Na akademii ho odmítli pro nedostatek talentu, pak se Alfons Mucha zapsal do dějin

28.7.2021
Jaroslav Svoboda

Alfonse Muchu od mládí zajímaly ženy, projevilo se to i na jeho pozdějších portrétech. Vášeň pro malování v něm roznítila ve 13 letech dívka, jejíž jméno není známo. „Mnohé z žen, které jsem ve zralém malířském věku přenášel na plátno, byly velmi podobné mé dávné lásce,“ vzpomínal na ni Mucha později. O koho se ale jednalo, nevíme.

Před 200 lety přišla na svět osobnost ruské literatury. Konstruktéra mostů dohnala epilepsie

Z malíře pokojů světový umělec

Umění se Mucha rozhodl věnovat i dále. Avšak, pro nedostatek talentu nebyl přijat na pražskou akademii. Nešťastný mládenec postupně vystřídá několik povolání, písaře v rodných Ivančicích, malíře divadelních dekorací pro vídeňský Ringtheater i malíře pokojů v jihomoravském Mikulově. K tomuto později přiznal: „Mé jméno se rozneslo po kraji, až k hraběti Karlu Khuenu-Belasimu. Na jeho panství Emín u Hrušovan nad Jevišovkou jsem uspěl svými freskami v jídelním sále.“ Hrabě byl mladým umělcem okouzlen natolik, že mu od roku 1895 financoval studia na akademii v Mnichově a dva roky nato i nejvýznamnější výtvarnou školu tehdejší Evropy v Paříži.

Otazníky historie: Proč pil Mussolini svařené mléko a proč si naši předci pochutnávali na dřevě?

Návrat domů a setkání s Masarykem

Po návratu domů čekala na Muchu krásná nabídka od moravského krajana a poslance rakouské říšské rady Tomáše Garrigua Masaryka: „Alfonsi, amerického byznysmena a mecenáše umění Charlese R. Cranea velmi zaujal tvůj zamýšlený projekt velkolepých pláten, na která budou přeneseny výjevy ze slovanské historie!“ Setkání se odehrálo krátce po Muchově vyzdobení Obecního domu na jaře 1911 a přineslo Muchovi prostor pro jeho životní dílo – Slovanskou epopej.

Babí léto byl osudový film Vlastimila Brodského

A co Gauguin?

S Paulem Gauguinem se Mucha seznámil dříve, už na jaře 1893 v jedné z pařížských kaváren. Prý si hned padli do oka, dokonce několik měsíců sdíleli jeden ateliér. Kromě vřelého přátelství ale Gauguin Muchovi přinesl i cenný kontakt na nakladatele Armanda Colina. Byl to právě Colin, který Muchu oslovil s nabídkou na divadelní plakát pro okouzlující herečku Sarah Bernhardtovou. Tím se Muchovi otevřel další prostor pro uměleckou seberealizaci. Sám Gauguin mu však napsal následující: „Drahý Alfonsi, řemeslně jsou tvé listy a plátna zvládnuté bravurně. Ale ta laciná dekorativnost a podbízivý styl, to není můj šálek kávy.“

Zdroj: MUCHA, J. Alfons Mucha, Praha, 1994Nepřehlédněte