Na jihu Čech je druhá nejnižší nezaměstnanost v zemi

5.10.2021
Jiří Bydžovský

Nezaměstnanost na jihu Čech klesla v září o desetinu procentního bodu na 2,6 procenta. Byla tak druhá nejnižší po Pardubickém kraji. Bez práce bylo 11.764 lidí. V kraji je 20.572 volných míst. Meziročně byla nezaměstnanost v kraji letos v září nižší o desetinu procentního bodu.

„Jihočeský kraj měl v září druhou nejnižší nezaměstnanost v zemi, po Pardubickém. Na jihu Čech klesla nezaměstnanost meziměsíčně v okresech České Budějovice, Český Krumlov, Písek, Strakonice a Tábor, ve zbylých dvou okresech se nezměnila. Nejvyšší zůstala na Českokrumlovsku, kde je bez práce 3,8 procenta lidí“, řekl Jiří Beran z českobudějovické krajské pobočky úřadu práce.

Stále je zájem o řidiče aut v dálkové nákladní dopravě a o pracovníky ve strojírenství. „Za zmínku možná stojí, že díky dobré situaci v počasí přetrvávala i v září vysoká poptávka po sezonních profesích,“ řekl Beran. Podle něj se v říjnu situace na trhu práce příliš nezmění. Může ale mírně narůst počet nezaměstnaných. Beran předpokládá, že stále bude hodně volných pracovních míst.

Jihočeské úřady práce evidovaly v září 11.764 uchazečů o práci, proti srpnu o 358 méně.  V září se přišlo zaevidovat 2206 lidí, o 660 víc než v srpnu. Vedle toho evidenci na úřadu práce ukončilo 2564 uchazečů, z nichž téměř 72 procent nastoupilo do nového zaměstnání. Ke konci září měly úřady práce v kraji v evidenci 10.753  uchazečů o zaměstnání, kteří mohli hned nastoupit do práce. Proti předchozímu měsíci jich bylo o 258 méně.

Zdroj:čtkNepřehlédněte