25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Multifunkční survival náramky z paracordu vám můžou zachránit život. Ale také potěší a pobaví

Armádní vychytávky si snadno nacházejí cestu i mimo ozbrojené složky, pokud jsou užitečné, dostupné a legální. Přesně to je případ náramků zvaných survival. Už jen to slovo samotné voní dobrodružstvím. A možnosti jejich využití jsou doslova nekonečné.

Reklama

O co jde? Survival náramek neboli náramek přežití je technicky velmi jednoduchá záležitost. Spočívá v tom, že se vezme kus lanka zvaného paracord metráž, běžně dostupný v kamenných prodejnách i e-shopech zaměřených na prodej potřeb pro dobrodruhy, jako je třeba jatagan.  Jde vlastně o padákovou šňůru, čili paracord lano (z angl. paraschute cord), které je velmi lehké a zároveň extrémně pevné, takže unese zátěž až 250 kg. Můžete ho tedy bez obav v případě nouze použít ke slaňování. Třeba když se potřebujete oknem dostat z domu, kde hoří.

V armádě se paracord náramky začaly objevovat po 2. světové válce, kdy se padákové šňůry začaly vyrábět z umělých vláken, jejichž konce lze zatavit plamenem a také přitavit k náramku samotnému. Náramek tak bude dobře držet, ale zároveň je možné přitavené konce snadno rukou odloupnout a náramek zase rozplést.

Původně měl paracord náramek sloužit k tomu, aby v něm byly uloženy drobnosti užitečné k přežití v přírodě (i jinde) v případě nouze. Jak na to? Základem survival náramku pleteného z paracordu je dvojdílná spona, třeba klasický trojzubec. Začne se tím, že se asi 3,5 metru paracordu přeloží napůl a tzv. liščí smyčkou ukotví na jednom kusu spony. Potom se naměří délka podle objemu zápěstí, na který má být náramek upleten, a připojí se druhý díl spony. Záleží jen na vás, zda se s tím spokojíte a náramek dopletete „jen tak“, anebo do něj něco přidáte.

Paracord Jatagan
Pletení náramku paracord
(jatagan.eu)

V profesionálně vyrobených náramcích najdete třeba kovové lanko na řezání dřeva, a tím i kácení menších stromů, sadu na chytání ryb, píšťalku slyšitelnou až na půl kilometru, kousky paracordu navíc na výrobu oček „na cokoliv“ nebo jako materiál k rozdělání ohně. I to totiž se survival náramkem jde, pokud je jeho přezka zároveň také křesadlem. To navíc funguje, i když je úplně mokré. A jestli si nechcete lámat hlavu s tím, co a jak, zakoupíte si jednoduše sadu na výrobu survival náramku, kde najdete vše potřebné.

A co dál? Na hotový náramek můžete především cokoliv připnout, ale to je přece jen trochu málo. Do survival náramku se dá během jeho výroby zaplést jakákoliv ozdoba (ale i firemní logo), kromě potřeb k přežití do něj lze vložit i cokoliv jiného a vyrobit si tak osobní talisman, vyrobit ho pro někoho jako zcela specifický a originální dárek anebo pro charitativní účely. Upleťte ho o něco delší a máte krásný obojek pro pejska na míru. Třeba. Po útoku na WTC (tzv. Dvojčata) v New Yorku 11. září 2001 začali američtí vojáci tyto náramky nosit na památku svých bojových druhů, kteří padli nebo zůstali nezvěstní v bojových akcích na Středním východě. Prostě smysl, jaký svému survival náramku dáte právě vy, je jen na vás.

Paracord Jatagan
Náramky paracord
(jatagan.eu)

Pletení z paracordu je tak jednoduché, že ho zvládne opravdu každý. Survival náramek si tak mohou s vaší pomocí při zatavování vyrobit i děti a využít ho potom při pobytu v přírodě. Mohou soutěžit v tom, kdo svůj survival náramek uplete – anebo rozplete – nejrychleji, a pokud se dětí, a tím i náramků sejde více, uspořádejte soutěž a vyberte a oceňte ten nejkrásnější a nejnápaditější. Samozřejmě je výroba survival náramků i hezkým a užitečným tipem aktivity také pro seniory, hendikepované (např. nevidomé) a chráněné dílny. Obrovská výhoda paracordu přitom spočívá i v tom, že je barevně rozmanitý a při ceně od 9 Kč za metr také vysloveně levný.

Tak co, zkusíte ho i vy?

PR

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama