7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Muž, který vynalezl džínsy. Splněný americký sen Leviho Strausse

Další fotky

Začal před 170 lety a za tu dobu se tohoto kusu oblečení musela vyrobit snad miliarda. Nebo víc? To už asi nikdo nikdy nespočítá. Klasické modré džíny nabyly za tu dobu mnohých podob, doplnila je bunda zvaná džíska a další výrobky z džínoviny – sukně, vesty, kabelky, peněženky… Díky Straussovi.

Reklama

Levi Strauss se narodil 26. února 1829 v Německu Hirschovi Straussovi a jeho ženě Rebecce. Když mu bylo 14 let, rodina se vydala za štěstím do Spojených států a později zakotvila v New Yorku. V New Yorku je živil obchůdek s látkami, které dováželi z Evropy a prodávali v německé čtvrti. V té době to byla Amerika země neomezených možností a každý se snažil zbohatnout, jak uměl. Některým se to i podařilo. Mezi ty bohaté chtěli patřit i Straussovi.

Kde se vzaly moderní punčochy a proč muži říkají punčocháčům skafandr? Kvůli nylonkám se i demonstrovalo!

Měli to štěstí, že roku 1850 vypukla v Kalifornii zlatá horečka a nejmladšímu z bratrů bylo něco přes dvacet let. Straussovi uspořádali „rodinnou radu“ a přemýšleli, jak se dostat z nuzné existence svého krámku. Přišli na to, že prospektoři potřebují pušky, nářadí, samozřejmě whisky, ale i stany a oděvy. Mladý Lévi přišel s nápadem. Sdělil starším bratrům Jonasovi a Louisovi své rozhodnutí vzít látky, jet do Kalifornie a tam je výhodně prodat. Za několik týdnů nasedl na loď mířící do San Franciska spolu s mnoha lidmi, kteří se vydali za svým štěstím, jímž pro ně bylo zlato.

Podprsenku nosíme už přes 100 let. Vynalezena byla úplnou náhodou kvůli „nehodě“

Levi si počínal tak jak to měl v genech. Už na lodi prodal všechno hedvábí, vlněné a bavlněné látky, které vezl. Zbyla mu jen celtovina, což byla tkanina z Itálie, z Janova, kde se z ní vyráběli námořnické kalhoty. Ve středověké angličtině se Janov nazýval „Genes“, což se vyslovovalo „džíns“ a pak se stalo z „genes“ snadno “jeans“.

Lévi si po vylodění hodil štůček látky na rameno a připojil se ke skupině prospektorů mířící do vnitrozemí. Nesl si zlato, které nemusel hledat ani dolovat. Přemýšlel o tom, jak látku prodat a aby mu bratři poslali další, neboť zde se prodávala za mnohem vyšší cenu než v New Yorku. Původně si myslel, že ji prodá na stany, ale těch tu bylo dost. Při jedné nabídce prospektorům se dozvěděl, že potřebují nějaké laciné kalhoty, které se nesederou po několika dnech práce v dolech, dají se prát a netřepí se. Levi okamžitě přišel na nápad: dát z té janovské látky ušít kalhoty. Sehnal krejčího, jmenoval se Jacob W. Davis a ušil první džínsy.

Oblečte se jako královna diskotéky z osmdesátek. Nutností legíny a natupírované vlasy

Levi začal cestovat po americkém Západě a přijímal zakázky na kalhoty, které nechával šít v jedné malé dílničce v San Francisku. Při stále větším zájmu se janovská látka už nedala nikde sehnat, a tak ji nahradila francouzská tkanina z Nimes (de Nimes), které se podle jejího původu začalo říkat „denim“. Tak se dnes nazývá látka, ze které se vyrábějí džínsy. Dodnes se vyznačuje vlastnostmi, které měla už v 19. století.

Celá rodina Straussova se přestěhovala do Kalifornie a už nemusela mít obavu z budoucnosti. Splnil se jí americký sen. Ovšem džínsy, co vynalezl Levi, nebyly ještě dokonalé. V roce 1853 se Levi potkal s jedním ze svých prvních zákazníků. Byl to zlatokop jménem Alkali Ike, podivný muž, který nikdy nezbohatl. V rozhovoru Lévimu pochválil kalhoty, byl s nimi spokojený, protože vydrží hodně moc. Jsou pevné, neprošoupají se ani v sedle ani v dole, ale mají jednu vadu. Vždy když si Ike nastrkal kameny, které našel, do kapes, tak popraskají stehy a kapsy se utrhnou. Tak zašel ke kováři a ten mu kolem kapes natloukl cvočky a kapsy se už netrhají.

Návrat do zlaté éry retro stylu. Umíte se obléknout jako filmová hvězda z 50. let?

Ike tak Straussovi poskytl skvělý nápad – a cvočky na rozích kapes jsou od té doby neklamným symbolem stejně jako na zadních kapsách dvojité stehy a v pase nápadná kožená firemní značka zobrazující dva koně.

V roce 1873 si dali Straussové džínsy patentovat. Když Levi Strauss 26. září 1902 umíral, netušil, že jeho kalhoty, které přišly na svět náhodou, se stanou důležitým módním artiklem či výrazem zvyklostí 20. století a že značná část lidstva bude nosit jeho džínsy. Staly se uniformou, ve které si jsou všichni rovni.

V sanfranciském muzeu firmy Levy´s jsou džínsy, které jí kdysi poslal jeden kovboj se zprávou: „Tyto kalhoty mi zachránily život. Cvoček na kapse změnil dráhu kulky, kterou na mě vypálil jeden přítelíček.“ Pisatel však svou zásilkou porušil tradici, podle níž prý jsou v každém americkém podkroví někde v bednách se starou výstrojí uloženy i staré obnošené džínsy, které se dědí z otce na syna. Tedy pokud měl jen ty jedny.

FOTO: Džínsy

Džínsy - 16×20 Canvas BoardDžínsy - Zlataá horečka v Kalifornii 1849 – ThoughtCoDžínsy - Prodejna Levi’s v Lipsku – wikipediaDžínsy - Levi Strauss – wikipediaDžínsy - Denim jeans . Trusted Clothes
Další fotky
Džínsy - Logo – wikipediaDžínsy - Overal – aedv2200.esDžínsy - Prospektor v dole v džínsách – blue jeansDžínsy - Poster, The Birth of the Blues for Levi StraussDžínsy - Všichni v džínsách – imagenesmiDžínsy - Zlatá horečka v Kalifornii – není možné je roztrhnout ani párem koní – slideshareDžínsy - Zlataá horečka v Kalifornii 1849 – FlexportDžínsy - Kalifornská zlatá horečka – SlideShare

Džíny se staly symbolem Ameriky, který přetrval všechno a sem tam předčí i dolar. Jak praví citát: „Když se topí dolar, jedinou pořádnou věcí, která nám z Ameriky zbývá, jsou džínsy.“

 

Před 1 hodinou
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 2 hodinami
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 2 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Dnes, 11:30
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Včera, 15:28
Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem (odtud jeho pseudonym Dvorský) 24. března 1899 jako...
Reklama