5℃
Dnes je 22. listopad , svátek má Cecílie

Na Jeruzalémské synagoze jsou opět původní nápisy v češtině, hebrejštině a němčině

Na Jeruzalémskou synagogu, která se nachází v pražské Jeruzalémské ulici, se vrátily všechny tři původní nápisy, respektive nápis „Nemáme-li všichni jednoho Otce? Zdaž nás nestvořil jeden Bůh?“ ve třech jazycích – češtině, hebrejštině a němčině.

„Mám velkou radost, že se na Jeruzalémskou synagogu (tedy správně Jubilejní synagogu císaře Františka Josefa v Jeruzalémské ulici), vrátily všechny tři původní nápisy, biblický citát z proroka Malachaiáše,“ uvedla pro Náš REGION ředitelka Multikulturního centra Praha Zuzana Schreiberová.

Petr Enc se stará o hroby vojáků, zná jejich jména. Na brandýském hřbitově jich je přes šestašedesát!

Připomněla, že po vzniku Československa byla z kdysi trojjazyčného česko-německo-hebrejského nápisu odstraněna němčina, za Protektorátu Čechy a Morava zase čeština. „Zůstal jen hebrejský nápis, který většině lidí nic neříkal,“ dodala.

Pocta židovským obyvatelům s mateřskou němčinou

„Obnovení nápisu vnímám jako obrovskou poctu a připomenutí osudu těch židovských obyvatel Prahy i českých zemí, jejichž mateřským jazykem byla němčina. A kteří si často zakusili nejen hrůzy holocaustu, ale protože se přihlásili k německé národnosti, i odsunu. Přitom diverzita, spojení s německou i světovou kulturou bylo jedno z největších bohatství naší země,“ řekla Schreiberová.

A odkázala na slova správců stránky Jeruzalémská synagoga / The Jerusalem Synagogue: „Doufáme, že už se nikdy nevrátí doba, kdy bude použití rodného jazyka ustupovat státem řízené politice.“

Bohoslužby, kultura, komentované prohlídky

Synagoga, kterou spravuje Židovská obec v Praze, byla postavena v letech 1905 až 1906 podle projektu vídeňského architekta a císařského stavebního rady Wilhelma Stiassneho jako náhrada za tři synagogy (Zigeinerovu, Velkodvorskou a Novou), které byly zničeny v letech 1898 – 1906 během asanace.

Španělská synagoga se koncem května zhruba na rok a půl uzavře

„Jeruzalémská synagoga je unikátní tím, že je jedinou z osmi synagog postavených podle projektu W. Stiassneho, ve které se dosud konají pravidelné bohoslužby. Výjimku tvoří pouze válečná léta 1941 – 1945, kdy zde byl umístěn sklad zabaveného židovského majetku,“ uvádí její správci. Vedle bohoslužeb slouží synagoga i jako kulturní a výstavní prostor. Konají se tam i komentované večerní prohlídky, ta nejbližší připadá na čtvrtek 27. června od 19 hodin.

Před 2 hodinami
Ani na přechodu pro chodce není bezpečno! Taxikář společnosti VI3 srazil v Teplicích 72letou ženu,...
Dnes, 17:30
André Paul Guillaume Gide (22. 11. 1869 - 19. 2. 1951) dostal Nobelovu cenu za...
Dnes, 16:00
Společným jmenovatelem snoubení sýrů a vín je jejich častá podobnost v chuti a aroma. Ale...
Dnes, 15:33
Původně tu mezi Veletržní a Strojnickou a Dukelských hrdinů – v místě zvaném Holešovický trojúhelník...
Dnes, 14:00
Veliký skladatel Johann Sebastian Bach jako první úspěšně zkombinoval odlišné národní hudební styly, které existovaly...
Dnes, 11:30
Kdo by neznal „Nekonečný příběh“ alespoň ve filmové verzi? Jeho autor Michael Andreas Helmuth Ende...
Dnes, 10:00
Přezdívalo se mu Černovous a v době své největší slávy velel ne jedné lodi, ale hned...
Dnes, 09:32
Přes jeho veškerou nezávislost ho můžeme označit za vynikajícího impresionistu a později expresionistu.
Dnes, 08:36
Dospěl podle svých slov do věku, kdy píše knihy a přebírá ocenění za celoživotní dílo....
Dnes, 08:00
Bydlení začíná být pro Čechy luxus. Jeho cena se totiž šplhá do astronomických výšin a...
Reklama