18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Dění v Československu před 17. listopadem 1989. Víme, kdo stál za krvavým zásahem STB

„V listopadu 1989 jsem sledoval, co děje v Československu, taky kvůli tomu, že my jsme měli v tom Mnichově (redakce Rádia Svobodná Evropa) takový nepříjemný pocit. Věci se silně hnuly v Polsku i v Maďarsku, 8.11., tuším, padl režim v Bulharsku. To všechno byly takové bašty stalinismu a tam všude došlo k protirežimním manifestacím, zatím co v Česku to vypadalo, jako že je ticho po pěšině. Čestnou výjimkou byli disidenti a později i aktivizující se šedá zóna, která se připojovala např. peticí Několik vět. Byl tady důvod sledovat co se děje v ČSR velmi intenzivně, a to jsem dělal i celý ten týden, který předcházel událostem 17. listopadu,“ řekl Petr Brod v rozhovor pro encyklopediaofmigration.org roku 2017 v Praze.

Reklama

Ty události před 17. listopadem, o nichž redaktor svobodné Evropy Petr Brod mluví, byly navzdory své zdánlivé nenápadnosti zcela klíčové. Studentská demonstrace a následný masakr na Národní třídě před téměř třiceti lety jsou stále v živé paměti Čechů i Slováků. 17. listopad roztočil kolotoč demokratické revoluce závratným tempem.

Sametová revoluce bývá mnohdy označována za revoluci studentskou – zcela právem. Právě aktivity studentských spolků a protirežimní činnost mladých lidí byly katalyzátorem dění. V centru událostí stála Praha, což ovšem nijak neumenšuje angažovanost desítek a stovek organizátorů v regionech a na Slovensku.

Jak „sametová“ bude vzpomínka na 17. listopad 1989? Do ulic se chystají studenti i náckové

Studentská připomínka Dne studentstva a 50 let od úmrtí studenta Jana Opletala byla pochopitelně od počátku příprav trnem v oku komunistickým funkcionářům. S iniciativou přišli v září 1989 pražští nezávislí vysokoškoláci, a aby měla událost větší šanci být povolena, spojili se nad její organizací s Městskou vysokoškolskou radou SSM, kde se za podporu aktu zasadili předseda městského výboru SSM Martin Ulčák, spolu s vedoucím odboru pro práci s nezávislou mládeží MV SSM Janem Daňhelem. Akce, jako taková, nakonec 7. listopadu 1989 prošla, ovšem nesměla se konat na některém z velkých pražských náměstí. Volba padla na Albertov.

Organizátoři akce byly zástupcem náčelníka pražské správy SNB plukovníkem Bečvářem ujištěni, že Bezpečnost proti studentům nijak nezasáhne. Navzdory tomu zastupující náčelník pražské Správy SNB, plukovník Bytčánek začal jednat s vedením Federálního ministerstva vnitra o vyhlášení mimořádné bezpečnostní akce. V den konání demonstrace byla rozkazem č. 16/89 je vyhlášena Mimořádná bezpečnostní akce na celém území republiky. Cílem mělo oficiálně být zabezpečit klidnou demonstraci, zabránit radikalizaci a příchodu demonstrantů na Václavské náměstí. Uvedený plukovník Bytčánek je posléze v průběhu večera tím, kdo vydává rozkazy k zásahu, a právě jemu bývá, krom jiných, přičítána vina za krvavou řež.

Nejlepší politické vtipy na přelomu listopadu 1989. Znáte nějaký?

Budeme-li se pohybovat v intencích příprav onoho „Velkého dne“, stáli na straně studentů řady schopných organizátorů. Mezi nejznámější studentské vůdce bezesporu patří Monika Pajerová, která jako první promluvila na Albertově. Dodnes je politicky činná v evropských strukturách. Dále například student AMU Martin Mejstřík, bývalý senátor. Od začátku stál v popředí také současný šéf neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Od roku 1993 je poslancem českého parlamentu Marek Benda, taktéž dřívější studentský vůdce. Pražská FAMU měla v těchto strukturách hned dva významné zástupce, jimiž jsou scénárista a režisér Igor Chaun a spolupracovník Hřebejkových trháků scénárista Petr Jarchovský.

Prohlédněte si dosud nikdy nezveřejněné fotografie ze 17.listopadu 1989. Byly teprve nedávno objeveny…

K nejužším kruhům patřil také Petr Žáček, dnešní vedoucí Ústavu pro studium totalitních režimů a poslanec českého parlamentu. Z těch desítek dalších je jistě nutné zmínit také bývalého ministra vnitra Ivana Langera, novináře Víta Pohanku, bývalého mluvčího prezidenta Václava Klause Tomáše Klvaňu, bývalého ředitele českého rozhlasu s Národní knihovny Vlastimila Ježka a bývalého nejmladšího člena federálního parlamentu Jana Bubeníka. Jim, a mnoha dalším, patří nemalý díl zásluh na převratu, jenž předznamenal svobodný a demokratický vývoj v Čechách i na Slovensku.

Před 41 minutami
Okrasnému keři s oranžovými plody se také říká citroník severu. Odborníky je považován za rostlinu...
Před 2 hodinami
Po husitských válkách, jimiž fakticky skončila požehnaná doba vláda Karla IV., nastal čas, aby se...
Doc. Monika Arenbergerová prohlíží projevy na kůži pacienta.
Včera, 20:30
REPORTÁŽ. Je to zhoubný nádor kůže? S takovou otázkou se obraceli pacienti na dermatology v...
Včera, 17:30
Asi byste čekali něco jako nízký krevní tlak, pocity na omdlení nebo epileptický záchvat. To...
Včera, 16:00
Povzbuzuje organismus, bojuje proti civilizačním chorobám. To jsou jen některé z obecně známých pravd o...
Včera, 15:25
Vynález revoluční konstrukční platformy pro desítky aplikací v medicíně, například pro bezpečnou katetrizaci močového měchýře,...
Včera, 14:00
Třetihory byly na planetě Zemi v plném proudu, když se před necelými patnácti miliony lety...
Včera, 13:27
V pondělí 13. května 2019 zemřel ve věku 80 let básník, dramatik a překladatel Petr...
Včera, 11:30
A ve skutečnosti bylo všechno možná ještě horší. Nechybělo mnoho a Maresjev by nepřežil. Zachránila...
Včera, 10:00
Majestátné hory, velkolepé stavby, ale i například stádo hrochů. Tyto dechberoucí snímky mají společné jedno:...
Reklama