Na Florenc se vrátí sloup s hodinami

21.4.2022
Redakce

Na kulaté prostranství u pražské stanice metra Florenc při výstupu v ulici Sokolovská by se koncem léta měla vrátit ocelová plastika s hodinami a tabulí se světovými časy. Informoval o tom Martin Drozd, mluvčí městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má veřejné hodiny v metropoli na starosti. Společnost sloup kvůli poškození korozí demontovala v létě roku 2020, nyní připravuje zakázku na výrobu a montáž repliky.

Původní 12 metrů vysoký a pět tun těžký sloup byl podle radního města Jana Chabra natolik poškozen, že je výhodnější nechat vyrobit nový. Dodal, že na obnově se podílejí lidé, kteří stáli u vzniku původních hodin ve druhé polovině 80. let minulého století. Nový sloup bude zvnějšku stejný jako původní, uvnitř pak bude mít nové technologie, které umožní THMP monitorovat a seřizovat hodiny na dálku.

Původní plastiku zničila voda, která kvůli sklonu dlažby zatékala ke sloupu uprostřed kruhového náměstíčka. Podle ředitele THMP Tomáše Jílka je v plánu i řešení tohoto problému. „Při odmontování plastiky v létě 2020 jsme současně demontovali dlažbu na náměstíčku. S Technickou správou komunikací jsme se dohodli, že až ji budeme pokládat zpět, změníme její spád, aby se případná voda u plastiky už dále neshromažďovala,“ vysvětlil.

Hlavní město Praha má podle dřívějších informací na svém území v majetku zhruba 500 veřejných hodin. Na starosti je mají THMP, které mají jinak na starosti především veřejné osvětlení, ale také například kamerový systém nebo semafory na křižovatkách. Město firmu založilo v roce 2017 transformací z TCP Vinohrady, o veřejné osvětlení se stará od 1. června 2018.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte