• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na hranicích pokračují kontroly. Zadrženo bylo už pět stovek běženců

  6.10.2022
  Simona Knotková

  Policisté ve Zlínském kraji zajistili za více než týden od zahájení kontrol na hranicích se Slovenskem 529 běženců. Zadrželi také šest převaděčů.

  Za uplynulých 24 hodin, tedy v období od středečních 07:00 do čtvrtečních 07:00, zajistili policisté v regionu jednoho běžence. Dalšímu odepřeli vstup na území ČR a u čtyřech migrantů přistoupili k takzvané readmisi. „Bývá to třeba ve vlaku v Horní Lidči. Provedou se s nimi úkony a pak se vrátí na Slovensko,“ uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš. Žádného převaděče podle něj policie za poslední den nezadržela.

  Hranice se Slovenskem kontrolují stovky policistů. Pracují na 27 bývalých hraničních přechodech, jinde nelze státní hranice překračovat. Policisté hlídají i takzvanou zelenou hranici. Ve Zlínském kraji kontrolují sedm silničních hraničních přechodů a dva železniční. Do Zlínského kraje začali proudit migranti ve zvýšené míře od května, do středy 28. září jich policie v regionu evidovala přes 3150. V drtivé většině jde o Syřany.

  Zajištěné běžence policie převáží do migračního centra v Holešově na Kroměřížsku. V areálu tamní policejní školy policisté zjišťují, zda nejsou migranti ozbrojeni, kontrolují jejich totožnost, fotografují je a berou jim otisky prstů. Poté je převážejí na vlakové nádraží do Hulína na Kroměřížsku, odkud běženci z tuzemska odjíždějí nebo pokračují k vyřízení svého pobytu na území České republiky. Pro migranty je ČR vesměs tranzitní zemí, směřují zejména do Německa.

  Původně měly kontroly na hranicích se Slovenskem skončit v sobotu 8. října, ve středu však vláda rozhodla o jejich prodloužení o dalších 20 dní. Opatření podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) doposud přineslo jasné výsledky. Zmínil hlavně počty zadržených převaděčů. Od neděle podle něj nastoupí k ostraze hranic se Slovenskem i 80 vojáků, kteří posílí policisty a celníky.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte