• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na jihu Moravy přestanou jezdit vlaky na dvou lokálkách

  6.6.2023
  Simona Knotková

  Na jižní Moravě přestanou jezdit od neděle 11. června vlaky na dvou nepříliš vytížených lokálkách. Na trati mezi Boskovicemi a Velkými Opatovicemi se už vlaky neobjeví vůbec, na trati mezi Hodonínem a Kobylím mají vlaky jezdit jen o víkendu.

  Omezení dopravy souvisí s nízkým počtem cestujících, kraj záměr avizoval loni na podzim. Náhradou za zrušené vlaky budou autobusové linky, vyplývá z jízdních řádů na webu Idos.cz.

  Provoz lokálky na severu Blanenska byl částečně omezen už v minulosti. Několik let nejezdí vlaky dále z Velkých Opatovic do Jevíčka a Chornice, stejně tak do Chornice nezajíždějí vlaky od České Třebové a Prostějova. Provoz mezi Boskovicemi a Velkými Opatovicemi seškrtal kraj před několika lety na čtyři páry spojů ve všední den a dva o víkendu. Ve všední den vlaky jezdí mimo ranní a odpolední špičku. Zdejší trať doplácí především na to, že jsou zastávky poměrně daleko od obcí, ve Velkých Opatovicích stojí stanice na samém východním okraji města.

  I nadále zdejším obyvatelům zůstane při cestě do Brna jeden přestup. Autobusy z Opatovic pojedou do Letovic či do Rájce-Jestřebí a cestovní doba se pohybuje mezi 80 až 100 minutami v závislosti na délce přestupu. Do 18 kilometrů vzdálených Boskovic už pojedou jenom autobusy. Jejich jízdní doba je sice o několik minut delší než u vlaku, lidé se však dostanou z centra do centra, zatímco vlakové stanice jsou na okrajích obou měst. Podle trasy trvá cesta mezi městy 30 až 40 minut.

  Starostka Velkých Opatovic Kateřina Gebrichová (Město lidem) je však z rozhodnutí kraje podle Mladé fronty Dnes rozčarovaná. Na jednu stranu hejtmanství podle starostky popisuje okolí Velkých Opatovic a celý region Malé Hané jako periferii, na jejíž rozvoj je potřeba upřít zvýšenou pozornost, a na druhou stranu ruší spojení. Právě dopravní dostupnost však starostka vnímá jako klíčovou věc, aby se region dařilo více rozvíjet.

  Od neděle už nebudou vlaky jezdit také mezi Hodonínem a Kobylím, ve všední dny je nahradí autobusy. I zdejší zastávky nemají příliš vhodnou polohu. Zastávka Brumovice leží v polích daleko od vesnice, v nepříliš vhodné poloze je i stanice v Čejči. Lépe obslouží autobus i Mutěnice a doba jízdy vlaků i autobusů je obdobná. Při cestě z Hodonína do Kobylí lidé budou muset přestupovat v Čejči, ještě horší spojení s Hodonínem budou mít lidé z Velkých Pavlovic a Bořetic. Zatímco nyní mohou jet přímým vlakem, od příštího týdne budou muset s výjimkou jediného spoje přestupovat, někdy i dvakrát.

  Ani víkendových vlaků už si letos turisté neužijí. Správa železnic podle webu Zdopravy.cz chystá od pondělí 12. června do 9. prosince výluku, během které chce zvýšit bezpečnost provozu. Současné kolejové obvody nahradí počítače náprav.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte