Na chřipku platí zázvor. Proč ale nepatří do čaje s citronem?

Další fotky

Čerstvý, sušený, nakládaný i vařený, v čaji, polévce, guláši i pivu. Zázvor se dá použít takřka kdykoli a kamkoli. Tento mimořádně všestranný kořen nejenom dobře chutná, ale prospěje i vašemu zdraví. Zejména v období chřipek se vyplatí po něm sáhnout.

Sůl, pepř… a zázvor

Čínská medicína zná zázvor už více než dva tisíce let. Číňané dokonce říkají, že kdo jí tuřín v zimě a zázvor v létě, ten nepotřebuje lékaře. V našich podmínkách si na zázvor většinou vzpomínáme zejména naopak právě v zimě, kdy chceme prohřát tělo a zvýšit jeho obranyschopnost.

 • Věděli jste, že: Naši slovenští sousedé říkají zázvoru ďumbier a pojmenovali tak i nejvyšší vrchol Nízkých Tater.

Do Evropy se zázvor dostal s pádem Římské říše, dovezli jej k nám kočovní arabští obchodníci. Už během středověku se stal tak oblíbený, že se společně s pepřem zařadil mezi nejpoužívanější druhy koření. Pro zajímavost v Anglii libra sušeného zázvoru měla stejnou hodnotu jako jedna ovce. Dnes je naštěstí zázvor mnohem dostupnější, jako dochucovadlo a přírodní léčivo ale stejně oblíbený.

Páchne, ale zatočí se všemi bacily. Objevte tajemství kimči

Zázvor ohřívá, citron ochlazuje

Zázvor je přírodní antibiotikum a společně s medem tvoří jedinečné kombo v boji proti chřipce a nachlazení. Jenom ten citron, kterým si zejména Češi čaj vylepšují, je tam navíc. Alespoň tedy podle tradiční čínské medicíny. Ta totiž pracuje s energií potravin a zkoumá, které tělo zahřívají a které naopak ochlazují. Při nachlazení tělo dokonale prohřeje právě zázvor. Citron by jej v tu samou chvíli zase měl tendenci zchladit. Proto čínská medicína jejich míchání nedoporučuje.

Čaj ze zázvoru připravíte jednoduše. Zázvor nastrouhejte na hrubém struhadle nebo nakrájejte na tenké plátky. Jedna polévková lžíce stačí na půl litru studené vody. Přidejte kousek skořice a dva hřebíčky a vařte asi deset minut. Chvíli počkejte a podle chuti doslaďte medem.

Ovocný čaj může být zdravá alternativa limonád, zatímco bylinkový dokáže léčit

Guláš i perníčky

Z obchodu si přineste zázvor co nejčerstvější. Sáhněte raději po menších oddencích, ty velké a silné mají tendenci dřevnatět. Chuť zázvoru bývá popisována jako velmi výrazná, aromatická, slabě ovocná až citrusová a sladce pikantní.

Zázvor se používá na tisíce různých způsobů. Můžete z něj připravit nepřeberné množství sladkých i slaných pokrmů: perníčky, guláš, dobře se hodí k pečení masa, ale využívá se i k dochucení piva nebo limonád. Růžový nakládaný zázvor znají především milovníci sushi, protože neutralizuje chuť mezi pojídáním jednotlivých rolek.

FOTO: Zázvor má nepřeberné množství využití

Zázvor má nepřeberné množství využití - zázvor, čaj, nápoj, zima, chřipkaZázvor má nepřeberné množství využití - zázvor, kořeníZázvor má nepřeberné množství využití - zázvor, limonáda, citron, máta, kořeníZázvor má nepřeberné množství využití - jídlo, vepřové, zázvor, čína, kořeníZázvor má nepřeberné množství využití - zázvor, pernníčky, koření, Vánoce
Další fotky
Zázvor má nepřeberné množství využití - zázvor, kandovaný, kořeníZázvor má nepřeberné množství využití - zázvor, kořeníZázvor má nepřeberné množství využití - zázvor, kořen, koření

Ani se zázvorem se to ale nesmí přehnat. Denní množství zázvoru by obecně nemělo přesáhnout jeden gram v sušené formě a čtyři gramy v čerstvém stavu. Nevhodný je pro děti do dvou let a diabetiky.

Zázračné účinky zázvoru na náš organismus:

 • Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky.
 • Pomáhá při žaludečních, cestovních a těhotenských nevolnostech.
 • Snižuje cholesterol.
 • Zlepšuje krevní oběh a prokrvení končetin.
 • Podporuje redukci váhy.
 • Léčí chřipku a rýmu.
 • Upravuje vysokou hladinu cukru v krvi.
 • Zlepšuje vstřebávání živin do našeho těla.
 • Podporuje správný chod metabolismu.
 • Ulevuje od dýchacích obtíží.
Včera, 17:30
Přišel na něj Oskar Troplowitz (18. 1. 1863 - 27. 4. 1918) pocházející z polského...
Včera, 16:00
Vize markýze de Sade byly plné nejtemnějších zákoutí lidské sexuality a nevídané perverze. Od prvních...
Včera, 14:00
Na dnešek jsme slíbili povídání o jednotlivých elektrických kuchyňských pomocnících. Pojďme rovnou k věci. Mixér, šlehač,...
Včera, 11:30
Lákavé pronikání do tajemného podzemí i touha stát se objevitelem dosud neznámých a nevídaných prostor...
Včera, 10:00
Vysoké Tatry svědčí romantikům i absolutním realistům. A je tu báječně, a pokud se nám...
Včera, 08:00
Brokolici spousta lidí vyloženě nenávidí. Přitom jde o velmi zdravou a chutnou zeleninu, kterou lze...
17.1.2020
Dnes už málokomu něco řeknou jména Patrice Lumumba, Mobido Nkrumah či Ben Bella. V 60. letech...
17.1.2020
Měl se stát novou nadějí pro upadající říši, měl se stát vůdcem, který promění zastaralou...
17.1.2020
První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné...
17.1.2020
Doprovází nás od nepaměti. V jeho světle tančí víly, běhají vlkodlaci a Bílá paní chodí...
Reklama