6℃
Dnes je 23. říjen , svátek má Teodor

Mrakodrap nebo zlaté vejce v historickém centru Prahy? I to bude možné!

Proti novele stavebního zákona, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj se bouří odborníci na ochranu kulturního dědictví. Podle nich připravované nové znění zákona úplně rezignuje na ochranu památek. „Sdílíme Váš názor, že je zapotřebí hledat cestu, jak urychlit proces přípravy nové výstavby. Nemůžeme však nahradit současný a příliš složitý systém procesem, jenž umožní stavby mrakodrapů v historických centrech měst a nezřízené demolice památkově chráněných objektů,“ píše poradní orgán UNESCO premiérovi Andreji Babišovi. Nabízí i pomocnou ruku, ať se může chyba napravit.

Reklama

„Dovolte nám, abychom z titulu našeho poslání vyjádřili mimořádné znepokojení nad obsahem záměru rekodifikace stavebního práva Ministerstva pro místní rozvoj a Hospodářské komory. Důvodem našeho znepokojení je fatální opomenutí ochrany kulturního dědictví a památek, kterou přitom Vy osobně podporujete,“ píše ICOMOS, což je poradní orgán UNESCO.

Na historická centra měst jako Český Krumlov, Telč, Praha a další památky zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, má podle novely stavebního zákona dohlížet bezejmenný úředník s pravomocí povolit jakoukoliv výstavbu.

„S velkým údivem konstatujeme, že předložený věcný záměr rekodifikace stavebního práva zcela ignoruje celou oblast péče o památky, …ruší institut závazných stanovisek a podřizuje orgán památkové péče a jeho činnost rozhodování stavebního úřadu.“ píše prezident ICOMOS Václav Girsa v  otevřeném dopise předsedovi vlády. To bude v praxi znamenat, že úředník bude moci stanoviska odborníků prostě ignorovat.

Zákon ušitý na míru

S novelou stavebního zákona je spojen ještě jeden zásadní problém, napsala si jej na míru stavební lobby. „Upozorňujeme zároveň na skutečnost, že na přípravě rekodifikace se významně podílel soukromý sektor organizovaný pod Hospodářskou komorou. Stavební lobby si tak napsala zákon podle svých představ a potřeb,“ upozorňuje ICOMOS  premiéra Babiše.

Podle akademiků je to stejně absurdní, jako by si ministerstvo zdravotnictví nechalo připravovat zákony farmaceutickými firmami nebo ministerstvo financí nadnárodními bankami. Návrh dále počítá s tím, že pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dní, bude platit takzvaná fikce souhlasu a stavba bude povolena. To může významným způsobem zvýšit a usnadnit korupci ve stavebním řízení. Doposud se musel případně zkorumpovaný úředník snažit aby nepřijatelný projekt dostal stavební povolení, nově mu bude stačit prostě 30 dní nic neřešit.

Odborníci vidí možnost nápravy ve stažení návrhu a přepracování ve spolupráci institucí, které připraví vyvážené znění novely stavebního zákona. „Český národní komitét je připraven konstruktivně se na tomto procesu podílet,“ píše Girsa.

Martin Černý

Před 3 hodinami
V příběhu, který se odehrál v předhomérském Řecku, figurují vlastně jen bohové. Bezvýznamný bůžek jakéhosi...
Dnes, 16:00
Jmenovala se Frieda Fromm-Reichmannová a dnes odborníci považují její koncept matky, která může svým určitým...
Dnes, 15:35
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 15:35
Téměř 400 tisíc diváků u nás a na Slovensku vyrazilo do kin na zimní komedii...
Dnes, 14:00
Rodina Quastů, malířů porcelánu a skla, přišla do Čech roku 1807. Konrád Ferdinand Quast (1789...
Dnes, 11:30
Když prorok Mohamed zakotvil v koránu povinnost věřících omývat se před modlitbou a po sexuálním...
Dnes, 10:00
Italský mnich a generální vikář řádu sv. Františka svatý Jan Kapistrán (též Kapistránský, 24. června 1386  – 23. října 1456)...
Dnes, 08:00
Na brzké vstávání nedají ranní ptáčata dopustit. Ostatně říkává se, že kdo dřív vstane, ten...
Včera, 17:30
Viděli jste poltergeista? Zažili jste jeho řádění, kdy létají po bytě předměty, padají talíře a...
Včera, 16:00
Je děsivé, když během války dochází k bestiálním činům ze zvůle vojáků. Co však říct k tomu,...
Včera, 14:00
Když byla Katka ještě malá holka, hodně se vztekala. Sice nepocházela z problémové rodiny, ale byla...
Reklama