• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Myslivci likvidují přemnožená prasata. Odlov komplikují lidé

  15.12.2022
  Simona Knotková

  Myslivcům v Jablonci nad Nisou se od začátku prosince, kdy začala platit noční uzavírka lesů v Srnčím dole, Rádle a na Prosečském hřebeni, podařilo odlovit 12 divokých prasat, z toho pět při celodenní uzavírce o minulém víkendu. Odlov přemnožených divokých prasat, která trápí obyvatele města, ale komplikovali neukáznění lidé, kteří omezení vstupu nedodržovali, policie proto začala rozdávat pokuty. Informovala o tom mluvčí magistrátu Jana Fričová.

  „Na Prosečském hřebeni bylo možné potkat pejskaře, kteří měli svá zvířata na volno. Obyvatelé si stěžují na přemnoženou zvěř, žádají nás o řešení, když však vytvoříme opatření, díky kterým by bylo možné počty divokých prasat snížit, nedodržují je,“ posteskl si jablonecký primátor Miloš Vele (ODS). Myslivci tak podle něj nemohli zcela využít uzavřeného území po celé dny, lovit mohli pouze v noci. I přesto se jim podařilo složit pět kusů. Další čtyři kusy se podařilo odlovit v předchozích týdnech a tři divočáky chytili do odchytové pasti.

  Kvůli vyhlášenému zákazu zostřila městská policie kontroly vymezeného území. „Provedli jsme 23 namátkových kontrol, tři prohřešky jsme zatím řešili domluvou, jedné osobě jsme byli nuceni udělit blokovou pokutu. A v kontrolách budeme pokračovat, jde o bezpečí lidí v uzavřeném území,“ řekl ředitel městské policie Michal Švarc. Za porušení zákazu vstupu nebo psa bez vodítka mohou podle něj lidé dostat blokovou pokutu 2000 korun nebo ve správním řízení až 10.000 korun.

  S divokými prasaty se téměř denně potkávají obyvatelé hlavně v části Horní Proseče, kde jsou panelové domy jen pár metrů od lesa. Pozemky jsou tam rozryté, lidé se bojí venčit psy, děti se podle místních bojí jít ráno na autobus. „Mám ale informace i z dalších lokalit, je to Dolina, Bartlův vrch, Brandl, Žižkův Vrch, Dobrá Voda. Je to opravdu velký problém,“ řekl primátor. Kvůli odlovu proto od 1. prosince platí ve vybraných lokalitách zákaz vstupu do lesů od 18:00 do 06:00 následujícího dne.

  Omezení vstupu do lesů má zajistit zvěři klid a umožnit odlov, v plánu jsou proto i celodenní uzavírky. Další bude o Vánocích od 25. do 28. prosince a pak také 13. až 16. ledna příštího roku. Své lesy Jablonec neuzavírá poprvé, podobně byl loni od srpna do konce října zakázán v noci vstup do Srnčího dolu. Díky tomu se v sezoně 2021/2022 podařilo zdejším myslivcům odlovit 84 kusů černé zvěře. Kvůli odchytu přemnožených prasat pořídil jablonecký magistrát odchytovou klec a na každé ulovené prase vypsal pro myslivce odměnu 2000 korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte