Muzeum Bedřicha Smetany slaví narozeniny! Zajímá vás život hudebního velikána?

12.5.2021
Jaroslav Svoboda

V současnosti sídlí muzeum v budově bývalé Staroměstské vodárny na Novotného lávce hned vedle Karlova mostu na Starém Městě. Novorenesanční budova byla postavena podle návrhu významného českého architekta Antonína Wiehla a muzeum v ní bylo slavnostně otevřeno 12. května 1936 – slaví tak dnes své 85. narozeniny. Ačkoliv, to je mírně nepřesné, samotné muzeum totiž svou činnost zahájilo už o deset let dříve z popudu Společnosti pro výstavbu Smetanova pomníku v Praze.

Před budovou muzea je umístěn pomník skladatele Bedřicha Smetany od Josefa Malejovského. Pod muzeum také spadá Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích na Mladoboleslavsku.

Expozice pražského Smetanova muzea je zaměřena především na život a dílo velikána, jeho sbírku tak tvoří různé osobní památky a dobové dokumenty ze skladatelovy pozůstalosti, ale i jeho klavír a další různé artefakty související s jeho životem a dílem.)

Dívka zvaná Palceřík aneb První milenka v dějinách českého státu

Zajímavostí ještě je, že ve válečných letech 1941–1945 působilo v koncertní síni muzea Divadélko ve Smetanově muzeu.

Muzeum svým návštěvníkům nabízí kompletní přehled Smetanova života, zabývá se jak jeho dětstvím, mládím, uměleckými počátky a působení ve švédském Göteborgu, tak i aktivitami po jeho návratu zpět do vlasti a působení v Opeře Prozatímního divadla. Samostatnou expozici pak tvoří kapitola závěru Smetanova života, především pak jeho hluchota a život a komponování v ústraní. Mezi největší klenoty pak patří originály notových zápisů Smetanových děl, dobová obrazová dokumentace nebo zvukové ukázky z mistrových děl.

A tak nezbývá než pozvat všechny zájemce a nadšence do české historie, aby se konečně po rozvolnění koronavirových opatření přišli podívat do muzea, o kterém většina Pražanů ani neví, a které přece nabízí tolik zajímavých informací.Nepřehlédněte