v  otevřeném dopise předsedovi vlády. To bude v praxi znamenat, že úředník bude moci stanoviska odborníků prostě ignorovat.

Zákon ušitý na míru

S novelou stavebního zákona je spojen ještě jeden zásadní problém, napsala si jej na míru stavební lobby. „Upozorňujeme zároveň na skutečnost, že na přípravě rekodifikace se významně podílel soukromý sektor organizovaný pod Hospodářskou komorou. Stavební lobby si tak napsala zákon podle svých představ a potřeb,“ upozorňuje ICOMOS  premiéra Babiše.

Podle akademiků je to stejně absurdní, jako by si ministerstvo zdravotnictví nechalo připravovat zákony farmaceutickými firmami nebo ministerstvo financí nadnárodními bankami. Návrh dále počítá s tím, že pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dní, bude platit takzvaná fikce souhlasu a stavba bude povolena. To může významným způsobem zvýšit a usnadnit korupci ve stavebním řízení. Doposud se musel případně zkorumpovaný úředník snažit aby nepřijatelný projekt dostal stavební povolení, nově mu bude stačit prostě 30 dní nic neřešit.

Odborníci vidí možnost nápravy ve stažení návrhu a přepracování ve spolupráci institucí, které připraví vyvážené znění novely stavebního zákona. „Český národní komitét je připraven konstruktivně se na tomto procesu podílet,“ píše Girsa.

Martin Černý

Před 34 minutami
Provozovatelé středočeských lyžařských areálů hodnotí končící lyžařskou sezonu jako lehce nadprůměrnou, z pohledu sněhových podmínek...
Před 1 hodinou
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 3 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Reklama