7℃
Dnes je 18. říjen , svátek má Lukáš

Na hřbitov v Noutonicích není radno chodit o samotě. Dějí se tu divné a nevysvětlitelné věci

Další fotky

Pokud chcete navštívit opravdu strašidelné místo, vydejte na malý hřbitov u Noutonic na okrese Praha-západ. Nemá dobrou pověst. Ti, kdo ho navštívili, se tu setkali s řadou velmi podivných a racionálně nevysvětlitelných jevů.

Reklama

Světélkující mlha a podivný vítr

„Na hřbitově byly jasně slyšitelné podivné zvuky, kterých bylo skutečně požehnaně. Byly to hlasy, které nemohl nikdo vydávat, bylo to troubení auta jakoby od vchodu, kde ovšem žádné auto nestálo,“ uvádí v internetové diskuzi návštěvník s přezdívkou Hunter, tedy Lovec. Na noutonický hřbitov se vydal lovit přízraky s fotoaparátem. A třebaže tam žádné strašidlo nevyfotil, má o čem vyprávět: „Můj fotoaparát odmítal pořídit snímky některých hrobů,“ píše o kus dál. Vzpomíná také na tajemné kroky kohosi neviditelného, které, stejně jako jeho přátelé, za zdmi hřbitova zaslechl.

Dušičkové dobrodružství: Zamkli mě na hřbitově. Jak se dostat z prekérní situace?

O podobných věcech vyprávějí rovněž místní pamětníci. Zmiňují se o podivné světélkující mlze, pohybujících se hrobech, míhajících se stínech a náhlých poryvech větru. Jasné příznaky, že zdejší mrtví, nebo aspoň někteří z nich, rozhodně neodpočívají v pokoji. Kdo to však může být?

Bohnický hřbitov bláznů možná dostane novou tvář

Přízrak mrtvé hraběnky?

Pátrání v historii noutonického hřbitova nám připomene oběti moru i hroby skrčenců, kteří zde byli pohřbeni už v pravěku. A také jednu urozenou dámu, hraběnku Frederike Küenburgovou, která se roce 1840 se provdala za původem českého svobodného pána Fridriecha Dlauhoweskyho von Langendorf (1811 – 1881), generálmajora a císařského komořího, který vlastnil například zámek v nedalekých Statenicích i polnosti v okolí Noutonic.

Kde najdete hřbitov, který namísto smutku přináší pocity štěstí?

Spolu s ním a s dalšími příslušníky této rodiny je hraběnka Frederike pohřbenana hřbitově v Noutonicích. Byla to také údajně právě ona, k níž se váže pověst o kříži na rovněž nedalekém kopci Kamýk u Velkých Přílep. V létě se kříž sice skrývá za listy stromů, v zimě je však vidět i z poměrně velké dálky.

Zabila se?

Zdejší obyvatelé tuto pověst tradují tak, že se zde zabila místní hraběnka, když se z prudkého srázu zřítila i se svým koněm. Protože v okolí ale žila jen jediná skutečnáhraběnka, výše zmíněná Frederike, musela by to tedy být ona. Jenže i těch několik skromných údajů na náhrobním kameni hovoří jasně – Frederike zemřela roku 1893 v požehnaném, věku osmdesáti let v Salzburku.

Na procházce po hřbitově bláznů v Bohnicích. Nejtemnější místo v Evropě, nebo jen pověra?

V úvahu nepřipadá ani další zde pohřbená urozená dáma, byť již ne hraběnka, jen svobodná paní,rovněž Frederike (1840-1911), patrně dcera výše zmíněné hraběnky Frederike. Také ona zemřela v Salzburku, daleko od osudného Kamýku. Pokud však některá z dam – či obě – natolik přilnuly ke svému panství kousek od Prahy, není vyloučeno, že se sem vracejí i po smrtí. Tomu by odpovídalo i to, že se zde nechaly pohřbít, avšak to je do jisté míry jen spekulace. Je možné, že honosný náhrobek neoznačuje hrob rodiny, ale je vlastně jen jejím památníkem, anebo zde jsou pohřbeni jen někteří členové rodiny.

Dominantou Horních Mokropes je skvostný kostel ze 14. století. Bývala v něm kobka pro Boží hrob

Velmi zanedbaný hrob…

Vždyť právě manžel starší hraběnky Frederike má na noutonickém hřbitově ještě jeden hrob, velmi zanedbaný, ležící jen o pár kroků dále. Sdílí jej s dalším příbuzným, Oswaldem Dlauhoweským, jehož jméno je rovněž uvedeno na onom honosnějším náhrobku. Jsou snad Dlauhowesští nespokojeni s tím, jakého se jim po smrti dostává zmateného odpočinku? Anebo nemohou zapomenout na křivdu, když přišli o své zdejší panství v důsledku pozemkové reformy začátkem dvacátých let po vzniku samostatného čs. státu?

Posmrtný odpočinek v luxusu. Od hrobky barona Ringhoffera po stopách slavného rodu

Mezi smrtí a životem

Duše takových nešťastníků prý nenacházejí klidu ani po smrti a často se zjevují na místech spjatých s jejich životem a smrtí. Někdo z Dlauhoweských se tak může i nyní procházet mezi hroby na noutonickém hřbitově nebo na svém někdejším sídle, v zámku ve Statenicích. Ale tam asi sotva. Zámek je totiž nyní v tak strašném stavu, že by vystrašil i strašidlo.

FOTO: Rejdiště přízraků v Noutonicích

Rejdiště přízraků v Noutonicích - Snímek 041Rejdiště přízraků v Noutonicích - Snímek 054Rejdiště přízraků v Noutonicích - Snímek 062Rejdiště přízraků v Noutonicích - Snímek 063Rejdiště přízraků v Noutonicích - hřbitov noutonice hrobka Dlauhowesky cca 1992
Další fotky
Rejdiště přízraků v Noutonicích - P1080756Rejdiště přízraků v Noutonicích - P1080761Rejdiště přízraků v Noutonicích - P1080759Rejdiště přízraků v Noutonicích - P1080764Rejdiště přízraků v Noutonicích - P1080766Rejdiště přízraků v Noutonicích - IMG_20170225_162208Rejdiště přízraků v Noutonicích - P1080755Rejdiště přízraků v Noutonicích - P1080749Rejdiště přízraků v Noutonicích - P1080747Rejdiště přízraků v Noutonicích - P1080766

Foto: Jitka Lenková

 

Včera, 17:30
Mašinérie Hitlerovy Třetí říše by nemohla vzniknout, existovat a rozvíjet se bez systému a řádu,...
Včera, 16:00
Každého potká v životě bolest a smutek. Přestože se jedná o normální, zdravé emoce, vyžívat...
Včera, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 14:00
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Včera, 11:30
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Včera, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Včera, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
16.10.2019
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
16.10.2019
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
16.10.2019
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
16.10.2019
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Reklama