• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na jihu Čech výrazně porostlo případů boreliózy

  10.9.2023
  Simona Knotková

  Za poslední týden přibylo v jižních Čechách 24 nových případů lymeské boreliózy. Jihočeští hygienici jich tak letos evidují 330, což je podobně jako loni.

  Nárůst za týden o 24 případů označili za výrazný. Výskyt klíšťové encefalitidy v kraji je meziročně o polovinu nižší, zatím je v jižních Čechách 45 potvrzených případů. Vyplývá to z informací jihočeských hygieniků. Aktivitu klíšťat pro víkend a další dny hodnotí meteorologové na pětistupňové škále dvojkou, což znamená mírný stupeň rizika.

  „Nejvyšší výskyt případů lymeské boreliózy je v absolutních číslech na Českobudějovicku, na Táborsku, Českokrumlovsku a Jindřichohradecku. Na Prachaticku je 24 případů, na Strakonicku 22 případů a na Písecku je hlášeno tradičně nejméně, letos zatím 15 případů,“ uvedla ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.

  U klíšťové encefalitidy je vývoj mnohem příznivější než loni. Hygienici v kraji teď evidují 45 případů. „V týdnu jsme zaznamenali jeden nově nahlášený případ. Loni bylo v kraji v tomto období 91 případů, letos jich zatím máme o 46 méně. V celé loňské sezoně jsme na jihu Čech registrovali 130 potvrzených onemocnění,“ sdělila ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Hana Bendíková.

  Největší výskyt klíšťové encefalitidy evidovali jihočeští hygienici v roce 2011, tehdy onemocnělo v kraji 170 lidí, v celé republice 861. Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky – únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.

  „Doporučovanou prevencí klíšťové encefalitidy je účinné očkování, které je optimální podstoupit před začátkem hlavní sezony aktivity klíšťat,“ řekla Kotrbová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte