25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Na jeho plátně není tělo postavy, ale její charakter. Surrealista středověku Hieronymus Bosch

Další fotky

Jeho obrazy, to jsou vidiny schizofrenika přenesené na malířské plátno. Představy mozku, na který právě buší LSD a jenž si vytvořil nový, bizarní, paralelní svět. Malíř, který musel získávat inspiraci od lidí přikurtovaných k nemocničnímu lůžku. Salvador Dalí 16. století. Surrealista středověku Hieronymus Bosch.

Reklama

Tento nizozemský malíř se narodil přibližně v roce 1450. Tedy v době počínající renesance. Holandské renesance, pochopitelně. Je to příznačné, že s renesancí přišly mezi prvními ty země, které měly moře. Moře naučilo člověka spoléhat se více na sebe, na svoje schopnosti a znalosti. Bůh byl stále důležitý, ale člověk před ním přestával ohýbat hřbet.

Jedním z nejpadělanějších českých malířů byl samotář a tulák krajinou František Kaván

Rodina Hieronyma Bosche pocházela z německých Cách, nizozemsky van Aken.  Obrazy však podepisoval jménem svého rodiště, kterým bylo hlavní město Brabantska s názvem Hertogenbosche. Jeho život i vzdělání je dodnes předmětem mnoha dohadů. Poprvé se s ním lze setkat v účetních knihách Bratrstva Matky Boží. Aby nedošlo k omylu, nejedná se o žádný tajuplný řád, který by byl pronásledován státní mocí. V době, kdy do něj Hieronymus vstoupil, mělo Bratrstvo za sebou více než 150letou smysluplnou existenci. Zabývalo se charitativní činností, zaměstnávalo hudební skladatele a výtvarníky.

 

První surrealista a „čestný profesor nočních můr“. Malíř Hieronymus Bosch dorazil do Prahy

 

Pokud vyslovíme slova středověk a malířství, vidíme před sebou asketické obrazy světců. Výrazy bez emocí. Studené a bez života. Bez radosti ze života. Vidíme jenom slupku. Jenom povrch. Dobro i zlo na nich je sterilní. Velice rychle na ně zapomeneme, ve většině případů nás nijak neosloví. U Hieronyma Bosche to neplatí. Nemaluje u svých postav nic neříkající povrch. Vidí jim pod kůži. Na jeho plátně není tělo postavy, ale její charakter. Fantastické postavy, děsivé nestvůry, znepokojující scény. Není divu, že některé bigotní, církevní kruhy té doby považovaly jeho obrazy za kacířské. Zahrada pozemských rozkoší či Pokušení svatého Antonína. Klanění třech králů či Poslední soud.

 

FOTO: Hieronymus Bosch

Hieronymus Bosch - Hieronymus 5Hieronymus Bosch - Hieronymus BoschHieronymus Bosch - Hieronymus 2Hieronymus Bosch - Hieronyus 3Hieronymus Bosch - Hieronymus 4
Další fotky
Hieronymus Bosch - Hieronymus 6Hieronymus Bosch - Hieronymus 7Hieronymus Bosch - Hieronymus 8

Jeho obrazy výrazně ovlivnily i surrealisty 20. století. Joan Miró, Max Ernst a samozřejmě Salvador Dalí. Na své si přijdou i milovníci záhad. Obraz Příchod duší do Empyrea je velmi známý. Někteří trochu mystičtěji založení lidé v něm spatřují to, co prožívají lidé v klinické smrti. Pokud se tedy vrátí. Cesta ke světlu. Velikému, jasnému a pocit nevýslovného klidu. Bosch mohl slyšet podobné vyprávění, nebo ho dokonce sám prožít. Před opravdovou smrtí však ani on neunikl. Přišla si pro něho 9. srpna 1516. Obrazy Hieronyma Bosche jsou však nesmrtelné.

 

Před 20 minutami
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Před 46 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Reklama