Na Dickensových románech se deprese léčit nedají

Další fotky

Lidské dějiny, jsou dějinami válek. Chmurná data středoškolských učebnic by nás o tom ráda přesvědčila. Celkem se jim to daří, věda miluje exaktní údaje a historie k ní patří také. Kdo, kde, kdy, a kolik mrtvých. Stačí se naučit potřebné údaje a výborná známka vás nemine. Snad už je podobný styl výuky minulostí. Historie, to jsou především příběhy. Osudy obyčejných lidí, kteří se do učebnic nedostali. Příběhy bez černého i růžového nátěru.

Spisovatele devatenáctého století pokládáme často za odbytou veličinu. Jako něco, co je dávnou minulostí a dnešnímu člověku nemůžou jejich příběhy už nic podstatného říci. Nová doba a nové problémy vyžadují nová řešení. Jsou však zákony, které lze považovat za axiom. Zákony lidského srdce. Mění se jen kulisy a datum, ale lidé jsou v tomto směru stále stejní. Láska a nenávist. Zrada a věrnost. Bohatství a bída. Touha po mamonu a lidskost. Sentiment zůstal za dveřmi, nereálná očekávání rovněž. Zůstal jen život.

Stejně jako Zelený lučištník i jeho autor Edgar Wallace zasáhl přesně cíl. I když psal s chybami

Spisovatelem, který psal o takovém životě, byl i Charles Dickens. Zpočátku, plný optimismu, píše humoristické povídky o svérázných postavičkách londýnské chudiny, ale nakonec skončí tam, kde se to dalo očekávat. U příběhů dětí s tragickým osudem. Věděl, o čem píše, sám vybředl z bídy jenom houževnatou prací, a jako málokdo měl právo psát o dětských osudech. Sám jich totiž měl deset.

9 pozoruhodných životních zastavení Jane Digbyové. Měla barony, prince i krále, ale zkrotil ji až arabský šejk

Narodil se 7. 2. 1812 v anglickém městě Portsmouth. Neodmyslitelně a navždy už patří mezi největší romanopisce první poloviny devatenáctého století. Období, kterému říkáme Viktoriánské. Historický úsek vývoje Velké Británie, v době královny Viktorie, která vládla neuvěřitelných 64 let. Od roku 1837 do roku 1901. Dlouhé období míru, průmyslové, ekonomické, i koloniální stability. Po přečtení této věty by povrchní člověk mohl říci, v čem tedy je problém? Všechno přeci funguje, jak má, tak jaképak tmavé odstíny v knihách?

FOTO: Charles Dickens

Charles Dickens - Charles DickensCharles Dickens - Charles DickensCharles Dickens - Chalrles DickensCharles Dickens - Charles DickensCharles Dickens - Charles Dickens
Další fotky
Charles Dickens - Charles DickensCharles Dickens - Charles DickensCharles Dickens - Charles Dickens

Jenže ono nefunguje téměř nic. Tedy přesněji řečeno, funguje to, pokud máte peníze. Dravý kapitalismus a sociální cítění? K smíchu. Byrokracie, tupost, hamižnost, korupce na denním pořádku. Na Dickensových románech se deprese léčit nedají. Obracíte stránky, stále čekáte na šťastné rozuzlení románu, ale u Dickense je to velmi vzácné koření. Autobiografický román David Copperfield, z roku 1849. Román s názvem Dombey a syn, který není příliš známý, ale patří k vrcholům jeho literární práce, Oliver Twist, Vánoční koleda a další a další. Svět, ve kterém lze všechno mít, jen pokud se člověk chová jako dravec. V příbězích Charlese Dickense nemají býložravci šanci.

 

Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Včera, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Včera, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Včera, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Včera, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Včera, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
21.2.2020
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
21.2.2020
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Reklama