• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Myslivecké hony jsou v plném proudu. Namátkové kontroly policistů pokračují

  7.11.2021
  Jiří Bydžovský

  Policisté se zaměřují na kontroly mysliveckých honů. Sezóna je v plném proudu. Kontrolují nejen požití alkoholu před honem, ale také zbraně. Na kontrolu honů se specializují   policisté z Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Namátkové kontroly však provádí rovněž policisté z jednotlivých obvodních oddělení. Pokud jsou na honu myslivci cizinci předkládají ke kontrole Evropský zbrojní pas. 

  Každý hon začíná zhruba stejně. Slavnostním nástupem. Hospodář vyhlásí, jakou zvěř mohou myslivci lovit. Většinou se jedná o drobnou, pernatou a černou, ale také myslivosti škodící zvěř jako jsou lišky nebo kuny. Tentokrát policisté zkontrolovali myslivce na Jindřichohradecku. „Hlášeno bylo 27 myslivců se psy a 3 honci.  Mezi lovci  nebyli cizinci,“ řekla policejní mluvčí Haná Bílková Millerová.

  Policisté kontrolují  zda mají myslivci v pořádku potřebné doklady jako zbrojní průkaz, průkaz zbraně a lovecký lístek. „Dále kontrolují zda myslivci nepožili alkohol. Při kontrole  před započetím  honu, policisté  vybrali náhodně 4 myslivce, kteří se podrobili dechové zkoušce, zda nejsou ovlivněni alkoholem. Jindřichohradečtí  muži zákona neshledali při kontrole honu žádné pochybení,“ dodala mluvčí .

  Z preventivních důvodů je doporučený reflexní oděv honců. Samozřejmě není vůbec žádoucí, aby si někdo z účastníků honu oblékl maskáčový oděv, jelikož poté může splynout s přírodou a být snadným  terčem možného úrazu.

  „Je zakázáno střílet zvěř z poloautomatických nebo automatických zbraní se zásobníkem schopným pojmout více než dva náboje!  V průběhu honu je velmi důležitá správná manipulace se zbraní, střílet je vždy nutno  z leče ven, nikoli dovnitř. Po ukončení honu je opět potřeba dodržet správné uložení zbraně,“ popisuje Millerová.

  Na Jindřichohradecku  bylo  v roce 2017 zkontrolováno 18 honů. V jednom případě došlo k porušení zákona, kdy myslivec před započetím honu nadýchal zbytkový alkohol. Policista z odboru služby  pro zbraně a bezpečnostní materiál mu na místě uložil blokovou pokutu a vyloučil myslivce z honu! V roce 2018  policisté zkontrolovali 21 honů a o rok později 20 honů. V roce 2020 v souvislosti s nákazou COVID 19 zkontrolovali policisté pouze 12 honů. Letos je to prozatím 8 honů.

  „Podzimní kontroly probíhají prozatím zcela  bez závad. Veškerá aktuálně platná hygienická  opatření byla dodržena.Ženy a muži zákona budou namátkové kontroly  honů provádět až do konce letošního roku,“ zakončila policejní mluvčí.

  Zdroj:vz  Nepřehlédněte