Byly to velké a skutečně pionýrské časy. Stará Evropa, sešněrovaná tisíciletími tradic, dogmat, příkazů, zákazů, se závistí hleděla na Nový svět. Zde to bylo opravdu jiné. Mohli jste být kýmkoliv a žít kdekoliv. Vše se nabízelo. Schopným, silným, pracovitým. Můžeš všechno mít, ale musíš si všechno dobýt sám. Tento svět nepomáhá neschopným. Věděl to i chlapec Samuel Langhorne Clemens. Později se bude jmenovat Mark Twain, ale to ještě chvíli potrvá. Město Hannibal, ve státu Missouri, bude celé jeho dětství, na které se nezapomíná. Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna. Chlapecká dobrodružství jsou stále stejná. Je to onemocnění s příznaky, které se nikdy nezměnily a nezmění. Člověk, který se z této nemoci nevyléčí ani v dospělosti, se obyčejně stává spisovatelem.
Mark Twain, značka dvě. Hloubka dva sáhy, bezpečná plavba pro kolesové parníky se dvěma komíny. Řeka Mississippi, a mladý literát s kormidelnickou licencí. Pseudonym byl na světě. Nebojte se, nebude to čtenářský deník. Zkusme si raději vyzobnout zajímavou rozinku ze života tohoto literárního klasika. Mladému spisovateli bylo dvacet let, když se na opačném konci světa, v chorvatské vesničce Smiljan, narodil muž jménem Nikola Tesla. Lidé se ale potkávají a zde se šance naskytla v roce 1884, když se tento fyzik, který je neprávem ve stínu jiných, přestěhoval do USA. Kdy a kde se to stalo, to nevím, ale stalo se to. Mark Twain byl stálým návštěvníkem v jeho laboratoři, kde se rodily zázraky.
Kdo ví, nač tento fyzik tehdy ve své laboratoři přišel. Rozhodně to však nepověsil na nos ani Edisonovi, který by jistě neměl zábrany si jeho objev přivlastnit. Einstein je teprve desetiletý chlapec, když Twain píše svoji fantasy s názvem Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše. Kde získal inspiraci, není těžké uhádnout. Teslovy vzorce v jeho příběhu ožily. Funkcí gravitace je prostor, funkcí elektromagnetického pole je antiprostor. Tesla se experimentům s elektromagnetickým polem hluboce věnoval. V tomto směru teoreticky, ale co když…? Třeba je řešení tak blízko a tak zázračně jednoduché, že ho prostě nevidíme. Strohé matematické symboly umožnily literárnímu hrdinovi Hanku Morganovi ocitnout se v roce 528, na dvoře mýtického krále Artuše. Fantazie nebo skutečnost? Cestování v čase. O šest let později napíše H. G. Wells román Stroj času, kterým se proslaví. Četl Twainův příběh? Mark Twain odešel tak, jako na tento svět přišel. Halleyova kometa se vrátila pro svého cestovatele 21. 4. 1910.