13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Na chřipku platí zázvor. Proč ale nepatří do čaje s citronem?

Další fotky

Čerstvý, sušený, nakládaný i vařený, v čaji, polévce, guláši i pivu. Zázvor se dá použít takřka kdykoli a kamkoli. Tento mimořádně všestranný kořen nejenom dobře chutná, ale prospěje i vašemu zdraví. Zejména v období chřipek se vyplatí po něm sáhnout.

Reklama

Sůl, pepř… a zázvor

Čínská medicína zná zázvor už více než dva tisíce let. Číňané dokonce říkají, že kdo jí tuřín v zimě a zázvor v létě, ten nepotřebuje lékaře. V našich podmínkách si na zázvor většinou vzpomínáme zejména naopak právě v zimě, kdy chceme prohřát tělo a zvýšit jeho obranyschopnost.

 • Věděli jste, že: Naši slovenští sousedé říkají zázvoru ďumbier a pojmenovali tak i nejvyšší vrchol Nízkých Tater.

Do Evropy se zázvor dostal s pádem Římské říše, dovezli jej k nám kočovní arabští obchodníci. Už během středověku se stal tak oblíbený, že se společně s pepřem zařadil mezi nejpoužívanější druhy koření. Pro zajímavost v Anglii libra sušeného zázvoru měla stejnou hodnotu jako jedna ovce. Dnes je naštěstí zázvor mnohem dostupnější, jako dochucovadlo a přírodní léčivo ale stejně oblíbený.

Páchne, ale zatočí se všemi bacily. Objevte tajemství kimči

Zázvor ohřívá, citron ochlazuje

Zázvor je přírodní antibiotikum a společně s medem tvoří jedinečné kombo v boji proti chřipce a nachlazení. Jenom ten citron, kterým si zejména Češi čaj vylepšují, je tam navíc. Alespoň tedy podle tradiční čínské medicíny. Ta totiž pracuje s energií potravin a zkoumá, které tělo zahřívají a které naopak ochlazují. Při nachlazení tělo dokonale prohřeje právě zázvor. Citron by jej v tu samou chvíli zase měl tendenci zchladit. Proto čínská medicína jejich míchání nedoporučuje.

Čaj ze zázvoru připravíte jednoduše. Zázvor nastrouhejte na hrubém struhadle nebo nakrájejte na tenké plátky. Jedna polévková lžíce stačí na půl litru studené vody. Přidejte kousek skořice a dva hřebíčky a vařte asi deset minut. Chvíli počkejte a podle chuti doslaďte medem.

Ovocný čaj může být zdravá alternativa limonád, zatímco bylinkový dokáže léčit

Guláš i perníčky

Z obchodu si přineste zázvor co nejčerstvější. Sáhněte raději po menších oddencích, ty velké a silné mají tendenci dřevnatět. Chuť zázvoru bývá popisována jako velmi výrazná, aromatická, slabě ovocná až citrusová a sladce pikantní.

Zázvor se používá na tisíce různých způsobů. Můžete z něj připravit nepřeberné množství sladkých i slaných pokrmů: perníčky, guláš, dobře se hodí k pečení masa, ale využívá se i k dochucení piva nebo limonád. Růžový nakládaný zázvor znají především milovníci sushi, protože neutralizuje chuť mezi pojídáním jednotlivých rolek.

FOTO: Zázvor má nepřeberné množství využití

Zázvor má nepřeberné množství využití - zázvor, čaj, nápoj, zima, chřipkaZázvor má nepřeberné množství využití - zázvor, kořeníZázvor má nepřeberné množství využití - zázvor, limonáda, citron, máta, kořeníZázvor má nepřeberné množství využití - jídlo, vepřové, zázvor, čína, kořeníZázvor má nepřeberné množství využití - zázvor, pernníčky, koření, Vánoce
Další fotky
Zázvor má nepřeberné množství využití - zázvor, kandovaný, kořeníZázvor má nepřeberné množství využití - zázvor, kořeníZázvor má nepřeberné množství využití - zázvor, kořen, koření

Ani se zázvorem se to ale nesmí přehnat. Denní množství zázvoru by obecně nemělo přesáhnout jeden gram v sušené formě a čtyři gramy v čerstvém stavu. Nevhodný je pro děti do dvou let a diabetiky.

Zázračné účinky zázvoru na náš organismus:

 • Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky.
 • Pomáhá při žaludečních, cestovních a těhotenských nevolnostech.
 • Snižuje cholesterol.
 • Zlepšuje krevní oběh a prokrvení končetin.
 • Podporuje redukci váhy.
 • Léčí chřipku a rýmu.
 • Upravuje vysokou hladinu cukru v krvi.
 • Zlepšuje vstřebávání živin do našeho těla.
 • Podporuje správný chod metabolismu.
 • Ulevuje od dýchacích obtíží.
Před 38 minutami
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama