25℃
Dnes je 23. srpen , svátek má Sandra

Na cévní mozkovou příhodu jsou neurologové kladenské nemocnice připraveni. Trénovali rychlejší ošetření pacienta

Cévní mozková příhoda, lidově zvaná mrtvice, je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí a zdaleka se podle odborníků netýká jen starších lidí. Výjimkou dnes nejsou ani třicetiletí pacienti.

Reklama

V České republice mrtvici ročně prodělá zhruba dvacet pět tisíc lidí. Problém vzniká nejčastěji v okamžiku, kdy se některá z tepen, které zásobují mozek, ucpe krevní sraženinou. Urgentní lékařské ošetření hraje v tomto případě naprosto zásadní roli a má významný vliv na míru uzdravení pacienta. To klade vysoké nároky na organizaci přednemocniční i nemocniční péče, proto je vhodné přesnou koordinaci týmů cvičit.

Právě to byl základní důvod proč se kladenská nemocnice ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje, Cerebrovaskulární sekcí ČLS JEP a organizací Angels rozhodla zorganizovat simulační trénink akutního ošetření pacienta s cévní mozkovou příhodou, jehož cílem bylo zjišťovat slabá místa akutní péče a možnost načerpat co nejvíce vědomostí tak, aby se zlepšila spolupráce na všech úrovních a bylo tak možné vrátit každého pacienta s CMP co nejdříve zpět do aktivního života. U mozkové mrtvice rozhodují vteřiny. Proto je potřeba jednat rychle.
Simulační tréninky pomáhají odhalit logistické překážky a tím zkracovat čas do podání léčby, slouží i k edukaci začínajících lékařů, sester, zdravotnického personálu a záchranářů. Vzhledem k tomu, že léčba pacientů s cévní mozkovou příhodou je komplexní proces, který vyžaduje synchronizaci a souhru všech zúčastněných.

„Každý pacient s podezřením na cévní mozkovou příhodu může být v přímém ohrožení života, kdy každá vteřina se počítá. Je proto nezbytné, aby byl v rámci akutní péče vždy aktivován záchranný systém a primární ošetření pacienta převzala Zdravotnická záchranná služba. Než záchranka s pacientem dorazí do nemocnice, informuje předem její příjmové oddělení tak, aby byl při předání nemocného přítomen specializovaný multidisciplinární tým zdravotníků, připravený bezodkladně se o něj postarat. Optimální je pro uzdravení pacienta provést kompletní diagnostiku a neodkladně zahájit cílenou léčbu do 30 minut od jeho předání do nemocnice,“ vysvětluje vedoucí iktového centra kladenské nemocnice MUDr. Richard Brzezny, Ph.D.

Místo kulky mohli mít nepředstavitelný balík peněz. Osudové rozhodnutí, které se řeší jen jednou za život

„O roli pacienta jsme záměrně požádali kolegyni z řad urgentního příjmu, jelikož právě tam každý měsíc přijmou až sto pacientů s podezřením na toto onemocnění. Cvičení byly přítomny všechny odbornosti zdravotníků běžně zapojené do léčebného procesu CMP. Dění na všech stanovištích od kontaktu se záchrankou, přes příjem pacienta až po veškerá vyšetření včetně simulovaného vyšetření na CT, bylo snímáno kamerou a klíčová místa monitorována pracovníkem organizace Angels. Záznam kamery a závěry monitorace jsme si pak s kolegy detailněji prošli a provedli analýzu postupu a dosažených časů. I přes výborný čas 13 minut jsme zjistili, že náš systém má rezervy, na kterých můžeme dále pracovat. Jedná se například o lepší spolupráci iktového lékaře s diagnostickými odděleními. Kratší čas k podání léčby znamená větší šanci pacienta na uzdravení, protože každou ztracenou minutou odumírají milióny mozkových buněk,“ shrnul průběh cvičení vedoucí iktového centra.

Oblastní nemocnice Kladno je už devět let akreditovaným Centrem vysoce specializované péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Během této doby bylo v nemocnici léčeno více než čtyři a půl tisíce pacientů s touto diagnózou. Kladenské Centrum se postupně stalo jedním z největších specializovaných center v celé republice pro pacienty s mozkovou mrtvicí se zkušeným týmem odborníků, který je schopen nabídnout nejmodernější péči na světové úrovni.

„Rizikovými faktory cévní mozkové příhody jsou hlavně kouření, neléčený vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu v krvi a obezita. Obzvláště lidé, u nichž se mozková mrtvice vyskytla v rodině, by měli pravidelně chodit na preventivní prohlídky, aby se rozvoj případných rizikových faktorů včas zachytil,“ doplňuje Hana Senohrábková, tisková mluvčí Oblastní nemocnice Kladno, a.s.

Skupina Mandrage: Největší ocenění je stát na pódiu a hrát pro spoustu lidí, kteří se baví

Před 16 minutami
Ten obraz se mi pořád nedaří. Městská rada sice nenaléhá, ale přeci jen… Jde i...
Před 2 hodinami
Na vojnu se tehdy povětšinou rukovalo v radostné náladě s myšlenkou na brzké vítězství a...
Před 3 hodinami
K vloupání do pracovních strojů došlo na Čechticku. V případě odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody až...
Dnes, 11:30
Edward I., známý též jako Edward Longshanks (Dlouhán), se všeobecně považuje za největšího válečníka mezi...
Dnes, 10:00
Sice to vypadá na první pohled dost zvláštně, čtení z ruky totiž je synonymum pro...
okolí autobusové zastávky Aš-Kino
Dnes, 09:01
Nejzápadnější město v České republice, odkud je to do Německa co by kamenem dohodil. Určitě...
Dnes, 08:00
Hlad. Pocit vyvolaný nedostatkem potravy, jenž v lehčí formě zažil každý z nás. Pojďme se...
Včera, 20:33
Neznámý pachatel se v odpoledních hodinách mezi 17. a 18. srpnem v Kutné Hoře vloupal...
Včera, 17:30
Článek o takovém člověku (?) se ani psát nechce, ale je to nutné. Lidská paměť...
Včera, 16:00
Hannibala nejvíce proslavilo převedení kartaginské armády včetně válečných slonů přes Alpy, aby mohl napadnout Řím...
Reklama