20℃
Dnes je 19. duben , svátek má Rostislav

Mudlovský famfrpál není pro žádná „ořezávátka“. ČR má dokonce svou reprezentaci

Další fotky

V knížkách J. K. Rowlingové je famfrpál napínavá podívaná, při níž ve vzduchu sviští košťata, hráči mají co dělat, aby se vyhnuli potloukům a sem tam se mihne zlatonka. Sportovně nadaní fanoušci brýlatého kouzelníka převedli famfrpál do světa mudlů a stal se z něj sport jako každý jiný. Má svá pravidla a pořádá se dokonce mistrovství světa. Že byste si chtěli zkusit chytit zlatonku? Není nic snazšího. Famfrpál se pravidelně hraje v pěti městech po republice. Stačí vybrat správné koště…

Reklama

A nemusí to být zrovna Nimbus 2000. Hráči mudlovského famfrpálu (tak se sport oficiálně jmenuje), používají různé vybavení v závislosti na úrovni, kterou hrají. Profesionální americké týmy používají závodní košťata, za která by se nemusel stydět ani Harry Potter. Týmy v Evropě, ty české nevyjímaje, hrají většinou s metrovou plastovou trubkou bez štětin.

Biatlon byl původně vojenský sport. Víte, jak vůbec vznikl?

200 stran pravidel

Mudlovský famfrpál je docela komplikovaný sport s velkým množstvím pravidel (přes 200 stran). Hráči v týmu mají své úkoly, takže bývá dost obtížné pochopit, co se na hřišti vlastně děje. Velmi zjednodušeně se to dá popsat asi takto:

Týmy tvoří čtyři střelci, kteří se snaží prohodit míč zvaný camrál jednou ze tří kruhových branek na každé straně hřiště. V týmu jsou i dva odrážeči, kteří pomocí dalšího míče vybíjí protihráče. Koho trefí, musí sesednout z tyče symbolizující koště a doběhnout ke své brance. Když se jí dotkne, může znovu nasednout a vrátit se do hry.

Víte, že žehlit se dá třeba i na rogalu? Přečtěte si i další díl ze seriálu nejšílenějších sportů planety:

Slyšeli jste o extrémním žehlení? Ano, tento sport existuje a proběhlo i mistrovství

Zlatonka na kraťasech

Ta pravá zábava ale začíná, když se na hřišti objeví zlatonka. Tu má připevněnou na kraťasech neutrální hráč, který se do hry zapojuje až v 17. minutě zápasu. Zlatonku mají za úkol ulovit chytači, kteří se mu ji snaží z kraťasů odtrhnout, čímž ukončí hru a pro svůj tým získají 30 bodů.

Mudlovský famfrpál vznikl v roce 2005 v USA, kdy se na univerzitě v Middlebury ve Vermontu dohodnula parta kamarádů, že by si chtěli vyzkoušet zahrát sport ze světa Harry Pottera. Do Česka se dostal v roce 2015 a dnes už zde máme 5 týmu. Pražský Prague Pegasus, Occamy Olomouc, Brno Banshees, budějovický Budweis Bigfoots a Phoenixes Plzeň.

Golf není sport jen pro bohaté. Golfisté se snaží přilákat do svých řad nové hráče

Házená, rugby a vybíjená

Mezi loňským 27. červnem a 1. červencem se v italské Florencii konal Světový pohár ve famfrpálu, kterého se zúčastnily týmy z 29 zemí světa, mezi nimi i ten český. Šampionát se konal již po čtvrté, pro českou reprezentaci to byla premiéra. Češi nakonec získali 15. místo, zvítězil tým z USA, kde je famfrpál mnohem více populárnější a točí se kolem něj i dost peněz.

FOTO: Mudlovský famfrpál

Mudlovský famfrpál - famfrpálMudlovský famfrpál - famfrpálMudlovský famfrpál - famfrpálMudlovský famfrpál - famfrpálMudlovský famfrpál - famfrpál
Další fotky
Mudlovský famfrpál - famfrpálMudlovský famfrpál - famfrpálMudlovský famfrpál - famfrpálMudlovský famfrpál - famfrpálMudlovský famfrpál - famfrpálMudlovský famfrpál - famfrpálMudlovský famfrpál - famfrpálMudlovský famfrpál - famfrpál

Famfrpál v sobě snoubí prvky házené, rugby a vybíjené, není tedy pro žádná ořezávátka. Jedná se o jeden z mála smíšených sportů. V sedmičlenném týmu musí být jak hráči, tak hráčky. Jedno pohlaví může být zastoupeno maximálně čtyřmi členy.

 

Včera, 17:30
Elisabeth Anderson Sierra je Američanka žijící v americkém státě Oregon. Má syndrom hyperaktivity, který způsobuje,...
Včera, 16:00
Uklízení je pro vás jako za trest a raději si libujete v nepořádku a chaosu?...
Včera, 14:00
Nelze pochopit Borgie, aniž je zasadíme do kontextu jejich doby. Rok 1492, kdy byla objevena...
Včera, 13:24
V minulém článku jsme se zaměřili na ceny ročních předplatních kuponů na městkou hromadnou dopravu....
Včera, 11:30
Barevná vajíčka, pomlázka, mazanec. Svátky jara už jsou za dveřmi, a proto jsme si pro...
Včera, 10:00
Tento kamenný kostelík se zvláštní věží a přilehlým hřbitůvkem nalezneme nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Při...
Včera, 08:00
Už jen proto, že Thor Heyerdahl se nebál. Nebál se práce v terénu ani riskantních...
17.4.2019
Kryštof Kolumbus byl odvážný. Byl umíněný. Byl nenasytný ve své touze nejen po objevitelských úspěších,...
17.4.2019
Panenku Barbie ještě neznala snad žádná československá holčička, přestože na Západě už ovlivnila generace dívek....
17.4.2019
Najdete ji v galerii pražského Klementina a nese podtitul víc než lákavý – Svobodné zednářství...
Reklama